• 08 Eylül 2017, Cuma 8:46
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

KKTC 4.Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı

Limasol’da (Leymosun) 28 Aralık 1947’de doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Limasol’da tamamladı. Dünyaya geldiği dönemde Limasol’da diğer şehirlere kıyasla sosyal yaşamın daha hareketli olduğunu ve bundan ötürü de orta okul ve lise yıllarında tiyatro ve müziğe yönlenmesinde kentin bu dinamiğinin etkisi büyüktür. Büyüdüğü kentte tiyatro oyunlarında oynadı.  Bilindiği gibi Leymosun sosyal ve kültürel gelişmişlik bakımından “unique” bir konuma sahiptir. 19 Mayıs Lisesi’nin bandosunda görev aldığını ve Kareler adlı müzik grubunda aktif olarak çalıştığını öğreniyoruz.

Üniversiteyi Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okudu. Mimarlık Fakültesinden 1973’de mezun oldu ve ardından Lefkoşa’ya yerleşerek mesleğini yapmaya başladı. Okuduğu dönem 1968’ler kuşağına denk geliyor… O yıllar üniversitelerin gençlik hareketlerinin, sol hareketlerin yükseldiği ve toplumsal mücadelelerin ivme kazandığı zamanlardı… Bu hareketlerin Akıncı'nın sosyal ve muhalif kişiliğini etkilediğini söylemek mümkündür…

28 yaşında belediye başkanı

1975 yılında Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin Kurucu Meclisin en genç üyesi olarak görev yaptı. Bu arada Avukat Zeka Bey de en yaşlı üye olarak Kurucu Mecliste görev almıştı. KTFD’de ilk kez yerel yönetim seçimlerinde 23 Mayıs 1976’da Toplumcu Kurtuluş Partisinden Lefkoşa Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve CTP’nin de desteğiyle seçimleri kazandı. Aslında bu yerel seçimlerde TKP-CTP 4 büyük kentte işbirliği yapmıştı. Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt ve Girne. İşbirliğine göre desteklenecek adaylar şöyleydi: Lefkoşa’dan Mustafa Akıncı(TKP), Mağusa’dan Dt. Ramiz Gökçe(CTP), Güzelyurt’tan Mehmet Civa(CTP) ve Girne’den Ziya Rızkı(Bağımsız). Bu işbirliğinin sonunda Ramiz Gökçe ile Mehmet Civa seçimi kazanamadı. Mustafa Akıncı’nın o dönemde en büyük rakibi Devlet Başkanı Denktaş’ın desteklediği Ulusal Birlik Partisi (UBP) adayı Nevzat Uzunoğlu’ya yarıştı. Neredeyse her iki kişiden birisinin oyunu alarak yüzde 49 oy oranıyla 28 yaşında Lefkoşa’nın Belediye Başkanı oldu. Bu arada Lefkoşa Belediye seçimleri 1953 yılındaki karma seçimlerden 23 yıl sonra ilk kez yapılması bakımından da önem arz etmektedir.

İkinci seçimi 1 Haziran 1980’de kazandığı gibi üçüncü kez aday olduğu seçimler ise 2 Haziran 1986’da yapılmıştı. Kısacası üç dönem (1976-1990) Lefkoşa Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Akıncı Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile başkentin kanalizasyon projesi ve imar planı konularında uzlaşma sağlayarak işbirliği içerisinde bu iki alanda önemli işler başarmışlardır. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989’da Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007 yılında ise Ağa Han (AgaKhan) mimarlık ödülüne layık görüldü. 2003 yılında da yine Lefkoşa(Güney) Belediye eski Başkanıyla ortak yaptıkları çalışmalardan ötürü “EuropaNostra Onur Ödülü” (Medal Of Honour) layık görüldü. Bunların yanı sıra yerel yönetimlerle ilgili 1983 yılında Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kurulmasında etkin rol oynayarak birliğin ilk başkanlığını da yürütmüştür.

Siyasetin aktif ve etkin ismi

Lefkoşa Belediye Başkanlığı sırasında halkın büyük sevgisini kazanan Akıncı ülke siyasetine dönük katkı yapmak amacıyla 1987’de Toplumcu Kurtuluş Partisi'nin (TKP) Genel Başkanlığına aday oldu ve seçildi. Belediye Başkanlığının son döneminde ve TKP’nin Genel Başkanı iken Demokratik Mücadele Partisinin oluşumunda etkili rol oynadı ve 1990 seçimlerine muhalefetin ortak katılmasını sağlayanlardandı. Bu dönemde ortak karar gereği milletvekilliğini kazanmalarına rağmen üç yıl muhalefet olarak meclisi boykot etmişlerdi.

1993 seçimlerinde TKP’den Lefkoşa milletvekili seçildi. KKTC Meclisinde 1993-2009 arasında milletvekili olarak görev yaptı. Bu arada TKP-UBP koalisyon hükümeti sırasında 1999-2001 döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini yürüttü. Özellikle 29 Haziran 2000’de KKTC Başbakan Yardımcısı iken dönemin GKK Komutanı Ali Nihat Özeyranlı ile yaşanılan krizde “General çizmeyi aştı” diyerek önemli bir tepki koymuştu. Özeyranlı’nın “İhanetin bir bedeli var” şeklindeki konuşmasının siyasi anlamda hiçbir karşılığı olmadığı gibi bu tür ithamların aslında hiçbir anlamı ve manası da yoktu. Polisin sivile bağlanması hususunun koalisyon protokolünde olduğunu, sivilleşmenin ve Kıbrıs Türklerinin kendi kendisini yönetmesi konusunda Akıncı’nın bu çıkışı siyasi alanda önemli bir tepki olarak okunmaktadır.

Annan planı döneminde yükselen toplumsal muhalefet dönemiyle birlikte oluşturulan Demokrasi ve Barış Hareketi’nin (BDH) kurucuları arasında ve liderlik rolünü yerine getirdi. Bu hareketin ardından kurulan Toplumcu Demokrasi Partisi'nin (TDP) oluşumuyla birlikte başkanlık görevini bıraktı. Bu dönemde de milletvekilliğini sürdürdü. Bu yıllarda Kıbrıs çözümü konusunda fikir ve görüşlerini anlatmak amacıyla Oxford, Harvard ve Yale gibi üniversitelerde, uluslararası anlamda tanınmış akademik ortamlarda konuşmalar yaptı; konferanslar verdi.

Cumhurbaşkanlığına uzanan yol

2009 seçimlerinden sonra aktif siyasetten ayrılarak zamanını anılarını yazmakla geçirmeye başladı. “Belediye Başkanlığında 14 Yıl” adlı kitabını 2010’da yayınladı. Akıncı Nisan 2015 seçimlerinde bağımsız Cumhurbaşkanı adayı oldu. 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu ile ikinci tura kalmayı başardı. İkinci turda oyların yüzde 60.50’sini alarak KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı seçildi.

Mustafa Akıncı aktif siyasetten ayrılmış ama ülkenin kaderinde etkili olmaya potansiyel olarak hep hazır olan bir siyaset ve devlet adamıydı. Bu anlamda Nisan 2015 seçimlerinde 4 boyutlu siyaset adıyla yola çıktığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkın yüksek teveccühüne mazhar oldu. Anastasiadis ile 11 Mayıs 2015 tarihinde Eide’nin de katıldığı üçlü yemekle Kıbrıs müzakerelerine ön giriş yapıldı ve bunun ardından müzakereler maratonu 15 Mayıs 2015’de resmen başladı. İçinden geçtiğimiz Temmuz 2017’ye kadar ivme kazanıp çözüm umutlarının yükselmesine ve Akıncı’nın etkin olarak çözüme dönük uzlaşmacı yaklaşımına rağmen Anastasiadis’in çeşitli sebeplerle buna hazır olmaması yüzünden Kıbrıs müzakereleri şimdilik önemli bir durgunluk dönemine girmiştir. Eşi Meral Akıncı ile ODTÜ’de okurken tanıştılar ve Şubat 1974’de evlendiler. Akıncı, üç çocuk ve üç torun sahibidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık