• 05 Temmuz 2017, Çarşamba 9:04
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

Mısırlızade Mehmet Necati Özkan

Ahmet An’ın yazdığı “Kıbrıs’ın yetiştirdiği değerler” adlı kitabından okuduklarımdan öğrendiklerimle başlayalım... Kahramanımız ailenin sekiz çocuğundan biri olarak Lefkoşa’da İdadi Sokakta 5 no’lu evde 12 Mayıs 1899’da dünyaya geliyor ve ilk isim olarak da Mehmet Hulusi (Mehmet Necati Özkan)  adı kendisine veriliyor.

Büyük Dedesi Halil Ağa 1869’da Mısır’a Süveyş Kanalında çalışmak üzere gider… Halil Ağa 30 yıla yakın Mısır’da kalıp çeşitli meslekleri de öğrendikten sonra vatanı Kıbrıs’a döner. Mısır’dan çeşitli meslekler öğrenerek dönen büyük dede Lefkoşa’da ticari hayata atılır. Esas kahramanımızın ailesinin geniş bir ticari geçmişe sahip olduğunu buradan öğreniyoruz.

Necati Özkan 1913’de Rüştiye'den, 1918’de ise İdadi'den mezun olur. İlkin “Birinci Paylaşım Savaşı”nın içinde orta ve lise öğrenimi tamamlar… Hatta bu dünya savaşından ötürü sömürge idaresi bazı engeller koyar ve kahramanımız üniversiteye gidemez. Yaklaşık bir yıl sonra kendisine lise öğretmenliği yapmak üzere teklif gelir. Teklif üzerine 1919-1921 arasında Lefkoşa İdadisinde (lise) tarih, coğrafya ve Türkçe dersleri verir.  İlginç yönlerinden birisi de tarihe olan merakı ve tarih yazmaya olan ilgisidir…

Kıbrıs'ın “Altı Ok”u

Özkan, 1915’ten itibaren yerel Türkçe gazetelerde halkın sorunlarına ilişkin makaleler yazmaya başlıyor.  Öyle ki yazdığı tarih notları bir ara evi yakıldığından ötürü kül oluyor… Öğretmenlikten sonra bakkaliye açıyor ve bir süre sonra geniş bir müessese sahibi oluyor. Amblemi “Altı Ok” olan bir sigara fabrikasını 1938’de açıyor ve sigaralar her tarafta satılmaya başlıyor. Atatürk’ün kurduğu CHP’den esinlendiği biliniyor… Hatta o dönemde bu yolla altı okun anlamını soran herkese Atatürk ilkelerini ve milliyetçiliği anlatma fırsatı olarak değerlendiriyor. İngiliz sömürgesi idaresindeki Kıbrıslı Türklere “milli kimliği” o günlerde esaret altındaki milletlerin hürriyet güneşi olan Mustafa Kemal üzerinden anlatmak doğru bir yaklaşımdı.

1946’da apandisit patlamasıyla ölüm tehlikesi geçiren Necati Özkan, İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi’ne gidebilmek için fabrikayı çok ucuza satmak zorunda kalır. Aralık 1953’te iç politik sebeplerin de etkisiyle fabrikada ve evinde yangın çıkar ve “Altı Ok” kül olur… Bu arada Necati Özkan’ın inşaat malzemeleri, hırdavat mağazası, marangoz işleri fabrikası, sinema, turizm ve seyahat acentesi, sigorta acenteliği, günlük gazete yayıncılığı ve otel-turizm işletmeciliği gibi alanlarda yatırımları olmuştur.

Soyadını Atatürk veriyor!

Siyasete ilişkin ilk girişimi Lefkoşa Belediye Meclis üyeliği seçimlerini 1926’da kazanması oluyor. Kavanin Meclisi'ne (Yasama Meclisi) Lefkoşa-Girne kazalarından aday oluyor ve Sömürge İdaresinin desteklediği adaya karşı 1930’da seçimi kazanıyor. Bu seçimlerde halkın güven ve sevgisini kazandığını, dillerden düşmeyen şiirden de çok iyi biliyoruz: Geç öne/Doğru yol göster Necati/Bağrımız yanıktır/Su ver Necati”. Seçimlerin ardından 1931’de Rumların öncülüğünde patlayan vergi ayaklanması Kavanin Meclisinin lağvedilmesine yol açıyor. Bu arada Necati Özkan, Çankaya’da Atatürk tarafından kabul edilen ilk ve tek Kıbrıslı Türk lider olup, kendisine Özkan soyadını Atatürk bu tarihi görüşmede veriyor. Kıbrıs siyasi tarihinde önemli olan 1943’deki KATAK’ın kuruluşunda aktif rol oynuyor. İkinci Paylaşım Savaşının içinde Lefkoşa Belediye Meclis üyeliğine yeniden seçiliyor.

İstiklal uğruna...

Siyasi arenada 16 yaşından itibaren makaleler yazarak katkıda bulunan Özkan bu sefer 28 Ekim 1949’da Sömürge İdaresinin zorluklarına rağmen İstiklal’in ilk sayısını 8 sayfa olarak yayın hayatına sokar. Onu izleyen günlerde de “Kıbrıs Milli Türk Birliği İstiklal Partisi”ni kurar ve halkın gözünde efsane olur. Türkiye’de 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti Hükümeti, kendisinden gazete ve partisinin amblemi olan Altı Oku değiştirmesini istediğinde bunu reddeder. Bundan ötürü de 1953’te Türkiye’ye girmesi yasaklanır ve bu yasak 1960 ihtilaliyle kaldırılır. Yukarıda değindiğimiz 1953’deki yangın sonucunda uğradığı maddi sıkıntılar ve diğer siyasi nedenler yüzünden İstiklal gazetesinin yayınını durdurur ve partiyi de kapatır. Bu arada Necati Özkan’dan rahatsız olanlar 4 Ocak 1950’de kiraladıkları Enver Pamir isimli bir saldırganla ona ilk darbeyi vurmayı başarırlar. Bu saldırıdan Özkan ağır yaralanır. Aynı çevreler kendisini yıldırmak için mal varlığını ve fabrikalarını, evini ve gazetesini çıkardığı matbaayı ateşe verirler. Hafız Ali adlı bir yurttaş bu yaptıklarından ötürü Necati Özkan’dan af diler ve bu kundaklama olayını nasıl ve kimlerin teşvikiyle yaptığını itiraf eder. Özkan 13 Ocak 1954’te İstiklal gazetesinde yaptığı duyuruda “tekrar yayınlamak umuduyla”  gazetesinin yayınına son verir. İstiklal gazetesinin yayın hayatı 4 yıl 3 ay sürmüştür. Özkan 1970’de yaşamını yitirir ve geride dördü erkek ikisi kız olmak 6 evladı kalır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık