• 07 Haziran 2017, Çarşamba 12:47
Oğuz METİNER

Oğuz METİNER

Gerçek zenginlik

Maddi anlamda zenginleştikçe manevi anlamda fakirleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle hem maddi zenginliğin bizi nasıl etkilediğini hem de gerçek zenginliğin ne olduğunu düşünmek gerek. Maddi zenginlik sahip olduğumuz şeylerle ölçülür. Ancak çok şeye sahip olmanın bizi nasıl mutlu ettiği hakkındaki düşünceler oldukça temelsizdir. Birçok şeye sahip olmak birçok şeyi tüketebilmek ya da konfor içinde yaşamak demektir. İnsan çok şey tüketebilir, ancak bir şeyler tüketmeye başladıkça o şeylere karşı arzumuz da azalır. Yani çok tüketmek çok mutluluk vermez olur. Örneğin yiyebileceğiniz şeylerin miktarı bellidir. Üstelik çok yedikçe bazı sağlık sorunları yaşamaya başlarız. Bedenimiz tükettiğimiz şeylerle uğraşmak zorunda kalır.

Gerçek zenginlik niceliksel artışta değildir. Daha çok daha çok derken, gitgide fakirleşiyoruz. Yaşadıklarımızın artması onların değerlerini azaltıyor, çoğu zaman tam olarak yaşayamıyoruz bile, zihnimiz anları sindiremeden bir sonraki ana geçiyoruz.

Kısacası, gerçek zenginlik maddesel anlamda ölçülemez. Çok şeye sahip bir insan içini bomboş hissedebilir. Hatta belki kendini boş hissetmeyecek kadar donuklaşmış bile olabilir. Gerçek zenginlik, hiçbir şeye sahip olmadan her şeye sahip olmaktır. Yaşamın her anının büyük bir değer olarak yaşamaktır. Kendi dünyasını tanıyıp özgürleşmeyen bir insan asla gerçek bir zenginliği tadamaz.

------------------

İftar      :  20.09

İmsak   :  03.39

Teravih:  21.40

------------------

İftar duası

Allah’ım, ancak Senin rızan için oruç tuttum ve yalnız Sana iman ettim.

Orucumu Senin rızkın ile açtım. Şükürler olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.

Allah’ım, inananları bağışla, ülkemize birlik, dirlik ve bolluk ver. Vatanımızı ve bizi her türlü felâket ve musibetlerden koru.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

AYET KÖŞESİ

(Ey Muhammed!) Sana söylenen, senden önceki peygamberlere söylenmiş olandan başka bir şey değildir.

(Fussılet, 43)

HADİS KÖŞESİ

İnsanın her işittiğini başkasına söylemesi, günah olarak yeter.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Zekâtın sosyal hayattaki yeri

İslâm’ın beş temel esasından birisi olan zekât, sosyal hayat açısından da çok önemli bir ibadettir.

Sosyal bir yardımlaşma ve dayanışma şekli olan zekât, zengin ile fakir arasındaki servet farkından doğabilecek dengesizlikleri gidermede, zenginle fakiri birbirine yaklaştırmada, onların arasında güven, sevgi ve saygının yerleşmesinde ve servet düşmanlığının önüne geçilmesinde önemli bir rol oynar.

Toplumda, açlık ve dilencilik gibi sosyal ıstırapların ve yoksulluğun neden olduğu hırsızlık olaylarının en aza inmesini sağlar. Çalışmaktan aciz olan insanlara normal bir hayat sürme imkânı sağlayan zekât, toplumu yoksulluktan korur.

Zekât, böylece toplumda huzur, kardeşlik, birlik ve beraberliğin sağlanmasına çok büyük bir katkıda bulunur.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oruçlu iken unutarak yiyip içmenin hükmü nedir?

Oruçlu iken unutarak yiyip içenin orucu sahihtir. Fakat oruçlu olduğunu hatırladığı anda yiyip içmekten vazgeçip ağzındakini bile çıkarması gerekir. Böyle yapan kişinin orucunun sahih oluşunun delili Ebu Hureyra (RA)’nın Rasûlullah (SAV)’dan rivayet ettiği şu hadistir: “Kim oruçlu olduğu halde unutarak yer ve içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir” Ayrıca Allah-u Teâlâ’nın Kuran-ı Kerim’de belirttiğine göre insanı unutarak yaptığı şeylerden hesaba çekmeyecektir. Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: “Ey Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi hesaba çekme...” (Bakara 286).

----------------------------------------------------------------------------

Kulluk Bilinci

Muhterem Müslümanlar!

Yaratılanlar arasında eşsiz bir yeri olan ve yeryüzünün halifesi olarak yaratılan insan, gayesiz ve başıboş olarak yaratılmamıştır. Zira insan, kendisine bahşedilen hayatı gelişi güzel yaşayıp sonra da yok olacak bir varlık değildir. Dünyadaki her şey, insanın hizmetine sunulmuş, buna mukabil, insanoğlundan Yüce Allah’ı tanıması, emrettiği yolda hayat sürmesi ve O’na kulluk etmesi emredilmiştir. “Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım”, “O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır” ilahî buyrukları bu gerçeğin ifadesidir. Bu itibarla iman ve ibadetler, manevî varlığın temel taşı, insanın dünya ve ahret saadetini sağlayan en değerli iki manevî sermayesidir.

Aziz Müminler!

Dinimize göre, hayat anlamsız bir varoluş olmadığı gibi, ölüm de sonu hiçlik olan bir yok oluş değildir. Aksine hayat, hayırlı bir faaliyet alanı, ölüm ise bu faaliyetlerin karşılığını bulacağımız, ebedî âleme geçişi sağlayan bir dönüm noktasıdır. Buna göre, bir Müslüman içinde bulunduğu zamanının kıymetini iyi bilmek ve kendisine verilen ömrü en iyi şekilde değerlendirmek durumundadır. Yüce Allah kullarını şöyle uyarmaktadır: “Ey iman edenler! Mallarınız ve evlâtlarınız sizi, Allah’ı zikretmekten alıkoymasın. Her kim bunu yaparsa, işte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir.

İFTAR SOFRASI

Zeytinyağlı Kabak Dolması

Malzemeler: 5 adet Kabak, yarım su bardağı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı dolmalık fıstık, 2 orta boy soğan, 1 adet biber, 1 su bardağı pirinç, 2 adet domates, 1 çorba kaşığı salça, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kuru nane, tuz, 1 adet limon (Tercihe göre yarım limonun suyu da olabilir).

Tarif: Kabakları ortadan ikiye ayırıp oyun. Bu arada yarım su bardağı zeytinyağında fıstığı hafifçe kavurup, ince ince kıydığınız soğanları ve biberi ekleyin. Kısık ateşte hafif kavurduktan sonra ayıklayıp yıkadığınız pirinci de katıp kavurun. Rendelenmiş domates, salça, tuz, karabiber ve naneyi ekleyip yarım su bardağı suyu da koyup karıştırın. Kısık ateşte 10 dakika pişirin. Piştikten sonra 1 limon suyunu harca ilave edip karıştırın. Harcınızı oyulmuş kabaklara sıkıştırmadan doldurun. Tencereye dizdikten sonra, dolmaların yarısını geçecek şekilde su katıp, kaynadıktan sonra kısık ateşte 50-60 dakika pişirin.

***

Yoğurt Soslu Gül Böreği

Malzemeler: 3 Adet Yufka, 2 Orta Boy Soğan, 350 Gr Yağsız Kıyma, 1 Çay Bardağı Sıvı Yağ, 1 Demet Maydanoz1, 1 Miktar Tuz, 1 Miktar Karabiber, 350 Gr Yoğurt, 4-5 Diş Sarımsak, 3-4 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ, 1 Miktar Kırmızıbiber

Hazırlanışı:  Tavaya sıvı yağı alalım,  Küp doğranmış soğanı ve kıymayı ekleyerek kıymanın suyu çekilene dek kavuralım Tuzu, karabiberi ve kıyılmış maydanozu ekleyip karıştırarak ateşten alalım. 1 yufkayı serip enine ve boyuna artı (+) şeklinde keserek dört eşit üçgen parça elde edelim. Sonra yufkaların tam ortalarından bir kez daha kesip 8 eşit üçgen parça elde edelim. Yufkaların geniş kenarlarına kıymalı harcı paylaştıralım, yufkaları rulo yapıp saralım. Ruloları bir ucu sabit kalacak şekilde kendi etrafında döndürerek yuvarlak bir şekil verelim. Kalan yufkaları aynı şekilde hazırlayıp margarinle yağlanmış tepsiye dizelim.  Önceden ısıtılmış 220°C ısılı fırında böreklerin altları ve üstleri pembeleşene dek pişirelim. Börekleri fırından alıp üzerilerine sarımsaklı yoğurt gezdirelim.  Sıvı yağı kızdırıp kırmızıbiber ekleyerek böreklerin üzerine gezdirelim ve servis yapalım.

***

Kremalı fırın sütlaç

Malzeme: 1 kahve fincanı pirinç, 1 kahve fincanı pirinç unu, yarım kahve fincanı nişasta, 1 lt süt, 1,5 su bardağı şeker, 1 paket vanilya, 1 adet yumurta sarısı, yarım paket (100ml) krema

Tarif: Süt, şeker ve kremayı bir tencerede kaynatın. Aynı zamanda pirinçleri başka bir tencerede bir su bardağı su ile haşlayın. Bir kâsenin içerisinde yumurta sarısı, pirinç unu ve nişastayı yarım su bardağı su ile ezin ve kaynayan süte yavaş yavaş karıştırarak ilave edin. Haşlanmış pirinçleri de suyu ile birlikte süte ekleyin. Yaklaşık 5 dakika koyulaşıncaya kadar kısık ateşte kaynatın. Ocaktan almadan önce vanilyayı da ekleyin. Son olarak fırın kâselerinize sütlacınızı boşaltıp, fırın tepsisine yerleştirin. Tepsinin içerisine taşmayacak şekilde su doldurmayı ihmal etmeyin. 200 derecede mümkünse fırının ızgara kısmını çalıştırarak sütlaçların üzerini kızartın. Burada dikkat etmeniz gereken fırındaki sütlaçları sık sık kontrol ederek üzeri kızarınca almanız. Servis ederken üzerini fındık ya da ceviz ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

**

Derleyen: Nesrin BEDRY

Peygamber Efendimizin dilinden Ramazan ayı

Ramazan ayının önemini ve hayata getirdiği bereketi Sevgili Peygamberimiz Şaban ayının son gününde ashabına yaptığı bir konuşmada şöyle dile getirmiştir:

Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, gölgesi başınıza geldi. Bu öyle bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır.

Allah o mübarek ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazları meşru kıldı. Bu ayda küçük büyük bir hayır yapan insan, başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır.

Bu ayda bir farzı yapmak, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmek yerine geçer.

Bu ay Allah için açlık ve susuzluğun, taat ve ibadetin zorluklarına sabretme ve dayanma ayıdır. Sabrın karşılığı da ancak Cennet’tir.

Bu ay yardımlaşma ayıdır. Bu ay müzminlerin rızkının arttırıldığı aydır.

Bu ayda her kim oruçlu bir mü'mine iftar yemeği verirse iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksiltilmeden iftar yemeği verene de oruç tutan kadar sevap yazılır.

— Ey Allah'ın Rasülü, hepimiz iftar yemeği verecek güç ve zenginlikte değiliz, dedi bazı sahabîler. Bunun üzerine Peygamberimiz şöyle buyurdu:

— “Allah bu sevabı, bir hurma, bir yudum su ve bir miktar süt ile iftar yaptıranlara da verecektir.”

Ramazan ayının başlangıcı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem azabından kurtuluştur. Bu ay her kim kapısında çalıştırdıklarına kolaylık sağlarsa, Allah da onu bağışlar, cehennemden çıkarır.

Öyleyse bu ayda dört şeyi bolca yapın:

1- Kelime-i şahadeti çokça söyleyin.

2- Bol bol tövbe ve istiğfar edin.

3- Allah'tan cenneti isteyin.

4- Cehennemden Allah'a sığının.

“İşte bereket ayı olan Ramazan geldi. Artık Allah'ın rahmeti sizi kuşatır. O ayda yeryüzüne bol bol rahmet iner. Günahlar affedilir, dualar kabul olunur. Allah sizin iyilik ve ibadette yarışmanıza bakar da, bununla meleklerine karşı iftihar eder. Öyleyse kulluğunuzla kendinizi Allah'a sevdirin. Asıl şakî (nasipsiz kişi), bu ayda Allah'ın rahmetinden nasibini alamayan kimsedir.”

Ramazan'ın ilk gecesini de Peygamberimiz şöyle dile getirir: “Ramazan ayının ilk gecesi olunca Allah yarattığı varlıklara rahmetiyle bakar. Hangi kula Allah rahmetiyle bakarsa, ona ebedî olarak azap etmez.

Ramazan'ın her gününde cehenneme gitmeyi hak eden çokça insanı Allah cehennemden kurtarır. Ramazan'ın yirmi yedinci gecesi olunca melekler dalgalanır ve Cebbar olan Allah Teâlâ hiçbir kimsenin vasıf edemeyeceği şekilde nuru ile tecellî eder ve ertesi gün bayram yapacak olan meleklere şöyle seslenir:

Ey melekler topluluğu! İşini tam yapan işçinin ücreti nedir?

Melekler:

- Ücreti tam verilir, derler. Bunun üzerine Allah Teala,

- Sizi şahit tutuyorum ki, onların (Ramazanı hakkıyla değerlendirenlerin) hepsini bağışladım, buyurur.

“Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar ve cinlerin azgınları zincire vurularak bağlanır. Cehennemin kapıları kapatılır, hiçbir kapısı açılmaz. Cennet kapıları sonuna kadar açılır, hiçbirisi kapalı tutulmaz. Her Müslüman'ın kalbinde hissettiği bir ses yükselir:

- Ey iyiliklere istekli olanlar, hayra yönelin! Ey kötülüğe arzu duyanlar, kendinizi tutun!

Allah'ın bu gece cehennemden kurtardığı pek çok kimseler olacaktır. Bu hal Ramazan'ın bütün gecelerinde tekrarlanır.

Şu halde Ramazan ayında:

1- Oruç farz kılınmıştır.

2- Kur'an o ayda inmeye başlamıştır.

3- Sema’nın ve Cennet’in kapıları açılmaktadır.

4- Cehennem’in kapıları kapanmaktadır.

5- Şeytanlar ve cinlerin azgınları zincire vurulmaktadır.

6- Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi vardır.

7- Allah, samimiyetle kendisine yönelen kulları bağışlamaktadır.

8- Ramazan ayında nafile ibadetlere farz, farz ibadetlere de 70 farz sevabı verilmektedir.

**

Ramazan ayının her sene 10 gün öne gelmesinin nedeni

İslam’ın emirleri Müslümanlara Kur’ân-ı Kerim’de ve hadislerde kamerî aylar ile bildirilmiştir. Kur’ân-ı Kerim, mesajlarının tamamını ay takvimi esasına göre indirmiştir. Haccın ne zaman başlayacağı, temel ibadetlerimizden orucun ne zaman başlayacağı, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve bereket açısından daha önemli olduğu hep hicrî takvim esasına göre belirlenmiştir.

Yılla Dünya’nın Güneş çevresinde dolanımı için geçen süre anlatılıyorsa buna şemsî yıl (güneş yılı) denir. Bu süre 365 gün 6 saattir. Şemsî yılı temel olan takvime de miladi takvim denilir. Eğer yıl sözcüğüyle 12 kez dolanım anlatılıyorsa buna da hicrî-kamerî yıl denir. Ay, Dünya çevresinde bir dolanımını 29.5 günde tamamladığına göre bu süre 29.5×12=354 gün eder. Böylece hicrî-kamerî yıl, şemsî yıldan 10.5-11 gün kısadır. Bu yüzden (Hicri yıl miladi yıldan ( 365.2422 – 354.367 =) 10.8752 gün daha kısa olduğundan aylar da bazen 29. bazen de 30 gün çekmektedir.) hicrî-kamerî takvime göre saptanan Ramazan ve Kurban Bayramları şemsî yılın değişik mevsimlerine ve tarihlerine rastlar. Bu dönem 33 yılda bir yinelenir.

Sonuç olarak; oruçta, üç yüz altmış beş gün olan şemsî (miladî) takvim değil, üç yüz elli beş gün olan kamerî (hicrî) takvim esas alınmıştır. Orucun her yıl 10 gün önce gelmesi bu iki takvimin farkından kaynaklanır.

**

DUA

Resülü Ekrem Efendimiz(a.s);

“Bir İhtiyacı olup, bir dileği olan bu duayı okusun” buyurmuşlardır.

Günün her anında okunabilir. Bir defa okunabildiği gibi daha fazla okuyarak etkisini artırabilir.

Bu mucize ve içeriği çok güzel olan duaya başlamadan 7 İstiğfar 7 salavat okuyalım.

“Lâ ilâhe ilellâhü vahdehüle şerike lehül aliyyül azıym, lâ ilâhe illellâhü vahdehü lâ şerike  lehül halimül kerim. Bismillâhillezi lâ ilâhe  illâ hüvel hayyül kayyûmül hakim, sübhanellahi rabbil arşil azıym.El hamdü lillâhi rabbil âlemin.Ke ennehüm yevme  yeravne  mâ  yüadüne lem yelbesü illa sâatem min nehâr, belâğun, fe hel yühlekü illel kavmül fâsikûn, ke  ennehüm yevme yeravnehâ lem yelbesü illâ aşiyyeten ev duhâhâ. Allâhümme  inni eselüke mücibâti  rahmetike  ve azâime  mağfiratike vel ğanimete  min küll birrin, ves selâmete  min külli ismin. Allâhümme lâ teda’ zenben illâ  ğafarteh, velâ  hemmen illâ ferrectehû ve lâ  deymen illâ gadaytehû ve lâ H-hâceten min havaicid, dünyâ vel âhırâti illâ gadayteha bi rahmetike  yâ erhamer râhimin.”

Manası:

“Tek ve ortağı olmayan Allah’tan başka bir ilâh yoktur. Yücelik ve azamet O’na aittir.

Tek ve ortağı olmayan Allah’tan başka bir ilah yoktur. O ilim ve kerem sahibidir.

Hayy ve kayyüm olan Rabbimin adı ile Yüce Arş’ın Rabbini tesbih ederim, hamd âlemlerin Rabbine aittir.

Onlar vaad edildikleri azabı gördükleri gün sanki dünyada sadece bir saat kadar kaldıklarını sanacaklar. Bu yeterli bir tebliğdir. Yoldan çıkmışlardan başkası mı helâk edilecektir?

Onlar Kıyamet gününü görünce sanki dünyada bir akşam veya bir kuşluk vaktinden başka kalmamış gibi olurlar.

Allah’ım! Sen’den rahmetini gerektiren işleri yapmayı isterim. Mağfiretinin sağanak gibi yağmasını, her güzelliğin bolluğunu, her günah kirinin bana bulaşmamasını isterim.

Allah’ım! Üzerimde affetmediğin hiç bir günah bırakma. Gidermediğin hiç bir sıkıntı bırakma. Dünya ve ahirete ait olan dileklerimden vermediğin hiç bir dile bırakma. Allah’ım! Sen merhametlilerin en merhametlisisin.”

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık