• 28 Mayıs 2017, Pazar 11:30
Oğuz METİNER

Oğuz METİNER

Mübarek Ramazan’a erişmiş bulunuyoruz

Allah’a şükürler olsun, bu sene de Ramazan’ı Şerif’e erişmiş bulunuyoruz. Gecelerimizi nurlandırmaya başlamış bulunan bu mübarek ay, kalplerimize huzur, ruhlarımıza sürur, gözlerimize nur getirecek, bizleri doğru yola, ebedi saadete iletecektir inşallah. Ramazan-ı Şerif hepimize mübarek olsun.

Ramazan, bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz günahlardan yıkanma ayıdır.

Ramazan, kararan ruhlarımızı arıtma ayıdır.

Ramazan, katılaşan kalplerimizi yumuşatma ayıdır.

Açlığın, susuzluğun kalpleri yumuşatması, ruhları inceltmesi sebebiyle, fakir kimseleri daha çok düşünür, düşkünlere olan yardımlarını daha da artırırlar.

Zenginlerimiz zekât dağıtımlarını bu aya rast getirir, bilhassa yetim yavruların Ramazan Bayramı’nı neşe içerisinde, sürur içerisinde geçirmelerini sağlamış olurlar.

Muhterem müminler! Gören gözler, duyan kalpler, Ramazan hilâlinin ufkumuzda doğduğu andan itibaren kâinatta bir değişiklik sezerler. Bu şerefli ayın sahurlarında başka, şafaklarında başka, hele iftar zamanlarında bambaşka bir neşe vardır. O iftar zamanı ki çoluk çocuğuyla bütün aile sofranın başında toplanır. Gözler parlak, yüzler neşeli. Orucun verdiği hassasiyet içerisinde, dudaklarda dualar. Duygular saf. Emeller, dilekler yalnız Allah’ın rızası. İşte bu an, insan ruhunun, dünyada duyabileceği en büyük neşe anı, yaşayabileceği en mesut zamandır. Bu neşeyi, mümin kalpleri saran bu ilâhi havayı sadece büyükler değil, henüz oruç tutma çağına gelmemiş çocuklar bile duyarlar; hatta sahura onların da kaldırılmalarını ve oruç tutmalarına izin verilmesi için yalvarırlar.

Çünkü oruç içine riya karışmayan tek ibadettir. Diğer yönden, uzun yaz günlerinde, kızgın güneş altında orak vururken, taş kırar, duvar örerken, açlığın, susuzluğun doğuracağı ıstıraplara ancak Allah için katlanılabilir. İşte bunun içindir ki Cenab-ı Hakk bir Kudsi hadiste “Oruç Benim içindir, mükâfatını Ben vereceğim” buyurmuştur. Bu mümin için bu müjdeden daha büyük saadet olur mu?

Bu ilâhi müjdenin şahıslarında tecellisini sağlayabilenlere ne mutlu.

 

------------------

İftar      : 20.02

İmsak   : 03.44

Teravih: 21.32

------------------

 

İftar duası

 

Allah’ım, ancak Senin rızan için oruç tuttum ve yalnız Sana iman ettim.

Orucumu Senin rızkın ile açtım. Şükürler olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.

Allah’ım, inananları bağışla, ülkemize birlik, dirlik ve bolluk ver. Vatanımızı ve bizi her türlü felâket ve musibetlerden koru.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

AYET KÖŞESİ

 

Namazı tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin. (Bakara, 43)

 

HADİS KÖŞESİ

 

Sahur yemeğini yiyiniz. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hamd [olsun]…

 

Önce teşekkür etmelisin. Teşekkür edebilmek varlığa duyarlı olmak demektir. Teşekkür edemeyen, minnettarlığını ifade edemeyen elindekilere, çevresindekilere, içindekilere duyarsız, sağır ve kör demektir. Bunca güzelliğin içinde ağırlandığını fark etmişsen, ilk yapacağın şey teşekkür etmek, minnettarlığını ifade etmektir.

Sana hiç ummadığın varlığı, hayâl bile edemeyeceğin güzellikler içinde sunan Rabbine minnettar olmalısın.

Varlığın boş yere ve rastgele değildir. Burada çaresiz, amaçsız ve sahipsiz değilsin. Öylesine var değilsin sen; seçildin, ayrıcalıklı kılındın da var edildin. Varlığın yokluğuna bilerek ve isteyerek tercih edildi. Onun için teşekkür et. Minnettar ol. Hamd et. Seni yaratan yüce Rabbine…

 

 

 

Tevbe edelim

 

Muhterem Müslümanlar!

Tevbe; kulun günahını ve hatasını terk edip, dua ve niyaz ile Rab’binden bağışlanma dileyip O’na dönmesi, Cenab-ı Hak’kın da kuluna af ve mağfiretle mukabelede bulunmasıdır. Günahlar, Rab’bimizle aramızdaki sevgi bağını zayıflatır; O’nun ihsanına ve rahmetine perde olur. Manevi kişiliğimizi zedeler, gönül dünyamızı karartır. Bu bakımdan tevbe, Allah ile sevgi bağlarımızı yeniden tesis eder, günah ile zedelenen gönül dünyamızı onarır.

Aziz Müminler!

Fırsatı kaçırmadan günahları terk ederek samimiyetle tevbe edelim. Salih amellere, iyi, güzel ve hayırlı işlere devam edelim. Ulaştığımız mübarek gün ve geceleri, Ramazanı şerif-i fırsat bilelim. Zira Yüce Allah içten yapılan tevbeleri kabul eder, bundan hoşnut olur ve günahları sevaba dönüştürür. Nitekim Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “Ancak tövbe edip de inanan ve Salih amel işleyenler başka. Allah işte onların günahlarını sevaplara çevirir. Allah çok bağışlayandır, engin merhamet sahibidir.” (Furkan suresi, 70. Ayet)

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

İftar Sofrası

 

Fırında Beşamel Soslu Tavuk

 

Malzemeler: 750 gr tavuk eti (göğüs), 750 gr havuç, 750 gr patates, 750 gr bezelye,

Beşamel sos için malzeme: 1 litre süt, 1,5 çorba kaşığı köri (baharat), 1 su bardağı un, 150 gr margarin

Karabiber, tuz, 200 gr kaşar peynir

Hazırlanışı:

Patatesleri ve havucu küp küp doğrayıp haşlayın. Tavuğu haşlayıp didikleyin, bezelye konserve ise haşlanmasına gerek yok. Bu malzemelerin hepsini harmanlayıp bir kapta bekletin.

Beşamel Sosun Yapılışı:

Tencereye yağı koyun unu da ilave edip kavurun, sütü yavaş yavaş ilave edin karıştırarak top olmasını önleyin. Köriyi, karabiberi, tuzu ilave edin ve karıştın 5 dakika bu şekilde pişirin. Beşamel sosunu daha önce hazırlamış olduğunuz karışıma dökün. Bir tepsiye karıştırıp yayın. Üzerine kaşar peynirini rendeleyip daha önce kızdırmış olduğunuz fırına koyun ve üzeri kızarana kadar pişirin. Sıcak servis yapın.

 

 

Havuçlu Kremalı Kek

 

Malzemeler: 4 Tane yumurta, 2 Su bardağı şeker, 1 Su bardağı sıvı yağ, 1 Su bardağı dövülmüş ceviz, 4 Su bardağı rendelenmiş havuç, 2,5 Su bardağı un, Yarım çay kaşığı tarçın, 1 Tane limon kabuğu rendesi, 1 Tane kabartma tozu

Kreması İçin: 2 Su bardağı süt, Yarım çay bardağı un, Yarım çay bardağı mısır nişastası, 2 Su bardağı şeker,  1 Tane vanilya

Tarifi: İlk olarak keki hazırlayalım büyük bir kaseye yumurtaları katıp şekerle birlikte köpürene kadar çırpalım. Ardından içine sıvı yağı, rendelenmiş limon kabuğunu, rendelenmiş havucu, dövülmüş cevizi, tarçını, kabartma tozunu katıp tekrar çırpalım. Son olarak unu katıp çırpalım. Hazır olan kek harcını yağladığımız kek kalıbına dökelim. 160 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirelim.

Bu arada kremayı hazırlayalım tencereye sütü katıp üstüne çırpıcıyla karıştırarak unu, mısır nişastasını, şekeri ilave edip sürekli karıştırarak kısık ateşte krema kıvamına gelene kadar pişirelim. Kremayı ocaktan aldıktan sonra içine vanilyayı katıp karıştıralım.

Kek soğuduktan sonra dikkatlice ortadan enine doğru keselim. Kekin tabanını tekrar kalıba yerleştirelim üstüne kremayı sürelim diğer keki kremanın üstüne kapatalım. Hafifçe elimizle kekin üstüne bastıralım. Kek tamamen soğuduktan sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

 

Kıbrıs Usulü Sütlü Börek

 

Malzemeler: 1 Paket baklava yufkası, 150 gr. eritilmiş tereyağı, üzeri için antepfıstığı

Muhallebisi İçin: 1 litre süt, 10 yemek kaşığı irmik, 12 yemek kaşığı şeker

Şerbeti İçin: 2 su bardağı şeker, 2 su bardağı su, 1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı: İlk önce şerbeti yapmak için tencereye şekeri, suyu ilave ederek kaynatın. Şeker eriyince limon suyunu dökerek 5 dakika kadar daha kaynatın. Şerbet olunca ateşten alarak soğumaya bırakın. Muhallebi için başka bir tencereye irmiği, şekeri, sütü ilave ederek karıştırın. Kısık ateşte muhallebiyi sürekli karıştırarak kıvamına gelince ateşten alın ve soğumaya bırakın. Baklava yufkasından bir tane alıp yağlayın ve uzun kısmından tutarak ikiye katlayın. En ucuna bir kaşık muhallebi yerleştirerek yufkayı üçgen şeklinde katlayarak sarın. Kalan yufkaları da aynı şekilde hazırlayarak yağlanmış fırın tepsisine dizin. Üzerini de yağlayarak önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirin. Yufkalar pişince sıcakken üzerine ılık şerbeti gezdirerek dökün ve şerbetini çekmesini bekleyin. Servis yapacağınız zaman tatlının üzerine antepfıstığı serpiştirerek sununuz.

Afiyet olsun.

 

**

 

Derleyen: Nesrin BEDRY

 

Adem Aleyhisselam kıssası

 

Adem Aleyhisselam uzun boylu kıvırcık saçlı, yaratılanların içinden en güzel surette, yüce Allah sonsuz kudreti ile yarattı. Kendi ruhundan ruh üfürdü. Yeryüzünde ilk halife ve ilk tövbe eden, ilk insan ve ilk peygamber odur. Melekler bile kendisine secde etmiştir, insanların hepsi ona mensup olup, hepsinin atasıdır.

İblisin Hazreti Adem ve Hazreti Havva anamızın gönüllerine vesvese vermesi sonucu, yasaklı bulundukları ağacın meyvesinden yediler. Yüce Allahın dilemesiyle cennet elbiseleri üzerlerinden çıkarıldı. Hz. Adem Serendib’e, Hz. Havva da Cennetten Cidde’ye indirildi. Her ikisi de uzun zaman pişmanlıktan ve hatadan dolayı ağladılar. Sonunda Hz. Adem’in tövbesi kabul olunur ve ilahi emirle Mekke’de Arafat dağında Havva anamızla buluşmuştur.

Hz. Adem ilahi emirle ve Meleklerin yardımıyla Kabe’yi inşa eder ve Cennetten çıkardıkları Hacerü’l Esvedi’ Kabe’nin bir tarafına yerleştirir, Cebrail a.s. öğrettiği ve gösterdiği şekilde Hac görevini ifa eder.

Hz. Ademe 10 suhuf verilmiş olup bunların arasından fen ve matematik bilgileri, geometri, tedavi için gerekli bilgiler ile sağlık için zararlı olan şeyleri, insanları yönetme, cinlerle beraber olmaya ve onları hizmet ettirmeye, yazı yazmak için gerekli olan hece harfleri ile ilahi emirleri ve tüm isimleri Yüce Allah kendisine öğretmiştir.

Hz. Ademin vefatı esnasında nesli kırk bin kadar çoğalmıştı ve Tevrat’ta belirtildiğine göre 930 sene yaşadıktan sonra Oğlu Şit’i vasi olarak atamıştır. Kendisi mübarek cesedini yıkamış ve Cebrail a.s. da namazını kıldırmıştır. Mezarı Ebi Kubeys dağında bir mağarada olup, ardından Hz. Havva kırk gün veya bir sene sonra vefat etmiş Cidde’de defnedilmiş olduğu rivayet edilir. Hz. Adem’in oğlu Şit’e 5 öğüdü önem taşır:

1. Dünyaya gönül bağlama.

2. Her şeyin bir sonunu düşün.

3. Başkalarının sözüyle iş yapma.

4. Gönlünün kabul etmediği bir şeyi terk et. Sana acı veren bir şeyi yapma.

5. Her işine danışarak ve görüşerek başla.

 

**

Şit Aleyhisselam

 

Hz. Şit İbranice olup Arapça’da Allah’ın hibesi anlamındadır. Hz. Adem’den sonra Şit a.s peygamberlik görevini yapmıştır. Yüz ve ahlaken babasına en çok benzediği ve kardeşlerinin en faziletlisiydi. Bundan dolayı babası onu vekil tayin edip ilahi emir ve bilgileri öğretmiş ve şeriat’ın aynısını birebir kendisine öğretmiştir.

Kendisine elli suhuf verilmiş olup. Kısası ilk uygulayan ve azgınlaşan kabilden olan nesli ile cihat etti. Demir ve silah yapımı ile kılıç ile ilk savaşan Şit a.s’dir. Çamur ve taştan Kabeyi inşa eden, bundan başka bin şehir kurduğu ve her şehrin kapısında “La İlahe İllallah, Adem Safvetullah, Muhammed Habibullah” yazılı olduğu tespit edilmiştir.

Rivayete göre Babasının yanında defnedilmiş olup kendisinden sonra tayin ettiği Enuş mübarek cesedini kefenleyip defnetmiştir.

Adem a.s vefat edeceği zaman oğlu Şit a.s: “Yavrum! Bu alnında parlayan nur, son peygamber olan Muhammet(s.a.v)’in nurudur. Bu nuru mü’min, temiz ve iffetli hanımlara teslim et ve oğluna da böyle vasiyette bulun” buyurdu.

Yine Ebu Zer Gifari Radiyallahu Ann şöyle rivayet etmiştir; “Ya Resulallah! Allahu Teala kaç kitap gönderdi?” diye sordum. “104 kitap gönderdi. Şit’e 50 sahife indirdi” buyurdu.

Şit a.s hadisi şeriften bilir hakkında herhangi bir ayet inmemiştir.

 

**

Hz.İdris (a.s)’in hayatta olduğu, ölmediği ve göklere yükseldiği

İdris a.s asıl adı Ahnuh olup Kuran-ı Kerimde 4 yerde geçmektedir

 

İdris adını Hz. Adem ve Şit a. s. çok ders yaptığından bu ismi almıştır. Ayrıca peygamberlik sultanlık ve hikmet verildiği için de “müselles bin-ni-me” (kendisine üç nimet verilen) de denilmiştir.

Kendisi beyaz tenli uzun boylu geniş göğüslü kaba sakallı, iri kemikli, güzel yüzlü idi. Sesi ince ve mülayimdi.

Hz. İdris’e otuz suhuf verilmiştir, kendisi ilk kalemle yazı yazanı ilk kez iğne ile dikiş yapıp elbise giyen, ölçü ve tartı aletlerini kullanan, birtakım yenilikleri içeren bilgiler verilmiştir. Ayrıca Astronomi ve Ruhani varlıkları hükümranlık altına almanın yolları ve kaideleri de bilirdi. Halkını tabakalara ayırarak düzenlemelerde bulundu ve otoriteyi sağlamıştır. Hz. İdris kavmine Muhammed a.s. vasıflarını bildirdi. Kendisinden sonra gelecek Nuh Tufanı’nı tüm ayrıntılarıyla anlattı. Kendisine 72 dille konuşmayı ve her kavmi kendi lisanıyla hak dine davet etti. İdris a.s. ağaçlarının sayısını bilirdi, dua ederken (Bi adedil-Evrak) tesbih ederdi. Ayrıca nucum ilmi (Yıldızların durumu) ondan kalmadır. Melekler kendisini ziyaret ederdi hepsinin ismini vazifesini bilir ve onları görürdü. Gökyüzündeki bulutlara dağılmasını emreder onlarla konuşurdu.

Urfa veya Diyarbakır, kurduğu en küçük şehirlerden bir tanesidir. Kendisi ve ümmeti ibadete son derece düşkün takva sahibi bir kavimdi.

Kendisi göğe yükseltilmeden önce, oğlu Mettu Şelah’ı, kendisine Halef ve ev halkına Vasi tayin etti.

Peygamberler içerisinde ilk önce Miraç etmek şerefine ulaşan idris a.s 365 yılında Mekan’ı Aliye yüceltilmiş olup, Kur’an-ı Kerim’de bildirilmiştir.

“Bu kitapta İdris’i de an çünkü o, çok doğrucu bir peygamber idi. Biz onu yüksek bir yere kaldırdık”.

Kendisi Azrail’e bir anlık canımı al demiştir. Sonra tekrar Allahu Teala iade etmiştir. Sonra Cehennemi sonrada Cenneti gördü. Cennete gidince çıkmak istememiştir. Allahu teala ona dediki “her nefis ölümü tadacaktır” buyurdu. Yine Allahu Teala, “herkes cehenneme uğrayacaktır” buyurdu. “Allahu Teala’ onlar oradan çıkmayacaklardır’’ buyurdu. İşte o yüzden çıkmak istemedim. Ve böylece Cenette kalmasını buyurdu.

İdris a.s. muhabbetinden resmini yapmışlardır, daha sonra gelenler tanrı sanıp heykeller edindiler, putperestlik böylece çıkmış oldu.

 

Hz. İdris’in hikmetli sözleri

 

Akıllı kimsenin rütbesi yükseldikçe, tevazusu artar.

Cahil mertebesi yüksek olsa da basiret ehlini hakir ve aşağı görür.

Dostlar arasındaki hakiki sevgi, içinde menfaat temin etmeyen ve kendisinden bir zararı defetme düşüncesi olmayan sevgidir.

İnsanda bulunan en faziletli cevher akıldır. Sahibini pişman ettirmeyen en kıymetli şey salih ameldir. Kızgınlık halinde doğruluk, sıkıntı halinde cömertlik, ceza vermeye gücü yettiği halde affetmektir.

 

Hadis

 

İbn Mes’ud’dan (ra) rivayet edildiğine göre peygamber (s.a.s.) şöyle demiştir.

Doğruluk iyiliğe, iyilik de cennete götürür. İnsan doğru söyleye söyleye Allah katında “sıddık (dürüst) olarak yazılır. Yalan söylemek kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. İnsan yalan söyleye söyleye sonunda Allah katında “yalancı” olarak yazılır. (Buhari, “edeb”, 69; müslim, “Birr” ,103.)

 

**

 

Mesneviden Hikaye

 

Sineğin tutarsız hayali

Arzularına göre Kur’an’ı açıklayan insan kendisini bir şey sanır ve durumu bir sineğe benzetilir.

Böyleleri içmeden sarhoş olan kimselerdir. Kendi zerresini güneş sanmıştır. O doğan kuşun öldüğünü duyunca kendini de Anka kuşunun yerinde görmüş olur.

Bir sinek, sidiğinin birikintisine erişince oradaki bir saman çöpüne konuvermiş. Başını yükselterek: “Ben bu denizde ve bu gemide kaptanım” demiş ve gemisinde salına salına sandalını sürer. Çünkü o bu kadarcık suyu derya sanır.

Herkesin bakışı kendi görüşüne göredir. Çünkü onun gözüne göre de denizi olur. Batılı açıklayan bu sinek gibidir. Onun vehmi eşek sidiğidir; tevili, yani açıklaması da saman çöpünden ibarettir eğer sinek bu düşüncesinden kurtulursa bir huma oluverir. İbret gözünün büyük kimselerdir.

Dua

Ya Azim Ya Allah

Allah’ım!

Bana katından hidayet bağışla,

Fazl u kereminden bana ihsan eyle.

Rahmet ve bereketini indir üzerime.

Allahım,

Sen benim Rabbimsin, Senden başka ibadete layık kimse yoktur.

Allah’ım

Sana güveniyorum, umudum sana ve Senin rahmetinedir.

Dilersen olur, dilemezsen olmaz Allahım

Sen her şeye kadirsin.

Sen mağfiret, merhamet dostluk ve ikram sahibisin Allah’ım beni affet.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek