• 12 Şubat 2018, Pazartesi 9:37
Prof. Dr. OğuzKARAKARTAL

Prof. Dr. Oğuz KARAKARTAL

7’nci baskıya ulaşan bir kitap: Saadettin Yıldız, “Arif Nihat Asya’dan Seçmeler”

Türk edebiyatının zirve şairlerinden biridir Arif Nihat Asya. Edebiyat dünyamızda kimi şair ve yazarlar büyüklüklerine paralel bir takım unvan ve sıfatlarla anılırlar. Ahmet Midhat “Efendi”dir, Abdülhak Hamit Tarhan “Şair-i Azam”dır, Recaizade Mahmut Ekrem “Üstad Ekrem”dir. Arif Nihat Asya içinse bu hitap, “Bayrak Şairi” ve “Arif Hoca” olmuştur.

Arif Nihat Asya edebiyatımızda estetik ve fikrȋ şiiri harmanlayan, ses virtüözlerinin başında gelir. Onun için şiir, hem emek harcanması gereken bir sanat işidir, hem de ruhu okşamasının yanında gıda kabilinden insanı beslemeli, düşündürmeli, insanın millȋ ve manevȋ dünyasını zenginleştirmelidir. Bu sanat anlayışını aslında onun kimi şiir kitaplarının başlıklarından, isimlerinden çıkartmak da mümkündür: Heykeltraş, Bir Bayrak Rüzgȃr Bekliyor, Kubbe-i Hadra, Rubaiyyȃt-ı Arif I-II (Kıbrıs Rubaileri)-III-IV-V, Kökler ve Dallar, Dualar ve Ȃminler, Fatihler Ölmez vb.. Merhum edebiyat tarihçisi ve araştırmacısı Orhan Okay, Arif Nihat Asya’nın şiir ve düzyazılarındaki başarısını Türkçeyi, dili kullanış becerisinde bularak: “Eskilerin sehl-i mümteni dedikleri kolayca söyleniverirmiş zannedilen, fakat edebȋ vasfını ve değerini sezdiren rahat ve sağlam bir dil kullanmıştır” tespitini yapar.

“Bir Bayrak Rüzgȃr Bekliyor”, “Bayrak”, “Fetih Marşı” gibi eserleri artık dillerde, gönüllerde özel bir yere yerleşmiş, Türk toplumu içinde ȃdeta milli marş gibi bir hüviyet kazanmıştır. Arif Nihat Asya, 1959-1961 yılları arasında Kıbrıs’ta, Lefkoşa’da edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Dersi sınıfla sınırlı görmemiş, okul bahçesinde, dışarıda rastladığı öğrenci ve kişilerle sohbet etmiş, onların tarih bilinç ve bilgilerinin artmasını söyleşileriyle sağlamış bir öğretmen şairdir. Onunla tanışan ve birlikte çalışan merhum Kıbrıs Türk kültür tarihçisi Harid Fedai, Arif Nihat Asya’dan takdirle söz eder, onun eserlerinde Adana ve Kıbrıs isimlerinin fazlaca geçtiğini belirtir ve Arif Nihat’ın Kıbrıs’ı “ata yȃdigȃrı” gördüğünü söyler. 1974 Mutlu Barış Harekâtı’na ulaşılmasında ve Kıbrıs Türk varoluş mücadelesinin yürütülmesinde yetiştirdiği öğrencilerle Arif Nihat Asya’nın büyük manevi-moral desteği söz konusudur. Hatta Harid Fedai dilinden düşürmediği, Arif  Nihat’ın şu dörtlüğünün, Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğüne kavuşacağını ve 20 Temmuz 1974’ü çok önceden müjdelediğini etrafına anlatırdı:

Bir gün sana bir falcı gelip ikbal açar

Bahtında bakar ki, mutluluk dal dal açar

Gam çekme, der, üç vakte kadar koynunda

Ey yavru vatan, bütün çiçekler al açar.

Harid Fedai, Arif Nihat’ın Mutlu Barış Harekâtı’nı idrak ettikten kısa süre sonra, Ocak 1975’te öldüğünü ve hastanede yatarken yanındaki defterde Kıbrıs üzerine şiirleri bulunduğunu söyleyerek şöyle der:

“Ama o hep aramızdadır. Kendisi için söylediği şu rubȃisindeki sesi, kulaklarımızda sonsuza dek yankılanacaktır:
Gül gül dolaşır, uçar, konar, bal yaparız
Nisanda çiçek, yazda petek, kışta karız
Bir gün arayan bulur gönüllerde bizi
Ölsek de, gömülsek de, silinsek de varız!
Yattığı yer nur olsun!”

Hem Arif Nihat Asya’nın, hem de Harid Fedai Hocamız’ın ruhu şad, yattığı yer nur dolsun diyoruz bizler de.

Şair ve yazarları yaşatan iki şey vardır. Bunlardan biri emek vererek oluşturduğu kendi eserleri, ikincisi ise öğrencileri, hakkında inceleme yapan araştırmacılar ve onu anlatan öğretmenler. Arif Nihat Asya bu anlamda şanslı aydınlarımızdan biridir. Pek çok seveni ve hakkında faaliyet hazırlayan veya yazı yazan, onu yaşatan kadir-şinas, vefalı dostları, okuyucuları vardır. Ancak bu noktada en büyük payı, Lefke Avrupa Üniversitesi’den, edebiyat tarihçisi ve akademisyen Prof.Dr. Saadettin Yıldız’a ayırmak gerekir. Bazen edebiyat tarihçileri-araştırmacılar, başka eserleri bulunsa da, kimi şair ve yazarlarla özdeşleşir, adı onlarla anılır olur. “İnci Enginün-Abdülhak Hamit Tarhan”, “Birol Emil-Mizancı Murad”, “Zeynep Kerman-Samipaşazade Sezai”, “Abdullah Uçman-Rıza Tevfik” gibi. Bu tür bir ilişkinin bir diğer halkası da, “Saadettin Yıldız-Arif Nihat Asya”dır. Bu araştırmacılar, hocalar olmasa, belki adı geçen şair ve yazarlarımız her şeyiyle o kadar gün yüzüne çıkmayabilir, layıkıyla tanınıp anlaşılmayabilirlerdi.

Arif Nihat üzerine birden fazla çalışma ve incelemesi bulunan Saadettin Yıldız’ın hazırladığı, Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’dan Seçmeler adlı inceleme ve seçki, Türkiye Ötüken Yayınları’ndan yedinci baskısına ulaşmış bulunuyor. Bu sevindirici bir durumdur. Zira Türkiye’de kültür-inceleme kitaplarının kısa bir dönemde bir kaç baskıyı görmesi zordur. Bunda, Arif Nihat Asya isminin etkisi kadar, hazırlayıcının titizliğinin, eserin içeriğinin faydalı ve kolay kullanılabilir ama zengin olma niteliklerinin rol oynadığını düşünüyorum. Saadettin Yıldız’ın amacı her şeyden önce önsözde belirttiği üzere, “gençlere yararlı olmak” tır. Eserin hem araştırıcılara, hem de gençlere hitap eden bir özelliği var. İki bölümden oluşan eserin ilk bölümü, “Arif Nihat Asya’nın Hayatı, Şahsiyeti, Sanatı ve Eserleri” adını taşıyor ve 63 sayfa boyunca şairin çeşitli cepheleri ve eserleriyle ilgili doyurucu bilgiler ediniyorsunuz. “Arif Nihat Asya’dan Seçmeler” adlı ikinci bölümde yine özenle seçilmiş Arif Nihat Asya şiir ve yazıları var. Eserde zengin bir kaynakça ve dizin de bulunuyor.

Prof. Dr. Saadettin Yıldız’ın, Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’dan Seçmeler adlı kitabı mutlaka her aydının kütüphanesinde bulunmalı. Eserde Yıldız, Arif Nihat Asya’dan vecizelere, özlü sözlere de yer vermiş. Gençleri eğitmek ve düşündürmek için geçekten bu sözlerden Türkçe-edebiyat derslerinde öğretmenlerin yararlanması gerek. İşte bir kaç örnek:

•Büyük gemiler sığ kıyılara yanaşamaz.

•Maziye ihanet edenler, ȃtiye de ihanet etmiş olurlar.

•Yelkenine pek güvenme, sandalında kürek bulundur.

•Kleopatra’yı sokan yılan Nil’den değil, çölden değil, Roma’dan gelmişti!

Bu özlü sözlerden birinde Arif Nihat:

“Bu kitabın kaç dakikada okunduğunu bırak....kaç senede yazıldığını düşün.” der. Saadettin Yıldız’ın kolay ve zevkle okunan bu kitabının ardında mutlaka büyük emekler, uzun seneler saklıdır. Espirili ama ağırbaşlı, vatansever, şiir aşığı ve iyi bir hoca vasıflarıyla Prof.Dr. Saadettin Yıldız hocamız bana daima yıllarını verdiği Arif Nihat Asya’nın bir izdüşümü, takipçisi olarak gelmiştir. Hocamızı yedinci baskısına ulaşan Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’dan Seçmeler adlı eseri için kutluyor ve KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi’nde kendisiyle birlikte çalışabildiğim için kendimi mutlu addediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık