• 26 Mayıs 2017, Cuma 10:13
Oğuz METİNER

Oğuz METİNER

Teravihli geceler başlıyor

Kısmet ise bu akşam teravih namazına başlıyoruz. CUMARTESİ sabahı sahura kalkıyoruz, gün boyunca oruçlu olacağız. Akşamüzeri de inşallah iftarlarımızı açacağız.

Teravih, Ramazan ayına mahsus olarak akşamları, yatsı namazından sonra kılınan bir gece namazıdır. Böylece “Kıyam-ı Ramazan” olarak da zikredilen Teravih, asr-ı saadetten itibaren kılınmakta olup, ayrıca Müslümanlar arasında büyük bir istek, şevk, heyecan, birlik ve beraberliği meydana getirmekte.

Teravih, yerine getirilmesi gereken müekked bir sünnettir. Cemaat ile kılınması ise sünneti kifayedir. Çünkü Hz. Peygamber (SAV) ve dört halife zamanında da bu namazın kılınmasına itina ve gayret gösterilmiştir.

Nitekim Peygamberimiz (SAV) ehemmiyetine binaen, teravih konusunda şöyle buyurmuşlardır: “Her kim Ramazan’da teravih namazının hak olduğuna inanarak ve riya karıştırmayarak Allah rızası için kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.

Ramazan ayı Cenab-ı Hakk’ın kullarına verdiği bir rahmet ve mağfiret ayıdır. Bu ayın gündüzleri oruç ibadeti ve Kuran okunmasıyla süslenmiştir. Gecelerine ise teravih namazıyla ayrı bir renk ve hareketlilik verilmiştir. Zira imsak ile iftar arasında sadece Allah rızası için oruç tutan müminler, beşeri ve süfli duygularından arınarak tam bir huzur ve sevinç içinde akşama kavuşurlar. Böylece Ramazan ve orucun manevi atmosferi içinde iftar sofrası etrafında sevdikleriyle birlikte oturup Allah’a karşı görevlerini yapmanın hazzını yaşamayı başarırlar. Artık asıl coşku, heyecan ve hareketlilik teravih için yapılan hazırlık ile birlikte doruk noktaya ulaşmaktadır. Gönüllerdeki iman nuruyla camilere doğru akın akın yürüyen ve koşuşan insanlar.

Gökyüzünde yıldızlar, minarelerde kandiller, kubbelerde mahyalar, caddelerde lâmbalar ve gözlerimizle göremediğimiz melekler, hepsi bu insanların yollarını aydınlatmakta ve onlara eşlik etmekte.

Ramazan ayını, şuurlu bir şekilde oruç, Kuran ve teravih namazlarıyla süsleyecek olanlara ne mutlu...

Bizi bir Ramazan’a daha eriştiren Rabbimize şükürler olsun!..

Hatırlayacaksınız geçen seneki Ramazan’ın son iftarında içimizden geçen hüzünlü duyguları, hasretle söylenmiştik:

‘Acaba gelecek Ramazan’a erişecek, bir orucu daha tutmaya muvaffak olacak mıyız?’ diye. Hatta bunu düşünürken endişelenmiş, belki de ömrümüz vefa etmez, mutlu bir Ramazan’ı daha tutma saadetine erişemeyiz… diye de tereddüt geçirmiştik.

İşte size bir mutlu Ramazan daha. İşte size inşallah mükellefiyetlerini yerine getireceğimiz saadetli bir Ramazan ayı daha. Öyle ise buyurun, hep birlikte şimdiden şükredelim Rabbimize. Bizi böylesi mutlu ve huzurlu günlere bir daha ulaştırdığı için.

Unutmayın! Geçen Ramazan’ı birlikte yaşadığımız nice dostlarımız, yakınlarımız yoktur şimdi aramızda. Onlar, yaşadıkları Ramazan’ın mükâfatını görmek üzere ayrılmışlar bu âlemden. Biz de onlarla birlikte ayrılanlardan olabilirdik.

Ama Rabbimiz lütfetmiş, bir Ramazan’a daha ulaşmayı takdir buyurmuş. İşte bu lûtfun şükrünü eda için biz de niyetimizi kesinleştirmiş, ay boyunca görevimizi yerine getirmeye azm-ü cezm-i kastederek Rabbimize söz veriyor ve diyoruz ki; Rabbimiz, akşamları teravihlerimizi büyük bir aşk ile kılacak, geceleri sahurumuza aynı aşk ile kalkacak, gündüzleri orucumuzu da yine aynı sabır ve sebatla tutacağız. Ayrıca geçmişten getirdiğimiz bazı kötü alışkanlıklarımızı da terk ederek ay boyunca günah kirlerinden temizlenmiş bir mümin haline geleceğiz. Bunda azimli, cezimli ve kararlıyız.

Zaten ilk günlerden sonra öylesine rahat bir Ramazan günleri yaşayacağız ki, keşke bütün sene Ramazan olsa, ne kadar da rahat oluyor diyeceğiz. Nitekim geçtiğimiz her Ramazan’da da hep böyle dediğimiz gibi…

Ramazan’ın her gecesinde Rabbimizin kullarına hitabı var. Buyuracak ki:

Yok mu ibadetlerini şevkle yerine getiren, kat kat fazla sevap vererek kabul edeyim. Yok mu günah ve yanlışlarına tövbe istiğfar eden, bekletmeden tövbe istiğfarlarını kabul edeyim… Diye her gece teklif edecek.

Biz de ay boyunca bu kutsal hitaplara: Ver ya Rab! Diyerek, el açıp dualar edecek, af ve mağfiret dileğimizi tekrarlayarak, sene boyunca maruz kaldığımız günah kirlerinden arınacağız inşallah. Şimdiden gönlümüzdeki duaları duyar gibiyiz:

Rabbimiz, 80 senelik ibadet sevabı kazandıran Kadir Gece’mizle Ramazan’ımızı affımıza vesile kıl, bayrama günahlarından arınmış müminler olarak ulaşan kullarından eyle bizleri…

Konumuzu özetleyen bir hadis mealiyle bağlayalım bahsimizi:

“Kim sevabına inanarak Ramazan orucunu tutar, ibadet mükellefiyetlerini tam yerine getirirse, onun geçmişteki günahları, ihya ettiği Ramazan hürmetine bağışlanır, günah kirlerinden temizlenmiş bir mümin olarak ulaşır bayrama!.”

Fitre (Fıtır sadakası)

Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadakadır. Bayramdan önce verilmesi iyidir. Bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Dini ölçülere göre zengin olan kimsenin, hem kendisinin hem de ergenlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.

Bu yılki fitre Din İşleri Dairesi Başkanlığı’nca kişi başına asgari 20 TL olarak tespit edilmiştir.

Allah korkusunun, alâmetlerinden üç tanesi:

* Birinci alâmet dil’de belirir: Allah korkusu taşıyan kul dilini yalandan, dedikodudan, iftiradan ve boş konuşmaktan alı kor. Bunlar yerine onu zikirle, Kur'an okumakla ve ilmî konuşmalarla meşgul eder.

* İkinci alâmet kalpte belirir: Allah korkusu taşıyan kul başkalarına karşı kalbinde düşmanlık, iftira ve haset barındırmaz. Çünkü kıskançlık iyilikleri mahveder.

Nitekim Peygamberimiz (S.A.S.) söyle buyurur:

“Ateş odunu nasıl yerse (yakarsa) haset de iyilikleri öyle yer” (yok eder) Bilesin ki, haset, kalp hastalıklarının başlıcalarından biridir ve o hastalıklar da ancak ilimle ve iyi ameller işleyerek tedavi edilebilir.

* Üçüncü alâmet göz'de belirir: Allah (C.C) korkusu taşıyan kul. Haram yiyeceğe, haram içeceğe, haram giyeceğe... (kısacası) haram olan hiç bir şeye bakmaz. Dünyaya aç ve muhteris gözlerle değil, ibret almak amacı ile bakar. Helâl olmayan şeylerden bakışlarını uzak tutar.

Nitekim Peygamber'imiz (S.A.S.) şöyle buyurur:

“Kim gözünü haramla doldurursa Allah (C.C) da onun gözünü kıyamet günü ateşle doldurur.”

Derleyen: NesrinBedry

Bugünün duası

Kim nefsini tanırsa Rabbini de tanır.

Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve selem) Allahın elçisi, bir gün mü’minlerin annesi

Hz. Aişe’ye (Radıyallahu anha) şöyle dedi;

Ya Allah Ya Allah

Allah’ım

Bugün ve gelecekte, bildiğim ve bilmediğim bütün iyilikleri Senden ister,

Bildiğim ve bilmediğim bugün ve gelecekteki bütün kötülüklerden Sana sığınırım

Allah’ım

Cenneti ve cennete götürecek söz ve işleri Senden ister,

Cehennemden ve cehenneme sürükleyecek söz ve davranışlardan Sana sığınırım.

Allah’ım

Kulun ve Elçin Hz. Muhammed’in (Sallallahu aleyhi ve selem)

Senden istediği hayır ve iyilikleri Senden ister,

Sana sığındığı her türlü kötülükten rahmetine sığınırım.

Allah’ım

Benim için belirlediğin her işin sonunun

Hayır olmasını Senin rahmetinden isterim.

“Ey merhamet edenlerin en merhametlisi! Bizi affet”.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek