• 21 Mayıs 2018, Pazartesi 8:24
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

Federasyon ve zamanın ruhu

İnsanı, herhangi bir kelimeyi nerede duysa gülme tutar mı? Beni tutuyor. Takıntı yaptım galiba; Kıbrıs’ta çözümün nasıl olacağı konuşulurken birileri çıkıp da bir öneri olarak “konfederasyon” dese, gülmemek hatta kahkaha atmamak için kendime hakim olmakta zorlanıyorum. Çok eğlenceli bulduğumdan mı dersiniz? Pek öyle değil. İçimde patlayan kahkahaların sebebi; daha ziyade bilirkişi ya da siyasetçi konumundaki bazı insanların akılcılıktan bu kadar uzağa düşmeleri sebebiyle. Sanırım o kadar iddialı konuşulan bir mesele hakkında böylesi bir bilgisizlik, hatta düpedüz cehaletle karşılaşmak sinirlerimi bozuyor.
   Halk arasında bir tabir vardır. Herhangi bir mevzu hakkında laf ola beri gele kabilinden atıp tutanlara; “Bırak yahu, kalkamadığı için oturuyor işte” derler! Kusuruma bakmasınlar ama bu laf, durup durup “Kıbrıs’ta konfederasyon”  diyenleri çok iyi anlatıyor. Kendilerine şu soruyu sormak lazım: Kıbrıs için konfederasyon isterim diyenler mi yoksa federasyon isteyenler mi konfederasyon mücadelesine katkı koyarlar? Soru biraz karışık gelmiş olabilir, o yüzden onları uğraştırmadan cevabı vereyim: Elbette federasyon isteyenler…

Konfederasyon diyenler ne istemiyorlar?

Peki bu konfederasyon isteyenler ne işe yarıyorlar? Bunun yanıtı belli… Hiçbir şeye faydaları yok! Neden yok? Çünkü, Fatin Rüştü Zorlu’dan beri Türk devletinde Kıbrıs için ciddiye alınan ve üzerinde ciddi bir ilgi odağı oluşan söylem federasyon tezidir. Türk devlet adamları ve diplomatlarının dünyaya federasyon tezini kabul ettirebilmek için bunca yıldır tabiri caizse göbekleri çatlamıştır. Şimdilerde yeniden ısıtılan şu “konfederasyon” talebiyse 1990’lı yılların sonunda “Demirel - Denktaş” uzlaşmasında ortaya atılmış bir fikirdir! Bu “fikir” ortaya atıldıktan üç beş yıl sonra Annan uzlaşması bir federasyon tezi olarak hem Türk devletinin hem de Kuzey Kıbrıs’ın devlet politikası olarak halka kabul ettirildi. Bu konuda Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’deki dönemin idarecileri önemli bir başarı elde ettiler hatta federasyon konusuna Kıbrıslı Rum siyasi elitlerinin ne kadar uzak olduklarını da tüm aleme gösterdiler. Elbette, Annan referandumunun arkası getirilemedi. Her zamanki gibi Türk gibi başladık Alman gibi bitiremedik.

Akıncı ve Guterres çerçevesi

Geçenlerde Cumhurbaşkanı Akıncı, Guterres çerçevesi veya belgesini gündeme taşıdı. Ve Türkiye’nin kerametleri kendilerinden menkul bazı uzmanları ve siyasetçileri “Kıbrıs Girit oluyor” vaveylasını pompalamaya başladılar. O kendilerinden emin hallerine, cakalarına aldanmamak lazım. Konuyu hiç bilmiyor olmaları bir yana ne seviyede bir politik öngörüsüzlük içinde olduklarını gözler önüne seriyorlar.  Gücenmesinler ama bugünün Kıbrıs’ına bir zamanlar Girit’te yaşananlardan yola çıkarak bakmak başka türlü yorumlanamaz. Ne şartlar ne de sorunun özellikleri birbirine benziyor. Diyelim ki; bir benzerlik var, o zaman da şunu çekinmeden söylemek gerek: Kıbrıs’ın, Girit gibi olmaya yakın olduğu o acılı yıllarda bu toplum gerektiğinde nasıl direnebildiği, varlığını korumak için eline silahı almaktan da çekinmeden nasıl mücadele edebildiğini çoktan gösterdi. Şimdi bu topluma bu tarz akla ziyan korkular salmaya çalışmak o yüzden en hafif tabiriyle kendini bilmez bir kibirlilikten başka bir şey değil. Türkiye’deki uzman ya da siyasetçi unvanlı birtakım zevat boş yere canlarını sıkmasınlar. Merak etmesinler, Kıbrıslı Türkler hürriyetlerine çok düşkün bir halktır. Kıbrıs’ın Girit gibi olması tehlikesi belirirse bu hürriyetine düşkün halk onun bir hal çaresine gene bakar evvelallah.

Federasyon akla uygun olandır…

Şunun iyi anlaşılması lazım: Konfederasyon önerisi yaparak çözüm gelmeyeceği gibi aslında ayrı devlete de gitmenin imkanı yoktur. Federasyon isteyerek o kanalı zorlamak ve esas Güney Kıbrıs’ın idarecilerinin konfederasyoncu olduğunu göstermek daha akılcı ve kolay gidilebilecek yol değil midir? Rum siyasi elitleri federasyonu istemiyorlar. Peki dünya ne diyor? “Kıbrıs federasyon olsun…” Bilemiyorum bu malum şahsiyetlere bizim federasyon konusunda neden daha gür ses çıkarmamız gerektiğini anlatabildim mi? Ağızlarını açıp nereden edindiklerini anlamanın güç olduğu o ezberleriyle her “konfederasyon” dediklerinde Rum siyasetçilerin attığı kahkahaları duyar gibi oluyorum. Üstelik onlar benim gibi sinirden yapmıyorlar bu. Derin bir oh çekerek, büyük bir rahatlamanın etkisiyle gülüyorlar. 

Aslına bakarsanız, bu “konfederasyon olsun” diyenler sadece olası bir federatif çözüme engel olmuyorlar. Hayallerinde yatan o ayrı bir yapılanma hülyasının da önünü tıkıyorlar. Farkında değiller midir? Gözleri bu kadar körelmiş, bu kadar öngörüsüz olabilirler mi? Zannetmem. Konfederasyon isteyenler, aslında bir fikri, öneriyi savunmak derdinden ziyade “statükoculuk” larına bir kılıf bulmaya çabalıyorlar. “Var olan statüko iyidir, onu savunmak, statükoculuk yapmak da hiç fena değildir” diyorlarsa son olarak kendilerine naçizane bazı önerilerim var: Konfederasyon önermesi yapmak yerine kendinize “temkinli federasyoncu” deyin bari! Ha, bir de Kıbrıs konusunda dünya aleme 49 yıldır federasyon öneren Türk devlet adamlarının anılarını, konuşmalarını okumanızı salık veririm. Hiç değilse bu meseleye dair önermeler yaparken heybenizde bir parça bilgi kırıntısı ve ayakları yere sağlam basan argümanlarınız olur. Unutmayın! Tarih bilimi, hukuk ile olgunun paralel biçimde savunulması gerektiği konusunda binlerce numuneye sahiptir. Siz hamaseti daha çok seviyorsunuz ama, maalesef Kıbrıs konusu da bunların içindedir…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık