• 12 Haziran 2017, Pazartesi 8:10
Prof. Dr. MehmetHASGÜLER

Prof. Dr. Mehmet HASGÜLER

“Sıfır Asker Sıfır Garanti”!

Müzakerelerden sıkıldığımızı bile ifade edemiyoruz… Ülkemizin 1968’den beridir peşinden koştuğu müzakerelerde son durum “sıfıra sıfır elde var sıfır” noktasında… Buna rağmen müzakereleri analiz edip doğru sonuçlar elde etmeye çalışmak yerine “amigoluğu” seçen bazı dostlar olduğunu üzülerek görüyoruz… Bundan dolayı da fikirlerimizi usanmadan bıkmadan anlatmaktan başka çaremiz yok... “Amigo”luğun en önemli özelliği "içi boş" ve "yarı buçuk" bir üslupla aklına gelen her şeyi aynı işkembeden savunmaktır… Neyse ki, bu tür işlerin günümüz sosyal medya imkanlarının güçlenmesinden ötürü kullanım tarihinin hızlıca tükendiğini ve geçtiğini biliyoruz… Açıkçası müzakerelerin bulunduğu zeminden, metodolojisinden, dilinden, ele alınma biçiminden dolayı hedefini tamamlaması imkânsız denecek bir durumda… Müzakereler birkaç nedenden ötürü çözüm zeminini yitirmiş durumda…

Trump, Putin ve “hegemonya-sız” İngiltere’ye Kıbrıs güzellemeleri

İlkin uluslararası alanda müzakerelere atfedilen önem nerdeyse yok denecek düzeyde… Bunu somut olarak konumlandırmak istersek şöyle söyleyebiliriz… Mesela Kıbrıs’ta BM üzerinden yürütülen müzakerelere kim, ne kadar önem veriyor? Ya da ABD Başkanı Trump gerçekten Amerikan dış siyasetinde Kıbrıs diye bir konusu var mı? Elbette vardır… Ama bizim çözüm diye dövündüğümüz entegrasyon (yani AB içinde federal nikah) mevzusuna Trump gerçekten takılıyor mu? Brexit sonrası İngiltere için resmi anlamda Kıbrıs’ta çözüm ve AB üyeliği ne kadar arzulanır bir durumdur? Brexit sonrası İngiltere’si için bunun pratikte bir anlamı kaldı mı? AB’nin içerdeki büyük güçleri açısından Kıbrıs federal çözümü ve ortak devletin birlik üyeliği ne kadar arzu edilen bir konumdadır? Rusya açısından AB üyesi ve NATO’ya da üye olacak federal bir Kıbrıs’ın anlamı nedir? Bu federal çözümü Rusya ne kadar destekliyor? Zaten Çin’in kapalı kutu olduğunu söylemeye bile gerek yok… Uluslararası aktörlerin Kıbrıs çözümü konusunda ciddi bir beklenti içerisinde olmadığını sanırım görmek gerekiyor… İkinci olarak Türkiye ve Yunanistan acaba Kıbrıs’ın bugünkü durumundan federal bir çözüme gitmesi konusunda ne kadar itici bir güç konumundadırlar? Bu orta ölçekli iki aktörün de aslında Kıbrıs çözümünü destekleme konusunda ulusal çıkarları bakımından ortada ciddi bir verili durum olmadığını da söylemek mümkündür… Bu verilere bir de Suriye’deki gelişmelerin ve Körfez bölgesindeki yeni saflaşmaların Kıbrıs’a yansımalarını eklediğimizde durum bir hayli karmaşıklaşıyor.

Bitkisel hayattan Cenevre II’ye müzakereler!

Tekrardan konuya döndüğümüzde elbette çözüm derken “Federal Kıbrıs” seçeneğinden söz ettiğimizi de ilave edelim… Ancak 1968’den beri süren ve BM öncülüğünde devam eden federal müktesebatın dışında farklı bir çözüme ulaşma konusunda iki anavatan belki de görüş birliği içindedirler… Bu bağlamda belki de statükonun biraz reforme edilmesi ve iki ayrı devletin varlığını tespit edilip, bu durumun legalize edilmesi arzu edilendir… İçerdeki duruma bakıldığında iki liderin Cenevre I’den sonra Kıbrıs çözümü nerdeyse “bitkisel hayata” girmişken ansızın New York’a davet edilip oradan da Cenevre II’nin diriltilmesi diplomasinin bir mucizesi dışında bir kıymeti harbiyesinin olmadığını söyleyebiliriz… Doğal olarak federal çözüm anlamında içerdeki dinamikler hiç de öyle ahım şahım bir noktada değiller… Dahası olabilecek en kötü durumdadırlar… Federal bir antlaşma hususunda liderlere baskı yapma şansı diye bir opsiyon da ortada bulunmuyor… Peki, bu ansızın ortaya çıkan yeni Cenevre insiyatifi de ne? Açıkçası bunun doğal gaz şirketlerinin bir halkla ilişkiler çabası olma ihtimali yüksektir… Yani temmuz ayında yapılacak sondaj çalışmalarında düşük yoğunluklu bir çatışmanın önünü almak istemiş olabilirler… Ancak bu tezin de çok güçlü ve ikna edici bir seçenek olmadığını da söylemek mümkündür… Peki, Cenevre II neden oluyor? Evet Cenevre’nin tarihi 28 Haziran olarak ilan ediliyor… Normal şartlarda bir yasak savma görüntüsü içerse de sürpriz olur mu? Şimdiden kesin iki şey söylenebilir: New York’ta BM Genel Sekreteri’yle yapılan görüşmenin bana biraz “kervan yolda düzelir” atasözünü hatırlatıyor… Umarım Cenevre II’de benzer bir gündem ve atmosferde oluşmaz… İkinci kuvvetli sürpriz de Anastasiadis’in Cenevre II’ye gitmeme ihtimalidir… Bunun ipucunu da “sıfır asker sıfır garanti” şiarından görebiliriz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık