• 26 Mart 2018, Pazartesi 8:22
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

Nüfus meselesi

Malum, son günlerde Kıbrıslı Türklerin nüfus yapısı ve hacmi yeniden gündemde. Önce KKTC nüfusunun Rumlarla eşitlenmesi konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir açıklaması oldu.

Ardından KKTC Başbakanı Erhürman da konuya dahil oldu. Yurt dışında (özellikle Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada’da) yaşayan Kıbrıslı Türklerin ülkeye geri dönüşleri hususunda ciddi bir çalışma yapılması ve dönüş yapmak isteyenlerin teşvik edilmesinin yolları konuşulmaya başlandı.

Doğrusu İngiltere’de Avustralya’da, Kanada’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin KKTC’ye dönüşleri konuşurken unuttuğumuz birileri var: Türkiye’deki Kıbrıslı Türkler. Onları her zamanki gibi unutuyoruz.

Kanaatimce Türkiye’de yaşayan Kıbrıs kökenlilerin ülkeye geri dönüşlerini teşvik etmek diğer ülkelerdeki Kıbrıslı Türklere göre daha kolay olur. Aynı zamanda uyum sağlama konusunda da daha başarılı bir girişim olabilir.

Geçenlerde Siyaset Akademisi programı nedeniyle AK Parti Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın davetiyle Ankara’ya gittim.

Aynı toplantıda güzel bir tesadüf sonucu ismen bildiğim ama hiç karşılaşmadığım AK Parti eski Ankara Milletvekili Ülker Güzel’le tanıştım…

Bir anda koyu bir muhabbete dalıp memleket meseleleri hakkında konuşmaya başladık. Ülker Hanım kendisini çok iyi yetiştirmiş DPT geçmişi olan bir münevver. Ve aile kökeninin bir tarafı Lefke’ye diğer tarafı da aklımda yanlış kalmadıysa Limasol’a (veya Baf’a) dayanıyor. Hatta merhum müftümüz Dana Efendi’nin de akrabası. O sohbette öğrendim ki; Kendisi KKTC vatandaşı olmak istemesine rağmen başarılı olamamış.

Ülker Hanım sadece bir örnek. Onun gibi ailesi İngiltere’den önce Türkiye’ye yerleşmiş ve ailesinin kökleri Kıbrıs’a dayanan on binlerce Kıbrıslı Türk var. Demek istediğim eğer bir nüfus ihtiyacı gerçekten varsa önceliği özellikle Antalya, Mersin yörelerindeki Kıbrıslılara vermek daha akıllıca olabilir…

Lakin bence konuyu doğru anlamak açısından doğru soruları sormakta fayda var. KKTC nüfusu gerçekten tüm yönleriyle biliniyor mu? Nüfusunun artırılmasını gerektiren ana sebep; normal hayatın güçlendirilmesi ve sürdürülebilir kılınması konusunda duyulan bir ihtiyaç mı? Yoksa ana hedef sadece KKTC nüfusunun Güney’le eşitlenmesi mi?

Kıbrıs uyuşmazlığından ötürü BM yıllardır nüfus yapısı konusunda uyarılar yapıyor. Bu konuda Türkiye eleştiriliyor.

İşin doğrusu nüfus meselesi ile siyasi çözümde eşitlik sağlama arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Kıbrıs çözümünün parametreleri bellidir.

Bunu sayısal oranlarla anlatmak bizim değil Rum tarafındaki bazı zihniyetlerin sorunu. Mesela Lillikas ve diğerlerinin…

Şimdi biz de oran tartışmasına girersek Kıbrıs sorununa Lillikas gibilerle ayı yerden bakıyoruz demektir. Bu da sadece nüfus meselesine değil toptan Kıbrıs çözümüne de “şaşı” bakmaya başladığımızın en büyük işareti olur.

Dolayısıyla ilk işimiz nüfus hacmimizi ve onun bileşimini bilmek olmalı. Bunun için önce doğru ve güvenilir bir nüfus sayımı yapmak gerekiyor.

Bu sayım sonucu elde edeceğimiz verilerin ışığında, DPT’deki verileri de kullanarak gerçekten insan kaynağına ihtiyaç duyulan alanlar olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer varsa, bu alanlar doğru tespit edilmiş olur ve o söz konusu ihtiyaca binaen yurttaşlık politikası üretme yoluna gidilir.

Ayrıca meseleyi son yıllarda kendi insanımızın yaşadığı kimlik sorununu ve bunun ülkenin istikbaline doğrudan etkisine de bakarak anlamak gerekiyor. Mesela 1990’ların başında ülkemize Bulgaristan’dan göçmen kabul ettik.

Bu insanlar ülkemize öyle güzel uyum sağladılar ki, nerede olduklarını bile bilmiyoruz. Demek ki, geçmişten bugüne nüfus kabul etme konusunda tek başarı öykümüz Bulgaristan Türkleri’dir. Bunun nedenlerini düşünmek bile bu konuyu doğru yere oturtmamıza yardımcı olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık