• 11 Ağustos 2017, Cuma 8:09
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

CTP’nin ilk başkanı: Ahmet Mithat Berberoğlu!

Berberoğlu, Limasol’da 8 Mayıs 1921’de dünyaya geliyor… Babası berberlik yaparak ailesini geçindiriyordu. İlkokulu bitirdikten sonra herkes berberin oğlu Ahmet Mithat diye hitap edermiş kendisine… Berberin oğlu diye hitap edilmesinden ötürü soyadı almakta zorlanmamışlar ve Berberoğlu soyadını almışlar… İlkokulu Limasol’da okuyor… Bu bilgileri Sami Özuslu “Ankara’ya Kafa Tutan Adam” adlı çalışmasında söyleşilere dayalı olarak aktarıyor. Orta okul ve liseyi 1930’lu yılların sonuna kadar Lefkoşa’da yatılı okuyor… Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlıyor ve bir süreliğine Londra’da da hukuk okuyor. 1951’de Lefkoşa Barosu’na avukatlık kaydını yapıyor ve mesleğe böylece atılıyor.

Limasol’da tek avukat ve CTP başkanlığı

Limasol’da avukatlığa başladığı dönemde 17 Rum avukat bir de Türk olarak Ahmet Mithat Berberoğlu mesleği yürütüyor. Bu arada avukatlık mesleğini icra ederken Dr. Fazıl Küçük kendisini Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu’na Faiz Kaymak’ın yardımcısı olmaya davet ediyor. Bu teklifi yazıhanesini yoluna koyduktan sonra değerlendiriyor ve hem avukatlığı hem de federasyonda görev yapmaya başlıyor… Kıbrıs konusunda başlayan Londra Konferansı olmak üzere çeşitli uluslararası toplantılara Faiz Kaymak ile birlikte katılmaya başlıyor… Ardından 31 Temmuz 1961’deki Temsilciler Meclisi seçimlerinde Girne milletvekili olarak seçiliyor. Sonrasında 5 Temmuz 1970’deki milletvekili seçimlerinde Temsilciler Meclisi’ne yeniden milletvekili seçilmeyi başarıyor.

O dönemde toplumsal hareketlilik yükseliyor ve Berberoğlu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 27 Aralık 1970’te kurulmasına öncülük ediyor; ilk genel başkanı oluyor. Berberoğlu 5 Temmuz 1970’de Temsilciler Meclisi’ne milletvekili seçiliyor ve bu görevi de 13 Şubat 1975’te sona eriyor. Sonrasında CTP Genel Başkanlığı’nı 1976’da Özker Özgür’e devrediyor. CTP Genel Başkanlığı’ndan ayrıldıktan sonra aktif siyasetten geri çekiliyor.

Cumhurbaşkanı muavinliği seçimi ve Berberoğlu “muamması”

CTP’nin kurulmasından sonra Berberoğlu ve parti için en önemli sınav 1973’teki Cumhurbaşkanlığı Muavinliği seçimi oluyor. Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve Ahmet Mithat Berberoğlu isimlerinin bu seçimlerde üç aday olacağı tahmin ediliyor. Dr. Fazıl Küçük, seçimde aday olmayacağını bir Ankara ziyaretinden sonra ilan ediyor…

Berberoğlu’nun 18 Şubat 1973’teki Cumhurbaşkanlığı Muavinliği’ne aday gösterilmesi ve sonrasında yaşanan olaylar anlatılırken çeşitli çelişkiler var. Bunların başında da Berberoğlu adaylıktan çekildi mi çektirildi mi sorusu geliyor. Berberoğlu adaylıktan çekilmek zorunda bırakıldığını anlatırken o sırada CTP Genel Başkan Yardımcısı olan Özker Yaşın adaylığın geri çekilmesi hususunda partinin bir kararının olmadığını ve çekilme kararının bireysel olarak alınıp ilan edildiğini ileri sürüyor. Halbuki Berberoğlu’nun Cumurbaşkanı Muavini adayı olması hususunda CTP Yürütme Kurulu oybirliğiyle karar üretiyor. Aday gösterilme günü, o sırada CTP Genel Sekreteri olan Cahit Yılmazoğlu’nun teklifiyle Berberoğlu adına başvuru yapılıyor. Denktaş’ın adaylık teklifini de Ümit Süleyman yapıyor.

Adaylığa abluka

Bayraktar Yardımcısı Berberoğlu aday olduğu takdirde Cemaatin seçim masraflarının gereksiz bir harcama teşkil edeceğini anlatıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Cumhurbaşkanı Muavini seçilecek, askeri yetkili işin demokrasi sınavında değil harcama boyutuyla ilgileniyor! Maşallah ders gibi çıkarım… Bu arada ÖzkerYaşın’ın yazdıklarından öğrendiğimiz ve doğrulanan, Türkiye’den Denktaş’a seçimde destek anlamında 17 bin Kıbrıs Liralık bir yardım konusu bulunuyor. O günkü şartlarda bu meblağ ile “bir ilkokul yaptırılabilir, bir klinik açılabilirdi.” Özker Yaşın bu olayları anılarında anlatıyor. Hatta Berberoğlu’nun aslında adaylığını başından çekmeyeceğini ama ilerleyen günlerde geri çekeceğini de Yaşın anılarında yazıyor. Bu arada Berberoğlu’nun Bayraktar yardımcısı ile yaptığı görüşmede bir ölüm tehdidinin de kendisine yapıldığını ifade ediyor.

Halbuki olan biten çok net… Berberoğlu’na o günkü şartlarda propaganda hakkı hiç tanınmıyor. Kimsenin bilmediği bir yerde belli bir süre göz hapsinde tutuluyor... Konuşma yapmak için gittiği köylerde elektrikler kesiliyor. CTP üyelerinden Ahmet Ertaç’ın anlattıklarına göre parti merkezinin bulunduğu Mirata Apartmanı’nın karşısındaki caddede miting yapmaya karar veriyorlar. Parti binası polisle çevriliyor. Polis çavuşu Berberoğlu konuşma yaparsa parti binasına bomba atılacağını söylüyor ve Berberoğlu’na durum anlatılıyor. Bunun ardından da Berberoğlu adaylıktan çekilir. Bir tür abluka ve göz hapsi altında tutulduğu da biliniyor.

Bu çerçevede Özker Yaşın ise daha farklı bir olay aktarımında bulunuyor ve Berberoğlu'nun önceden planlandığı gibi adaylığını 15 Şubat 1973’te geri çektiğini söylüyor. ÖzkerYaşın’ın aktardıklarının “şahsi çekememezlik” gibi sebeplerden ötürü bilinçli bir biçimde mevzuyu “çarpıttığını” söylemek mümkün… Şahsi nedenlerle tarihsel olguları çarpıtmak, hele hele yazılı tarihimizin kısırlığı aşikarken bunu yapmak çok talihsiz addedilir. Bu çerçevede seçime 48 saat kala Berberoğlu adaylıktan geri çektiriliyor ve daha önceki Muavinlik yarışında Dr. Küçük'ün de seçimsiz ipi göğüslediği gibi Denktaş da Cumhurbaşkanı Muavini ilan ediliyor. 18 Şubat 1973’te seçim memuru Ahmet Sami tarafından Denktaş Cumhurbaşkanı Muavini ilan ediliyor.

Görüldüğü gibi 18 Şubat 1973’teki Muavinlik seçimleri üzerine birbirinden çok farklı anekdotlar bulunuyor. Bunların hepsinin ortak yanı Berberoğlu’nun adaylıktan çekildiği ve şiddetli baskı gördüğü gerçeğiyle örtüşüyor. Evli ve bir çocuk babası olan Berberoğlu 4 Nisan 2002’de hayatını kaybediyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık