• 11 Ağustos 2017, Cuma 9:17
Oğuz METİNER

Oğuz METİNER

Çalışan kadın ikilemi

Aile toplumun en önemli yapısal unsurudur. Bundan dolayı aile kurumu toplumlar için son derece önemlidir. Ne var ki aile kurumu gerek gelişmiş ekonomilerin gerekse gelişmekte olan ekonomilerin bulunduğu coğrafyalarda yeni etkiler altında kalmakta ve değişim geçirmektedir.

Sanayi devrimi ile birlikte kadınlar çalışma hayatı içerisinde yer almaya başlamışlardır. Küreselleşme sonrası yaşanan sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler kadının yaşamında değişimi de beraberinde getirmiştir.

Dünya genelinde kadınların iş gücüne katılımının artması, çift gelirli aileleri de arttırdığından, son yıllarda iş ve aile konuları gittikçe önem kazanmaya başlamıştır. Toplumumuzda kadının ev dışında çalışmasıyla birlikte ailedeki rolünün yanında iş yaşamında da bir rol üstlenmesi söz konusu olmuştur. Böylece, çalışan kadından hem iyi bir eş ve anne hem de iyi bir çalışan olması beklenmiştir. Bu iki farklı göreve ayrılacak zaman ve enerjinin her zaman dengeli olmaması kadın üzerinde gerginliğe yol açabilmektedir.

Aile ve iş yaşamı arasındaki ilişki kadınlar için önemli bir ikilemi oluşturur. Kadının işgücüne katılımı, aile içi ilişkilerinde bazı değişiklikleri de beraberinde getirmektedir. Çalışmayan kadın zaman ve enerjisinin neredeyse büyük çoğunluğunu ailesi için kullanırken, çalışan kadın iş ve aile yaşamı arasında denge kurmak durumundadır.

Kadın aile kurumunu sağlıklı yürütme noktasında ve eğer çocuklar da varsa onları yetiştirme hususunda ailede belki de en çok yükü omuzlarında taşıyan taraftır. Kadının bu yükü, onun ailedeki rolü ile ve işteki rolü arasında çatışma yaşamasına sebep olmakta, bu hâl eşler arasındaki uyumu dahi etkileyebilmektedir.

Sosyalleşme süreci içinde öncelikle kadınlık rolü için eğitilen, hazırlanan, bu yolla sosyal değerler kazanan kadının, daha sonra farklı roller üstlense de kadınlık ve annelik rolünden vazgeçmediği, tam aksine çalışan kadınların çoğunun da kadınlık ve anneliğe öncelik verdiği görülmektedir.

Evinde iyi bir eş ve anne, işyerinde ise özverili bir çalışan olması beklenen birçok kadın, bu suçluluk duygusundan kurtulmak, vicdanını rahatlatmak için kendi ihtiyaçlarından vazgeçmek, fiziken ve manen kendini heba etmek pahasına eşini, çocuklarını ve diğer birçok kişiyi memnun etmeye çalışmaktadır.

**

Allah’ın varlığını bilmek

Bir köy muhtarsız, bir iğne ustasız, bir harf kâtipsiz olamaz. Peki, nasıl olur da bu koskocaman kâinat sahipsiz olur? Oturduğumuz yerden şöyle bir etrafımıza bakalım. Bulunduğumuz odadaki her şeyin “Yapılmış” olduğunu göreceğiz. Duvarlar, döşemeler, tavan, oturduğumuz sandalye, elimizde tuttuğumuz kitap, masanın üstünde duran bardak; sayılamayacak kadar çok detay… Tek bir tanesi dahi kendi başına oluşup odamıza gelmedi. En basit görünen bir halı saçağını bile uğraşıp yapan biri vardır; o saçak oraya kendi kararıyla, tesadüfen gelip yerleşmemiştir.

Eline bir kitap alan insan da, onun bir yazar tarafından belli bir amaç çerçevesinde yazıldığını bilir. Bu kitabın tesadüfen ortaya çıktığı aklının ucundan dahi geçmez. Aynı şekilde, bir heykele bakan insan, onun bir sanatçı tarafından yapıldığından hiçbir şüphe duymaz. Bırakın sayısız sanat eserinin kendi kendine oluştuğunu düşünmek, üst üste duran iki-üç tuğlayı plânlı bir hareketle bu şekle getiren biri olduğunu kimse inkâr etmez. Dolayısıyla küçük ya da büyük, bir düzenin olduğu her yerde, mutlaka bir kurucusunun ve koruyucusunun olması gerekir.

Tabiattaki olağanüstü uyum çıplak gözle dahi açıkça görülürken, bu dengenin tesadüfen veya başıboş meydana geldiği nasıl düşünülebilir? Ayrı ayrı her noktasının, Yaratan’ın varlığını delillendirdiği kâinatın, kendi kendine var olduğunu söylemek, olabilecek en mantıksız iddiadır.

Bedenimizden başlayıp akıl almaz büyüklükteki evrenin en uç noktalarına kadar var olan dengenin de bir sahibi olmalıdır. Peki kimdir bu her şeyi ince ince düzenleyip meydana getiren Yaratıcı?..

Varlığını akıl yoluyla bulduğumuz Yaratan’ın kimliğini bizlere Din (-i İslâm) öğretir. O’nun bize Din yoluyla ulaştırdığı bilgiye göre O, gökleri ve yeri yoktan var eden Rahmân ve Rahîm olan Allah Teâlâ’dır.

İnsanların çoğu ise bu gerçekten habersiz yaşarlar. Oysa bu gerçeği kavrayabilecek mantığa sâhiptirler. Bir manzara resmini gördüklerinde, ilk önce onun kimin tarafından yapıldığını öğrenmek isterler. Daha sonra da, sanatçıyı yapmış olduğu resimden dolayı uzun uzun takdir ederler. Fakat başlarını çevirdikleri her yerde o resmin sayısız gerçeği ile karşılaştıkları hâlde, tüm bu güzelliklerin tek sahibi olan Allah Teâlâ’nın varlığını göz ardı ederler. Oysa Onun varlığını anlamak için uzun bir araştırmaya gerek yoktur. Öyle ki, insan doğduğu andan itibaren tek bir odada bile yaşasa, sâdece o odada var olan sayısız deliller Allah’ın varlığını kavramak için yeterlidir.

Ne mutlu imân hakikatlerini kavrayabilen akıl sâhiplerine!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık