• 06 Haziran 2017, Salı 11:13
Oğuz METİNER

Oğuz METİNER

Orucun hikmetleri

Bünyemizin sağlıklı olup olmaması, hücre faaliyetine bağlıdır. Hastalık ve yaşlılık, hücrelerin gençleşme ve yenilenme işlemlerinin yavaşlaması ile başlar. Bu yavaşlama ve ölmek üzere olan hücreler, sağlıklı hücrelerin beslenmesine ve oksijen almasına da engel olur. Hücrelerin görevlerini yerine getirebilmesi için ölmek üzere olan hücrelerin mümkün olduğu kadar en kısa bir süre içerisinde vücuttan dışarıya atılması gerekmektedir. Orucun önemi, burada ortaya çıkar ve Allah’ın emrettiği orucun tutulmasıyla insan vücudu gençleşir. Oruç sırasında ölü ve ölmekte olan hücrelerin dışarıya atılma işlemi kolaylaşır ve hızlanır. Hücreler, zehirli artıklardan da kurtulur.

Acıkan bir insanın midesinin asit salgılamasına karşılık, oruç tutanların, oruçlu oldukları süre zarfında midelerinin asit salgılamadıkları saptanmıştır.

Oruç tutanlarda kana geçen besin maddesi en az seviyeye indiği için böbrekler bir yıl boyunca devam ettikleri çeşitli maddeyi ayrıştırma ve süzme işleminin yorucu yükünden oruç sayesinde en az 4-5 saat uzak kalırlar.

Oruç tutan insanda akciğer, karaciğer, böbrek ve deri gibi boşaltım organlarının temizleme görevleri de artar. Buralarda birikmiş olan artık ve toksit maddeler hızlı bir şekilde dışarıya atılır.

-----------------

İftar      : 20.08

İmsak   :  03.39

Teravih:  21.40

------------------

İftar duası

Allahım, ancak Senin rızan için oruç tuttum ve yalnız Sana iman ettim.

Orucumu Senin rızkın ile açtım. Şükürler olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.

Allahım, inananları bağışla, ülkemize birlik, dirlik ve bolluk ver. Vatanımızı ve bizi her türlü felâket ve musibetlerden koru.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

AYET KÖŞESİ

(Resulûm) Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir (Ankebut, 45)

*****

HADİS KÖŞESİ

Dünyadan rağbetini kes ki Allah seni sevsin. Herkesin elinde olandan da rağbetini kes ki halk seni sevsin.

------------------------------------------------------------------------------

Meleğin ismi

Bir zamanlar, doğmak üzere olan bir bebek, dünyaya geldiği gün Allah’a sormuş:

“Allahım! Bu kadar küçük ve korunmasız olduğum halde dünyada nasıl yaşayacağım?”

Allah:

“Meleklerim arasından birini senin için seçtim” demiş. “O seni bekliyor olacak ve seni hep koruyacak.”

“Ama lütfen söyle bana” demiş çocuk. “Burada, cennette hiçbir şey yapmadan güzel ezgiler söylüyor ve gülümsüyorum. Ben böyle çok mutluyum.”

“Senin meleğin de sana güzel ezgiler söyleyecek ve sana her gün gülecek” diye cevap vermiş Allah. “Sen de o meleğin sevgisini hissedeceksin ve mutlu olacaksın.”

Çocuk: “Peki, insanlar benimle konuştuklarında ben onları nasıl anlayacağım. Ben onların dilini bilmiyorum ki?” demiş.

Allah:

“Meleğin sana dünyadaki sözlerin en güzelini ve en tatlısını söyleyecek ve sana konuşmayı öğretecek” demiş.

“Peki, seninle konuşmak istediğim zaman ne yapmam gerekecek?”

“Meleğin ellerini göğe kaldırıp, bana dua etmeyi de sana öğretecek.”

“Ama duydum ki, dünyada kötü insanlar varmış. Beni kim koruyacak?”

“Merak etme. Meleğin seni ne pahasına olursa olsun koruyacak.”

“Ama ben seni göremeyeceğim için çok mutsuz olacağım.”

“Meleğin sürekli sana benden bahsedecek ve sana, Bana nasıl tekrar ulaşabileceğini anlatacak. Hem, sen Beni göremesen de Ben hep senin yanında olacağım.”

Tam o sırada cennetteki huzur ortamına dünyanın homurtuları karışmaya başlamış. Dünyaya gitmek üzere olduğunu anlayan çocuk, aceleyle son sorusunu sormuş:

“Peki Allahım! Şimdi gitmek üzereyim. Lütfen bana o meleğin ismini söyler misin?”

“Meleğin asıl ismi çok önemli değil” demiş ALLAH. “Çünkü sen ona ‘Anne’ diyeceksin.”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şükretmeyenin cezası

Çok uzun yıllar önce idi. Bir aile oturmuş yemek yiyordu. Tam bu sırada kapıları çalınmış; kapıyı evin hanımı açmış… Kapıda muhtaç bir dilenci bekliyordu. Ona bir miktar yiyecek vermek için içeriye girip kocasından izin ister. Zengin olmasına rağmen cimri olan koca buna müsaade etmez. Üstelik de kapıdaki dilenciyi çirkin bir şekilde azarlayarak kovar.

Aradan hayli uzun bir müddet geçer. Fakir adamın ahı tutuyor ve o zengin adam çok yoksul bir duruma düşüyor. Üstelik hanımı da kendisini terk ediyor ve bir başkasıyla evleniyor. Yuvası da yıkılan zengin adam çok sürmeden dilenciliğe başlıyor. Ve bir gün tesadüfe bakın boşanmak zorunda kaldığı karısının kapısını çalıyor. Kapıyı açan kadın, kapıda eski kocasını dilenci olarak görünce, ağlayarak içeriye koşuyor.

İkinci kocası merakla karısına neden ağladığını sorduğunda:

- Kapımızda bir dilenci var ve kimdir biliyor musun?

- Hayır! Nasıl bilebilirim ki. Kim imiş?

- Maalesef, bir zamanlar çok zengin olan ilk kocam…

- Çok yazık; ne acı! Ne büyük ibret Allahım!

- Ya acaba ben kimim, biliyor musun?

- Hayır bilmiyorum.

- Bir zamanlar ben sizin kapınızı çalmıştım da kocan beni hakaretler yağdırarak kovmuştu. İşte ben o dilenciyim. Cenab-ı Hakk’a sonsuz şükürler olsun. İbret için onun bütün malını elinden almış; hatta hanımını da alıp, hepsini bana nasip etmiş.

Çünkü o, Allah’ın nimetlerine şükretmemiş, inkâr etmiş ve Allah rızası için muhtaçlara hiç yardım elini uzatmamıştı.

Bu yüzden de Cenab-ı Allah onu o cezaya müstahak etmiş.

Cenab-ı Allah bizleri, her daim elini fakir ve muhtaçlara uzatanlardan eylesin.

****

İFTAR SOFRASI

Fırında patlıcan kebabı

Malzemeler: 2 adet büyük boy patlıcan, 200 gr kıyma, 1 adet soğan, bir tutam maydanoz

tuz, nane, kekik, kimyon, karabiber, 3 adet küçük boy domates, 2 adet yeşil biber

kızartmak için sıvıyağ.

Hazırlanışı: 2 adet patlıcanı yıkayıp, alacalı olarak soyun. Patlıcanları 1’er cm kalınlıklar da halkalar halinde kesin. Daha sonra patlıcanları tuzlu su içinde 15 dk bekletip, patlıcanların acı suyunun çıkmasını bekleyin. Ardından çıkan acı suyunu süzüp, kurulayın.

Diğer taraftan bir kaba 200 gr kıyma koyun. Üzerine 1 adet rendelenmiş soğan, tuz, nane, kekik, karabiber, kimyon ve 1 tutam ince ince doğranmış maydanoz ekleyin. Hazırladığınız kıyma harcını iyice yoğurun. Hazırladığınız kıyma harcından ceviz büyüklüğünde parçalar alıp, elinizde yuvarlayın. Patlıcanları ve köfteleri kızgın yağ içinde hafifçe kızartın. Ardından orta boy bir fırın kabına yan yana olacak şekilde birer patlıcan birer köfte ve tekrar patlıcan dilimi yerleştirin. En son patlıcan diliminin sonuna domates dilimi yerleştirin. Kalan boşluklara da biber dilimleri ilave edin. Hazırladığınız patlıcan kebabını önceden ısıtılmış 180 dereceli fırına verin. Fırında patlıcan kebabını 20­25 dakika kadar pişirin. Pişen fırında patlıcan kebabını sıcak olarak servis edebilirsiniz. İsteğe göre fırında patlıcan kebabı üzerine domates sosu hazırlayabilirsiniz.

 

***

Rulo Şöbiyet Tatlısı

Malzeme: 1 paket baklavalık yufka, 200 gr tereyağı, 1 kase yeşil fıstık

Kaymağı için: 3 su bardağı süt, 6 çorba kaşığı irmik, 1 paket vanilya

Şerbeti için: 3,5 su bardağı şeker, 2,5 su bardağı su, yarım limon

Hazırlanışı: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Kaymağı için, sütü, irmiği ve vanilyayı çelik tencereye koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz. Altını kapatıyoruz, soğuyunca kremşanti torbasına dolduruyoruz. Tereyağını küçük bir tavada eritip soğumaya bırakıyoruz.

Baklavalık yufkaları tereyağıyla yağlayarak 5’er kat üst üste koyuyoruz. 5 katlı yağlanmış yufkaların bir kenarına hazırladığımız kaymaktan sıkıyoruz, yeşil fıstık serpiyoruz. Rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine rulonun bitiş yeri altta kalacak şekilde koyuyoruz. Bu şekilde rulolar hazırlayarak tepsiye yan yana diziyoruz. Ruloları da ortalama 4 parmak kalınlığında kesiyoruz. Üzerine kalan tereyağını döküyoruz. Yağını çekince önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Tatlının ve şerbetin ilk sıcaklığı çıkınca şerbetini veriyoruz.

***

Ramazan Baklavası

Malzemeleri: 10 adet yufka, 4 avuç ceviz, 2 paket margarin

Şerbeti için: 4 su bardağı şeker, 4 su bardağı su, Yarım limon

Yapılışı: 2 paket margarin tavada eritilir. Yufkalar her birisinin arasına eritilen margarin dökülerek tepsiye yerleştirir. Her iki yufkada bir robotta çekilmiş ceviz serpilir. (Toplamda 5 kez. )Daha sonra baklava dilimlenir. Fırında baklavayı kızartırken diğer yandan şerbeti hazırlıyoruz. Kaynamaya yakın limon sıkılır. Biraz kaynadıktan sonra ocaktan alınır. Baklava fırından çıkartılır. Şerbet üstüne dökülür. Soğumaya bırakılır.

**

Derleyen: Nesrin BEDRY

Gönül rızası

Saltanattan daha yüksek bir makam olamaz, deme; zira yücelttiğin makam, fakirin derecesinden daha üstün değildir. Yükü hafif insanlar, rahat yürürler. Sözün doğrusu budur. İrfan sahipleri de bunu böyle kabul ederler. Eli boş kimse, sadece ekmek kaygısı çeker; padişahsa çok geniş ülkelerin idaresini. Yoksulun akşama ekmeği varsa, gece Şam hükümdarı gibi rahat ve huzur içinde uyur.

Kaygı da geçer, sevinç de. Yeter ki ölmeye görsün insan. İster başında taç, ister boynunda vergi; sonun toprak olduktan sonra ne fark eder! İster zenginlik içinde yıldızlara değsin başın, ister yoksulluk çekip zindanlarda çürüsün gövden; ölüm kapısından girdikten sonra her şey biter; bütün insanlar o gün varlıkla yoklukta eşit olur. Ecel, başa gelince; insan, tanınmaz olur. Bilene, padişahlık başa beladır. Dilencinin görünüşüne aldanma, gerçek padişah odur.

**

Hatır gözetmek

Ey ulu kişi, küçüklere zorbalık etme! Çünkü dünya bir kararda kalmaz; bugün zorbasın, yarın düşkün.

Zayıfın kolunu bükme, sonradan güç kazanacak olursa bunu sana pahalıya ödetir.

Kimseyi kandırma, ayağını kaydırma. Düşersen kaldıranın olmaz zira.

Ey ulu kişi, düşmanını kesinlikle küçümseme! Şu koskoca dağlara dikkatlice bakarsan, küçük taşlardan oluştuğunu anlarsın. Karıncaların birleşerek güç birliği edip yeleli aslanı helak ettiğini duymadın mı? Bir saç teli, ibrişim kadar güçlü değildir ancak birkaçı bir araya geldiğinde zincirden bile sağlam olur.

Hazine’nin yükünü tutmaktansa, dost tutmaya bak. Bırak dostların yerine hazinen boş kalsın. Kimsenin işini sürüncemede bırakma. Sonra yığılır ayaklarına düşersin.

Ey düşkün insan, sen de güçlüye tahammül göster! Gün gelir belki sen de güçlü olur da halini anlarsın. Zorbalardan intikam almak için dostlarının elinden tut. Zira dost eli, kuvvet elinden daha güçlüdür. Mazlumun kuruyup çatlayan dudağına söyleyin, gülsün. Zalimin dişlerinin dökülmesi yakındır. Sabahleyin davul sesleriyle uyananlar, bekçinin geceyi nasıl geçirdiğini nerden bilsin? Kervandakiler ancak kendi mallarını düşünürler. Sırtı yüklü eşeğe sahibinden başka kimsenin içi yanmaz. Say ki düşkünlerden değilsin. Peki bir düşkün gördüğünde niçin durur, ona yardım etmezsin?

**

Oruç ve Ramazan ayı ile ilgili Ayet ve Hadisler

Ayet-i Kerimeler

1-) Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir. (Bakara Suresi 185)

2-) Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. (Bakara Suresi 183)

3-) Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi 184)

4-) Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe Suresi 112)

5-) Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah, (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara Suresi 187)

Hadis-i Şerifler

1-) İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şahadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kâbe’ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Tirmizi, İman 3, (2612))

2-) Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. (Buhari, Savm, 2)

3-) Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur (Müslim, Sıyam 2, (1079))

4-) Oruçlu bir kimse yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse onun yemesini içmesini terk etmesine ALLAH’ın hiçbir ihtiyacı yoktur. [Buhari, Savm, 8.]

5-) Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz! (Et-tergib ve'Terhib, 2:83)

6-) Sahura kalkmak berekettir. Bir yudum su içseniz bile onu terk etmeyiniz. Çünkü Allah sahura kalkanlara rahmet eder. (Müsned, 3:44)

7-) Oruç tutun. Şüphesiz oruç Cehennem ateşine ve: Dünyanın kötülük ve musibetlerine karşı kalkandır. (Cami'üs Sağir,4:212 )

8-) “Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, “Ben oruçluyum” deyin.[Buhari, Savm, 9]

9-) Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar. (Tirmizi, Cihad 3, (1624))

10-) Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir

(Müslim, Müsafirin 174, (769); Ebu Davud, Salat 318, (1371); Tirmizi, Savm 83)

11-) Resulullah (sav)'a: " Kadir gecesi (Ramazan'ın neresinde?) diye sorulmuştu. O da, Ramazan’ın tamamında." diye cevap verdi. [Ebu Davud, Salat, 324, ( 1387). ]

12-) “Şurası muhakkak ki, oruçlunun iftarını açtığı zaman reddedilmeyen makbul bir duası vardır” (Beyhaki)

13-) Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz. (Tirmizi, Savm 82, (807);

14)- Ramazanda Allah'ı zikreden mağfiret olunur. Ve o ayda Allah'tan dilekte bulunan kimse de mahrum edilmez. [Ramuz El Hadis / Hz. Cābir (r.a)]

15-) Kadir Gecesi’ni, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir. (Müslim, Müsafirin, 174)

16-) “Ramazan orucu farz, teravih namazı ise sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.” [Nesai]

**

Ramazan ayı

Ramazan ayı 11 ayın sultanıdır. Bu mübarek ayı fırsat bilmeli, elimizden geldiği kadar bu ayda ibadetlerimizi arttırmalıyız. Bu ayda Yüce olan Allah (cc)'nın razı olacağı işler yapmalıyız. Ahiretimizi kazanmak için bu ay fırsat bilinmelidir. Yine bu mübarek ayda kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim indirilmiştir. Bu ayda bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi mevcuttur. Ramazan ayında sahur yapmak sünnettir. İftarı vaktin girmesi ile açmak sünnettir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) sahuru geç yapmayı ve iftarı da vakit girdikten sonra hemen açmaya özen gösterirdi.

İftarı hurma ile açmak sünnettir. İftarı açtıktan sonra peygamberimizin iftar duası olan “Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rizkike eftartü. Ve savmel’gadi min şehr-i Ramazane neveytü fagfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü” duasını okuruz. Bu aya has olan teravih namazını kılmak önemli sünnettir. Yine bu mübarek ayda cehennem kapıları kapanır cennet kapıları açılır ve şeytanlar zincire vurulur. Müslüman bu ayın kıymetini bilmeli ve kendini yüce Allah'a yaklaştıracak yollar aramalıdır. Bu ayda bol bol Kuran-ı Kerim okumalı Kuran ayı olan Ramazan-ı Şerif’te Allah yapılan iyilik ve hasenatlara 700 kat sevap veriyor. Yüce Rabbim bizleri bu aya kavuşmayı ve bu mübarek ayı onun istediği doğrultuda yaşamayı nasip etsin.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık