• 14 Mayıs 2018, Pazartesi 10:22
Prof. Dr. OğuzKARAKARTAL

Prof. Dr. Oğuz KARAKARTAL

Güzel ve yeni bir işbirliği kitabı: Kıbrıs masalları

İnsanlık tarihi kadar eski olan masallar, dünyanın her yerinde yüzyıllar boyunca bir çeşit “hikâye, roman” işlevini görmüşlerdir. Masal dinlemeyen veya kendisine masal okunmayan çocuk yok gibidir.

Masalların temelinde, insanlığı doğruya, güzele ve iyiye götürmek ders-öğüt vermek vardır. İyi bir masalda, “güzel tekerlemeli bir giriş, iyi ile kötünün savaşımı ve iyinin kazanması, sade, yalın bir dil ve üslup ile merak duygusunun sürükleyen bir tem ve üslup” bulunmalıdır.

Türk masalları üzerine ilk akademik çalışmaları, ilk derlemeleri yapanlar genelde Batılı araştırmacılar olmuştur. Türk masallarını ilk kez derleyen ünlü Türkolog Radloof’tur. Türk halk kültür ve edebiyatına Batılıların ilgisi Radloof’la sınırlı değildir. Burada Macar Kunos’un çalışmaları -örneğin Ortaoyunu kitabı- hatırlanabilir. Hatta İtalya’da Maurizio Pistoso’nın çıkardığı Fiabe di Samarcanda yani Semerkand Masalları bu ilginin yakın dönem örneklerinden biridir. Bir ulusun hayal dünyasını, karakterini, bilinçaltına anlamak için masallar iyi birer kaynaktır.

Türkiye’de masal çalışmaları deyince Pertev Naili Boratav, Saim Sakaoğlu, Bilgi Seyidoğlu, Naki Tezel başta olmak üzere bazı isimler ön plana çıkar. Anadolu masallarının bir çeşit varyantı olan veya kendine özgü de masal üretimine bulunan Kıbrıs Türklerinin masalları üzerine Türkiye’de Saim Sakaoğlu’nun çalışmaları akla gelir. Kıbrıs Türkleri arasında ise Mustafa Gökçeoğlu, Mahmut İslamoğlu, Şevket Öznur, Ali Nesim, Oğuz Yorgancıoğlu ve Habib Derzinevesi gibi isimler, Kıbrıs Türk halk kültürü veya masallar üzerine yaptıkları çalışmalarla tanınırlar. Bu halkaya eklenecek önemli bir isim daha vardır. O isim de, gerek geleneksel Kıbrıs Türk tiyatrosu (Karagöz) ve Ortaoyunu üzerine, gerekse masal kitaplarıyla yıllarını bu işlere vermiş olan Mehmet Ertuğ’dur. Kıbrıs Türklerinin şu an yaşayan ilk ve tek Karagöz, ortaoyunu ve meddah sanatçısı olan Mehmet Ertuğ, Kıbrıs Türk Karagözü’nü kaybolmaktan kurtardığı gibi kitaplaştırmış, ona yeni tiplemeler eklemiş, masal derleme ve yazımlarıyla da onları günümüze taşımıştır. İşte bu gönül adamı, sanatkâr ile, eski Türk kültür ve edebiyatı, Kıbrıs Türklerinin manevȋ değerleri ve Ümmü Haram üzerine adaya önemli eserler kazandıran Prof. Dr. İsmail Güleç’in buluşması, yeni bir eserin doğmasına vesile olmuştur: Kıbrıs Masalları!

Çok sevdiğim Mehmet Ertuğ Bey ile değerli dostum İsmail Güleç Bey’in, Mehmet Ertuğ’un Lefkoşa Ortaköy’deki çalışma ofisi, müzesi ve arşivindeki tanışmaları kısa süresinde meyvesini verir. Kıbrıs Türk kültürü ve masalları üstüne sohbet eden ikili, Mehmet Ertuğ Bey’in derlediği masallardan on dördünü kitaplaştırırlar. Mehmet Ertuğ’un masallarını değerlendirip yayıma hazırlayan İsmail Güleç ile Neslihan Güleç-Yücelşen iken, kitabın başarılı resimlemeleri Fatih M. Durmuş’a aittir. Eser, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi yayımı olarak yeni basılmıştır.

Kıbrıs Masalları kitabında şu masallar yer alıyor:

“Akıllı Burçak, On İki Kardeş Meseli, Bit Hanım ile Pire Kadın, Nartane, Gocagarıcık Meseli, Dilruba Sultan, Arabüzengi, Garaböcücük, Biddacık, Portakal Hanım, Üç Kız, Gülperi Civan Hanım, Köse Meseli, Gurgufa Meseli”.

Hayal dünyalarımızın güzel ürünleri olan masalları hayatımızın içinde hep tutalım. Kıbrıs Türklerinin deyişiyle “mesel” anlatmaya devam edelim. Mehmet Ertuğ ve İsmail Güleç’i içten tebrik ederken “renkli, güzel baskılı ve orijinal masallarla” dolu Kıbrıs Masalları kitabını bilhassa çocuklara ve ailelere tavsiye ederim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık