• 15 Eylül 2017, Cuma 9:14
Oğuz METİNER

Oğuz METİNER

Mutlu aile olmak için…

İnsanlar arasındaki bütün ilişkilerde tek taraflı mutluluk oldukça kolay, iki taraflısı ise hayli zordur. Söz konusu olan birden çok taraf olunca işler daha da güçleşir. Söz gelimi annelik ve babalık duygusu psikolojik olarak mutlulukların en büyüğünü ve süreklisini verebilirken, insan için süreğen en büyük acı ve mutsuzluklara da kapı aralayabilir. Eşini bulmuş olmanın, tamamlanmanın mutluluğunu yaşamak yerine incinmenin, yıpranmanın, törpülenmenin ıstırabına da düşebilir insan. Oysa mutlu aile olmak aile kurmak gibi dikkat, emek ve incelik ister. Uzman klinik psikolog Betül Baltacı aile fertlerinin göstermesi gereken dikkati şöyle anlatıyor: “Aile içerisinde her bireyin bir rolü vardır. Bütün aile fertlerinin mutlu olmaları ve evdeki huzurları birbirleriyle olan ilişkilerine bağlıdır. Eşlerin birbirlerini anlamaları ve empati kurmaları kadar, çocuklarını anlamları ve onlarla empati kurmaları da aile saadeti ve huzuru için gereklidir. Özellikle çocukların yaşlarına uygun olarak ev içerisinde belirli sorumlulukları üstlenmeleri ve aile düzenine katkı sağlamaları hane içindeki yardımlaşma ve dayanışmayı arttırdığı gibi çocuğun aidiyet duygusunu da kamçılar. Ergenlik çağına gelmiş çocukların kendilerine özel zaman ve ortamlarının aile tarafından kısıtlanmaması, evin dışındaki arayışlarına gerek bırakmayacaktır. Aile bireylerinin karşılıklı olarak istisnasız her konuda hoşgörülü ve toleranslı olmaları, birbirlerini sabırla dinlemeleri ve yargılamamaları kavga ve çatışmaları da önleyecektir. İletişim sorunu çekmeyen ailelerde bireyler her konuda rahatlıkla birbirleri ile konuşarak sorunları barışçıl bir zeminde çözebilirler.”

Karşılıklı anlayış, sabır, hoşgörü ve empati yanında paylaşımların çoğaltılması da aileyi, güçlendirecek önemli bir diğer konudur. Evin yenen yemeğin, imkânların paylaşıldığı gibi zamanın, mutluluğun, hüznün paylaşılmasında aile fertleri arasındaki bağları güçlendirecektir. Bu ise ait olma duygusunu çıkaracaktır. Birlikte olmanın getirdiği ait olma duygusu aile fertlerini birbirine ve evlerine bağlar. Betül Baltacı, aile fertlerinin birbirine yeterli düzeyde zaman ayırmalarının bu aidiyet duygusuna nasıl etkide bulunduğunu şöyle açıklamaktadır: “Aile bireyleri arasındaki iletişimin sağlıklı yürüyebilmesi için birlikte vakit geçirmeleri şarttır, çünkü herkesin kendi köşesine çekildiği bir ortamda iletişimin yürüyebilmesi mümkün değildir. İletişimsizlik durumlarında aile bireyleri arasında kopukluklar meydana gelir ve doğal olarak aile dışında arayışlar başlar. Bu durum tehlikeli boyutlara ulaşıp ailenin sağılmasına varacak kadar ciddi noktalara ulaşabilir.

Dr. Zekeriya Güler: “Doğrusu ailenin huzur ve mutluluğu, eşlerin birbirlerine katlanmaları, sevinç ve keder zamanlarında aynı duygu ve heyecanı yaşamaları, sohbet etmeleri, elbirliği yaparak dengeli ve tutarlı bir yol izlemelerine bağlıdır. Hangi ortam ve şartlarda olursa olsun, aile kurumu, eşler arası uyum, yardımlaşma ve dayanışma temelli olmalıdır. Özellikle davranış bozukluğu görülen erkek veya kadın için, tek taraflı olarak eşinden sürekli fedakârlık beklenmemeli, rahatsızlığının farkında olunmalı ve eski sağlığına kavuşabilmesinin yolu aranmalıdır. Aksi hâlde gerginlik, bencillik, kıskançlık, haksız rekabet ve aile içi şiddet gibi zaaflarla huzur ve mutluluk kaybedilip boşanma ile sonuçlanabilir” demektedir. Zira aile nasıl tek bir fertten oluşmuyorsa aile mutluluğu da tek bir ferdinin gayreti ile olmaz. Mutlu aileler tüm fertlerinin gayret ve dikkat gösterdiği ailelerdir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek