• 16 Nisan 2018, Pazartesi 8:19
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

“Dışarıdaki” Kıbrıslı Türkler: “Londra sokaklarında ağlar gezerim”

   “Londra sokaklarında ağlar gezerim” diyordu Yüksel Özkasap. Sene 1969. “Köln Bülbülü” adıyla tanınan şarkıcı, Almanya başta olmak üzere Türkiye’den Avrupa’ya çalışmaya gitmiş, Türkiye’de “gurbetçi” denilen insanlara yönelik arabesk temalı şarkılarıyla tanınırdı. İstanbul’da Unkapanı diye bilinen müzik piyasası İngiltere’de plak satabileceği bir kitlenin varlığına uyanmıştı.  Kıbrıs’ın çalkantılı 60’lı yıllarında Londra’ya göç etmiş Kıbrıslı Türklerin marşı haline geldi o acıklı şarkı. 

 

“Esasta lakayt, teferruatta ciddi”

   O günlerden bu yana köprünün altından çok sular aktı. “Londra sokaklarında gezen” Kıbrıslı Türklerin sayısı git gide arttı, yeni kuşaklar orada doğurdu, yetişti. Bu arada KKTC’yi ilan ettik, ama o da Londra yollarına koyulan Kıbrıslı Türklerin sayısını azaltmadı. Ve bir şey hiç değişmedi. Birleşik Krallık’ta yaşayan Kıbrıslı Türklerin gelecek vizyonuna ilişkin sahip olduğumuz “politikasızlık” her daim yerinde kaldı. Hiçbir dönem bu konuda en ufak herhangi bir politikamızın olmayışının sebebini nerede arayabiliriz? Bunun siyasi kültürümüzde hepimizi teslim alan şu ana fikirden kaynaklandığını söylemem gerekiyor: “Esasta lakayt, teferruatta ciddi…”

 

“Kolektif alanda başarısız şahside zirvede olan mentalite” 

   Ülke insanımızın mentalitesini maalesef en iyi özetleyen bu şiardaki paradoks belki de hepimizin karşı karşıya kaldığı sıkıntıların ana kaynağını oluşturuyor. Bu şiar “nerede yaşarsa yaşasın” Kıbrıslı Türklerin “kolektif” başarısızlığında önemli rol oynuyor. Hemen  söyleyeyim; KKTC’de geçmişteki siyasetçilerin Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlara ilişkin bile bir siyasası olmadığını ayan beyan yaşayarak görmüşken, sıranın İngiltere’dekilere gelmesini beklemek biraz hayalcilik değil mi? Hayır, değil!.. Bu iş bir vizyon işi. Öngörülü ve ortak bir siyasetin ülkemizin içeride ve dışarıdaki tüm insanlarına dair olması gerekiyor. Geçmişte sadece izolasyonlar veya herhangi bir Rum atağı karşısında aklımıza gelen “Dış Kıbrıslı Türkler” in; artık bir devlet politikasıyla kucaklanmasının, bir global siyasetin öne alınmasının kaçınılmazlığı artık gün gibi ortada duruyor. Bu “Dış Kıbrıslı Türkler” in kimlik, yabancılaşma sorunlarına eğilmenin ve ortak bir ideal, bir kurgu etrafında buluşulmasının zamanı çoktan geldi ve hatta geçti bile.

   Seçilmiş KKTC yöneticilerinin eskiden beri görev savmak kabilinden öylesine yaptıkları bir Londra ziyaretiyle sınırlı kalan bir ilgi, artık İngiltere’deki veya Avustralya’daki Kıbrıslı Türkleri kesmiyor. Oralarda yaşayanların öncelikli sorunlarını da öngören ve gelecekte ortaklaştırılmış bir siyasa etrafında bulundukları ülkeden katkılarının da alınacağı bir vizyonu oluşturmalıyız. Geçmiş yıllarda belli ve kısır bir siyaset için yapılmış çok sayıda kongre veya sempozyum var! Bunları biliyoruz. Bu etkinliklerin hepsinin belli bir anlama sahip olduklarını da varsayıyoruz. Lakin bu etkinliklerin sadece belli bir yaş kuşağının katılımına ve ilgisine açık etkinlikler olduğunu ve bu sebeple de saman alevi gibi başlayıp söndüğünü de bugünkü halimizden anlıyoruz.

 

Yeni hükümetten umutlular: 15-35 yaş kuşağı kaybediliyor!

   Özellikle yeni hükümetin başta İngiltere’dekiler olmak üzere yurt dışındaki Kıbrıslı Türklere yönelik bazı açıklamalarının memnuniyetle karşılandığını geçtiğimiz haftaki Londra ziyaretimiz sırasında çok net gözlemlediğimi belirtmeliyim. Bu konuda Londra’da konuştuğum Kıbrıslı Türkler, yeni hükümetin kendileriyle ilgili ciddi anlamda bir politika oluşturacak olmasından umutlandıklarını bizzat ifade ettiler.

   Özellikle 15-35 yaş kuşağı Kıbrıslı Türk gençlerinin ilgi alanına girecek yeni bir vizyonu oluşturmak açısından, orada yaşayan ve sosyal anlamda çeşitli faaliyetleri olan sivil toplum örgütlerinin önde gelen yetkililerinin katılımı önemlidir. Lakin bu sosyal örgütlenmelerin gençliğin büyük çoğunluğuna ulaşma ve onların ilgisini çekme konusunda ciddi yetersizlikleri olduğunu da hemen söylemek lazım. Çünkü geçmişten günümüze gençlerin ilgi alanlarına ilişkin bir çaba ya yeterli düzeyde gösterilemedi ya da gösterildi de başarılı olunamadı. Kestirmeden adını koymak lazım: Londra’daki bu tür örgütlerin büyük çoğunluğu tabela örgütü şeklindedir. Tabela örgütü olmayanların da gençliğe ulaşma, onları anlama ve etkileme açısından ellerinde ciddi bir mahreç bulunmuyor. Dahası gençlerin büyük çoğunluğu açısından bu tür faaliyetler doyurucu olmadığı kadar anlamlı da bulunmuyor. Üçüncü ve dördüncü kuşak gençlerin Birleşik Krallık ve diğer başka ülkelerdeki konumu, arayışı, hissiyatı, gelecek projeksiyonu ve Kıbrıslı Türk kimliğiyle ilgili yaklaşımı konusunda elde yapılmış doğru düzgün bir araştırma bile olmayınca, mevcut organizasyonlarla onlara ulaşmada büyük sıkıntı yaşanıyor.

   Karar vericilerin bu mevzuda yapmaları gereken ilk iş, bu gençlerin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik, psikolojik durumu; aidiyet, tutum ve davranışları açısından belli verileri göz önüne serecek bir araştırmadır. Ve ardından ihtiyacımız olan en önemli şey, bu anlamda belli bir siyasa belirlemek ve bunu da sebatla hayata geçirecek ısrara sahip olmaktır. Uzun vadeli yollar ve araçlar geliştirilmediği takdirde bu alanda başarı sağlanması pek kolay, hatta mümkün değildir. Artık hepimizi etkisi altına alan asimetrik ve çok boyutlu başka bir hayatın gündemi ile mücadele etmek gerekebilir. Yoksa biz, daha çok ağlar gezeriz hem Londra hem de Lefkoşa sokaklarında...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık