• 14 Haziran 2017, Çarşamba 7:59
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

Dublin’den akılda kalanlar

Geçtiğimiz hafta değerli meslektaşım Prof. Dr. Ahmet Pehlivan ile İrlanda’nın Başkenti Dublin’de YÖDAK’ın gözlemci statüsünde olduğu Avrupa Yükseköğrenim Kalite Güvence Ajansları Birliği (ENQA) ile İrlanda Kalite Ajansı’nın (QQI)ortak toplantısına katılıyoruz… Avrupa'dan 30’a yakın ülkenin kalite ajansları temsilcilerinin ve yöneticilerinin katılımıyla iki gün süren(1-2 Haziran 2017) toplantı, ülkemiz yükseköğretimine dersler çıkarmak açısından çeşitli faydaları saymakla(veya yazmakla)bitmez… İki günlük konferansın ana teması yükseköğretimde kalite, tanınma ve denklik “troykası” etrafında dönüyor… Bu üç ayak aslında yükseköğretimde global trendin de ana sınırlarını oluşturuyor.

Yükseköğretimde kalite ve tanınma

Konferansa yakından bakıldığında kalite güvence sistemiyle otomatik veya koşullu tanınma kavramları arasındaki ilişki ve geçişkenliğin önemi öne çıkıyor… Tanınmanın sadece Avrupa için değil, global düzeyde yani tüm dünya ile bütünleşik olarak ele alınması gerektiğine atıflar yapılıyor… Bu olgunun iki boyutunun pratik faydaları örneklerle anlatılıyor… Bugün Avrupa ülkeleri içinde karşılıklı tanınma ve diplomaların denkliği önemli iken, Avrupa'da okumak isteyen yabancı öğrencilerin diğer dünya ülkelerinden aldıkları diplomalarının geçerliliği Avrupa yükseköğrenim alanı için ayrı bir sorun alanını oluşturuyor. Örneğin, Bolivya’dan gelip İrlanda'da yüksek lisans yapan bir öğrenci ülkesine dönerken diploma denkliğinde sorunlar yaşayabiliyor. Dolaylısıyla denklik ve tanınma olgusunu UNESCO düzeyinde dünyanın 7 bölgesinde ele alacak işlerin yapılması, buna dair bir yapının acilen oluşturulmasına yöneliyorlar... Bu toplantıya katılan yöneticiler ve uzmanlar ortaya çıkan evreyi ve bunların sonuçlarını katılımcılarla verilere dayanarak anlatıyorlar…

UNESCO’dan BM Genel Kurulu’na yeni global müktesebat

UNESCO'nun tanınma ve denklikle ilgili çalışmaların, yeni bir global müktesebat halinde,2017 sonunda paydaşlarla görüş alışverişinde bulunarak BM Genel Kuruluna taşıması gerekiyor... Buradaki tanınma kalite güvence sistemlerinden öte diplomaların denkliğiyle ilgilidir. Konferanstaki diğer bir mevzu da Avrupa kalite güvence ajanslarıyla tanınma ve denklik ile ilgili karar veren kuruluşların işbirliğinde bulunmasına dairdi… ENIC-NARIC ile Hollanda kalite güvence ajansının ortak çalışmaları katılımcılara önemli bir işbirliği örneği olarak sunuldu… Bunların dışında kalite güvencesi ve tanınma açısından bugün Avrupa'nın önünde duran sorunlarından birinin mültecilerle ilgili olduğu, Avrupa'ya gelen mültecilerin yükseköğrenimdeki durumunun ciddi kalite sorunları yaratabilecek boyutlar taşıdığı, farklı ülkelerdeki deneyimlerle kıyaslamalı olarak ele alındı. Söz konusu ülkelerden gelen kişiler için hem yükseköğretimdeki yeterlilikler hem de meslekî yeterlilikler açısından şeffaf, demokratik ve insan haklarına dayalı bir değerlendirmenin acilen oluşturulması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

Brexit’in İrlanda için yarattığı ikame avantajları

Bunların dışında Dublin kentine ilişkin ise birkaç şey söylemek istiyorum… Öncelikle Brexit’in Dublin (İrlanda) için bazı ikame avantajları yarattığını öngörmek lazım… Dublin Brexit sürecinin artçı etkisiyle hızla bir yabancı dil üssü ve yoğun üniversite öğrenim alanı olacak gibi görünüyor… Bir tür İngiltere’nin dil ve üniversite eğitiminin ikamesini AB ülkeleri açısından İrlanda sağlayacak. Şimdiden İngiltere’nin eğitim payının % 30’unun İrlanda’ya geçeceği tahmin ediliyor… Bundan yararlanacakların AB ülkelerinden gelecek öğrenciler olacağını öne sürmek fazla olmasa gerek… İrlanda’nın kolaylıkla bu büyük dalganın altında kalkacağına eminim… Yani kentin kendisinde ya da çevresinde öyle büyük bir kırılma yaşanmayacaktır. Kent ve yaşayanları halen geleneksel değerlerini korumuş ve doğal kalabilmiş özelliklere sahip ve bunun kolayca değişebileceğini sanmıyorum… Örneğin Dublin’de cumartesi günleri köylülerin ekmeklerinden keçi yoğurtlarına kadar birçok doğal ürünlerini pazarda sergilemeleri oldukça etkileyiciydi… Bunun dışında barlardan kahve dükkânlarına kadar her yerde yaptıkları türlü türlü çorbalar da nefisti… Dublin’de Londra’ya göre öyle dönerciler, lahmacuncular, kebapçılar da her tarafı kuşatmış değildi… Tüm bunlar İrlandalıların geleneksel yeme-içme kültürünün devamlılığına ne denli özen gösterdiklerini ifade etmektedir. Kıyaslamak gerekirse bugünlerde ülkemizdeki hem adalılık hem de geleneksel yeme-içme kültürünün sürekli orijinalliğini yitirdiğini görüyoruz, yaşıyoruz… Bu konuda örnek arıyorsak İrlanda’ya bakabiliriz… Başka benzerlikler ve kıyasları da ileride yapmak üzere…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık