• 09 Haziran 2017, Cuma 8:15
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

Kavgasıyla sevdasını harmanlayan Yaşar Ersoy

Sevda ve kavga insanı olarak okuyabileceğimiz Yaşar Ersoy, 1951’de Leymosun’da doğuyor… İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamlıyor. Yaşamını ve toplumsal mücadelesini anlamlandırdığı tiyatro sanatıyla daha lise yıllarında tanışıyor. Halikarnas Balıkçısı “Bir gördüm denizin dibini, vuruldum ona” der. Yaşar Ersoy da “Bir gördüm tiyatroyu, vuruldum ona” diyerek tutkulu bir sevdayla kesintisiniz 49 yıldır yani yarım asırdır tiyatro yapıyor... Öyle ki 1960’lı yılların sonlarından 1975 yılına kadar Leymosun’da amatör tiyatro yaparken Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tiyatro eğitimi alıyor. Lise yıllarında mücahitlik yapan Yaşar Ersoy, mücahitlik yıllarının liseden sonraki bir yılında arkadaşları ile birlikte Limasol Sancağı’na bağlı “Mücahit Tiyatrosunu” oluşturup, Rıfat Ilgaz’ın ”Hababam Sınıfını” sahneliyorlar. Toplumsal çatışmaların ertesinde yani 1970’de gerçekleşen bu sanatsal olay o günlerin koşullarında “olağanüstü” olarak değerlendiriliyor. Ersoy, 1975 Haziran’ında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitiriyor ve tiyatro alanında hizmet vermek üzere ülkesine dönüyor…

Sözleşmeli-geçici tiyatro yılları

Ancak yöneticiler, o yıl eğitimli tek sanatçı ve Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’nun ihtiyacı olmasına rağmen sol siyasi görüşlerinden, dolayı onu kadroya alamayacaklarını söylerler. Eğer kabul ederse deneme amacıyla “geçici” sözleşmeli olarak çalıştırabileceklerini de belirtiyorlar. Bu koşullarda Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’nda 6 yıl oyuncu, yönetmen ve yazar olarak çalışıyor. Sonrasında örgütçü kimliği ile arkadaşlarını bir araya getiriyor ve KTAMS’a üye olarak sendikal bir hareket başlatıyor. Kendisi de kurultayda KTAMS Yürütme Kurulu’na seçiliyor. Aynı dönem kurucularından olduğu Çağdaş Sanatçılar Derneği’ne (ÇAĞDER) de üye olan sanatçılar Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’ndaki memur anlayışına, verimsizliğe, siyasetin ve bürokrasinin baskısına karşı toplumcu, ilerici sanatın mücadelesine koyulurlar. Başta Yaşar Ersoy olmak üzere diğer sanatçılar çeşitli baskılara ve haklarında açılan soruşturmalara maruz kalıyorlar. Bunun için tiyatro vasıtası ile mücadele eden Yaşar Ersoy’un Lefkoşa Belediyesi’nin düzenlediği, Lefkoşa Kültür Sanat Festivali’ne sahnelediği “Vatandaş Oyunu” ile katılması üzerine, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’ndaki işine, “komünizm propagandası” ve “vatan hainliği” suçlamasıyla 1980 Eylülü’nde son veriliyor.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kuruluşu

Bunun üzerine arkadaşları Osman Alkaş, Işın Cem ve Erol Refikoğlu ile birlikte, dönemin Lefkoşa Belediye Başkanı Mustafa Akıncı’nın desteğiyle Lefkoşa Belediye Tiyatrosu kuruluyor. Yaşar Ersoy 1980 Eylül’ünden 2003’e kadar Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun Sanat Yönetmeni olarak, 2003’ten 2017’ye kadar ise Kültür Sanat Koordinatörü görevini yürütüyor. Bu süreçte sevdası ve kavgasıyla toplumsal yaşamada rol alıyor ve her daim demokrasi, barış, özgürlük, toplumsal ilerleme için sanat yapıyor. Yurdunun kültür sanat, demokrasi ve barış sorunlarına ve gelişmesine ilişkin sancıları ve özlemleri yaşar, bu yolda düşünce üretmeyi görev bilir ve ortaya eylem koyar.

107 oyunla harmanlanmış bir ömür ve 6 eser

Toplumcu gerçekçi anlayışta bugüne kadar farklı niteliklerde toplam 107 oyun sahneleyen Yaşar Ersoy’un tiyatro, sanat, kültür ve toplum üzerine altı kitabı yayınlanır. Altı bölümden oluşan 242 dakikalık “Toplumsal ve Siyasal Olaylarla İç İçe Kıbrıs Türk Hareketi” adlı yaptığı belgesel film de çeşitli televizyonlarda yayınlanıyor. Birçok ödül kazanan Yaşar Ersoy, iki toplumun yakınlaşması ve barış kültürünün oluşması amacıyla da mücadele veriyor. Bu barış mücadelesine, kapılar kapalı olduğu ve buna meyil edenin “vatan haini” suçlamasıyla linç edildiği zamanlarda, 1980’lerde öncülük yapar ve birçok ilke imza atar. İlk kez 1987 yılında Güney’deki Satirigo Tiyatrosu ile Lefkoşa Belediye Tiyatrosu işbirliği yapar ve ayrılıkçı sınırı ihlal ederek Kıbrıs’ın Rumca konuşan yarısında Yaşar Ersoy’un yönettiği Aristophanes’in “Barış” oyunu sahneleniyor. Bu sanatsal barış mücadelesi Yaşar Ersoy’un öncülüğünde baskılara ve tehditlere rağmen kesintisiz karşılıklı sürer. Verilen bu 30 yıllık mücadeleyi de 2017’de Yaşar Ersoy ve Costas Kafkaridis belgeleri ile “Tiyatronun Sınır İhlali” adlı kitabı yayınlayarak tarihe not düşerler. Kurduğu, geliştirdiği ve kurumsallaştırdığı Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu ve Kıbrıs Tiyatro Festivali’ni genç meslektaşlarına devretmenin bahtiyarlığını yaşayan Ersoy, her zaman Albert Einstein’in görüşüyle hareket ettiğini söyler: “Her gün yüz kez göz önünde bulundurduğum bir geçek var: Yaptıklarım ve yaşadıklarım, temellerini, ölmüş ya da yaşamakta olan başka insanların çalışmalarında buluyor ve ben aldıklarım kadarını eksiksiz verebilmek için çok çaba harcamak zorundayım.” Bu düşünce ve inançla çalışan, üreten ve yeni nesillerin yetişmesine katkı koyan Yaşar Ersoy, şair Faize Özdemirciler’in tanımıyla “Kavgasıyla sevdasını harmanlamış yüksek sesle okunması gereken bir şiirdir.” Yaşar Ersoy evli ve iki çocuk sahibidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık