• 12 Şubat 2018, Pazartesi 8:38
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

GÜKAD ve Seçimler…

6 Şubat akşamı Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği’nin (GÜKAD) davetlisi olarak Güzelyurt’ta erken seçimleri konuştuk ve katılımcılarla konuyu enine boyuna anlamaya çalıştık.

Konuşmacılar arasında Ali Baturay, Bülent Evre, Ulaş Gökçe ve bendeniz vardı. Doğrusu bir seçimin üzerinden henüz bir ay bile geçmemişken seçim sistemini ve onun sonuçlarını bir sivil toplum kuruluşunun davetiyle konuşuyor olmak son derece önemliydi.

Açıkçası toplantı öncesinde konuşmacıların ne söyleyeceklerinden çok; aktif ve son derece bilinçli katılımcı grubunun üzerinde duracağı konuları merak ediyordum.

Konuşmamın başında da zaten katılımcı grubun aktarıp soracakları ve yorum yapacakları konuları merak ettiğimi belirttim. Çünkü bu soruların politik durumun istikbaline ilişkin esas önemli ipuçlarını bize vereceği açıktı. Tahmin ettiğim gibi benim açımdan öyle de oldu.

 

Güzelyurt’un önderliği

Güzelyurt, zaten kendisine bağlı köyleriyle birlikte içinde barındırdığı dinamiklerle siyasal hayata yönelik birçok konuda öncülük yapmış bir yöremizdir.

Bunun en güzel örneklerini 2003 - 2004 döneminde bu bölgenin gösterdiğini sanırım herkes hatırlıyordur. Güzelyurt tarımsal alandaki bereketi ve üretici potansiyeliyle de her daim ülke gündeminde önemli bir yer tutmuştur.

Bütün bunların yanında bu bölge üzerine oturduğu toprak parçasıyla da Kıbrıs’ta siyasi çözüm arayışlarında  hep ön sıralarda tartışılan bir yerleşim yerimizdir.

Belki artık eskisi kadar hissedilmese de bu yönüyle de ülkenin kaderiyle kentimizin kaderinin ciddi biçimde örtüştüğü zamanları beraberce yaşamıştık…

 

GÜKAD’ın önemi ve fikir önderi katılımcılar

GÜKAD’a gelince... Bu dernek için ülkemizin yakıcı konularını büyük bir maharet ve cesaretle tartışma ve ele alma konusunda ilk sıraya oturan bir sivil toplum örgütü diyebiliriz.

Başkanlığını Reşat Kansoy yapıyor ve kendisi gibi genç bir ekiple bu derneği ayakta, diri biçimde tutuyorlar. Dernek, ülkemizin birçok sivil toplum örgütü arasında oturduğu dinamikler ve ele aldığı konular itibarıyla kişisel olarak dikkatimi epey zamandır çekmekteydi.

Seçim değerlendirmesi başlıklı bu toplantı vesile oldu, kendileriyle buluşma şansı elde etmiş oldum.

Toplantı salonundaki dinleyiciler arasında siyasetin renkli isimleri de yer alıyordu. Bunların başında bölgenin en tanınmış simaları Özel Tahsin, Mehmet Civa, Vasfi Candan, Sami Solyalı vardı.

Güzelyurt’un genç vekillerinden Armağan Candan ve Hasan Büyükoğlu ile Lefke vekillerinden Salâhi Şahiner  de konferansımıza katılmıştı.

Yine bölgenin yetiştirdiği yüksek öğretim alanından değerli arkadaşım Ziya Öztürkler de gözüme çarpanlardandı. Adını sayamadığım nice katılımcının affına sığınarak toplantı hakkında bazı notlarımı paylaşmak istiyorum.

 

Seçim sisteminin ucubeliği ve gelecek inisiyatifi

Konuşmacıların ve katılımcıların üzerinde en çok ortaklaştıkları nokta, sanırım seçim sisteminin uygulamada yarattığı olumsuz sonuçlardı.

Muhtemelen salondaki herkes seçim sisteminin bu haliyle tam bir ucubeye döndüğü hususunda hemfikirdi. Bunun yanı sıra diğer geniş bir uzlaşma konusu da dörtlü koalisyonun yarattığı olumlu hava hakkındaydı.

Siyasetin içinden geçtiği bu dönemde, kurulan bu koalisyonla birlikte ülkede yeni bir dilin, uzlaşma kültürünün güçleneceği ve böylece genel olarak politikanın içerik kazanacağına dair beklenti de salondaki hakim havanın başka bir yönüydü.

Sivil toplum örgütlerince düzenlenen bu tip toplantıların, yakın geleceğe ilişkin eğilim okuması yapmak isteyen siyasal partiler açısından önemi büyüktür.

GÜKAD’ın bu toplantısında kendi açımdan ben de notlarımı aldım. Özellikle salondaki gençlerin siyaset, sendikalar, sivil toplum hakkında söylediklerini bir köşeye kaydettim.

Bu konuları önümüzdeki günlerde de tekrar tekrar konuşacağımız kesin. Ancak şimdilik sadece şu kadarını söylemek isterim: Gençlerin sorularında ve değerlendirmelerinde siyasetçilerimiz için çok önemli uyarılar vardı.

Yeni bir kuşak tarafından hiç beklenmedik bir şekilde siyaset sahnesinin dışına itilip tasfiye edilmek istemiyorlarsa, yeni bir siyasi kültür yaratmak ve bu kültürün yeni dönemde daha kucaklayıcı olması konusunda ellerini çabuk tutmak zorundalar.

Toplantı sonrası Lefkoşa’ya dönerken kişisel olarak bende kalan en güçlü duygu, insanların ülkenin istikbaline dönük bir inisiyatif alma ve siyasete katkı oluşturma bağlamında bir heyecan taşıdıklarını görmüş olmanın yarattığı umuttu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık