• 24 Eylül 2017, Pazar 12:27
Psk. Ayla KAHRAMAN

Psk. Ayla KAHRAMAN

Disleksi; görmezlikten gelemeyeceğimiz bir öğrenme bozukluğu

Sevgili Ayla Hanım.
Bir yazınızı okudum. Tam benim kızımı anlatıyor. Sözel olmayan öğrenme güçlüğü demişsiniz adına ama bize disleksi dendi. İlkokul 4. sınıfken bu tanı kondu.
Sizinde söylediğiniz gibi çok erken yürüdü, konuştu, şarkı söyledi. Çok umutlu ana sınıfına başladık, ama birde baktım ki arkadaşlarından daha geri öğreniyor yazmayı oyunları çözmeyi. Sonra 1. sınıf oldu. Akranları gibi okumayı çözemedi. Günleri, haftaları sırasıyla sayamadı ve benim ısrarımla 1. sınıfı tekrar okudu. Daha iyi olacağını sandım ama maalesef yanıldım. Bu onu çok etkiledi ve arkadaşları tarafından da hep dışlanan bir çocuk oldu. Yaşadığımız ciddi aile problemleri de ek olarak onu psikolojik olarak çok yıprattı.  4. sınıfken öğretmeninin uyarısıyla disleksi derneğine gittik ve disleksi tanısı kondu. Çok yabancı olduğum bir konuydu ama şimdi uzmanlaştım diyebilirim.

Onların söylediği gibi davranmaya başladım kızıma. Ortaokul oldu ama ortaokulda özellikle Matematik ve İngilizcede hiçbir şey anlamadı. Hep zayıftı notları ve etrafında bir tane bile doğru düzgün arkadaşı hiç yoktu. Hepsi problemli ve kızımdan daha kötüydüler. Ellerini kollarını jiletliyorlardı ve ben psikolojik yardım alarak kızımı bu durumdan uzaklaştırmaya çalıştım. Ama tam anlamıyla başarılı olamadım.  Neyse bu ayrı bir konu, şimdi okula dönelim. Okulda bizim gösterdiğimiz ilgiyi öğretmenleri gösteremedi. “Sen anlaman zaten” deyip hep arkaya attılar onu. Aslında gerçekten matematikte 4 işlem yapamıyor, zorlanıyor.

Ortaokul konuları da çok ağır. Ayrı bir kaynak sınıfı oluşturuldu ve haftada 1 kez kızım orada derse girdi.  Toplama, çıkartma, çarpma çalışıyorlardı ama sınava girdikleri zaman da hep normal sınıfındaki geometri yüzdelikler gibi konulardan girdi sınava ve başaramadı. Psikolojisi sınıf tekrarıyla yeniden bozuldu. Tekrar yaptık yine, matematik ve yabancı dillerden başarısız oldu. Bu sene yine tekrar yapacağız. Merak ediyorum bu hep böyle mi olacak? Sonra okuldan alacam? Bunun bir çaresi yok mu? Ayla Hanım bana yardım edin. Kızım gerçekten okumak istiyor ama elinde değil ki.  Böyle bir rahatsızlığı varsa eğer bu suç mu? Ne yapabilirim?
Gerçekten yıllardır çok problem yaşadığım bir konu bu. Ama inanın Ayla Hanım ben anladım, kabullendim bu öğrenme güçlüğünü ama bazı kişiler ki, çocukları gerçekten benim kızım gibi biliyorum, anlıyorum ve yardım etmeye çalıştığım zaman ve disleksi veya öğrenme güçlüğü olabilir dediğimde çok sert tepkiler aldım. Sanki ayıp ya da günahmış gibi. Ama çok da iyi biliyorum ki böyle çocuklar ileride başarılı bir iş kadını veya adamı olabilirler. Ama yazık ki bunları çok az kişi anlıyor. Neyse, dersler dışında özellikle matematik ve İngilizce dışında algılamalarında bir problem yok. Normal yaşıtları gibi.  Kızımın en ilgi duyduğu konu estetisyenliktir. Bu yaz bir arkadaşımın yanına girdi, kuaför salonuna. Onları ve müşterileri çok etkiledi.  Çok becerikli olduğunu, çok başarılı olduğunu, tam aradıkları gibi biri olduğunu söylediler bana. Ve hatta okuldan alıp orda yetiştirmeleri için benden izin istediler.  Ama ben de kızım da okumasını istiyoruz.  Kızımın en azından ortaokulu bitirip bir meslek lisesinde devam etmesini istiyoruz.  İşte biz bu durumu öğretmenlere nasıl anlatacağız? Yardımınızı bekliyorum.
Rumuz: KIZIM VE BEN

Anlattıklarınız, çocuğunuzun sözel olmayan öğrenme bozukluğu taşıdığını değil de; konulan teşhisin doğruluğunu işaret etmektedir. Sözel olmayan öğrenme bozukluğu yaşayan kişiler sadece belli akademik konularda değil; pek çok alanda zorluk yaşarlar. İnsanlarla ilişkiler kurmakta zorlanırlar, mimiklerden, yüz ifadelerinden iletmek istediğinizi alamazlar. Yeni bir durumla karşılaştıklarında uyum göstermekte ve karar vermede zorlanırlar. Muhakeme yapma, işlerini organize etme konuları da onlar için zorluklar yaşadıkları alanlardır. Akademik becerileri de kısıtlı ve dar alanlara sıkışmış gibidir. Yolunu, yönünü bulmada ve işaret dilini kullanmada da sıkıntılar çekerler.
Disleksi ise okuma, yazma, matematik gibi alanlarda kenedini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. Bu çocuklar genelde zeki ve sağlıklı çocuklardır. Bu nedenle yetişkinler onların yaşadıkları sorunları anlamakta güçlük çekebilirler. Onların tembel veya geri çocuklar olduğunu düşünebilirler hatta bu çocukları yargılayabilirler, utandırabilirler. Kendine güveni incinen çocuk, akademik dünyadan uzaklaşabilir ve grup dışına itilebilir.
Ne yazık, çocuğunuzun yaşadıkları da buna benziyor. Öğrenme becerilerini yaşama geçireceği uygun ortam bulamamış ve başarısızlık gibi yanlış bir yargının kurbanı olmuş. Normal eğitim şartlarına uygun olmadığından, her sınıfı birden fazla okumak zorunda kalmış. Yeteneklerini yeşertebileceği ve kendini iyi, mutlu hissedebileceği bir akademik yaşam yerine; yetersizlik ve başarısızlık duygularıyla yalnız kalmış.
Disleksisi olan bir çocuk, alışılmış normlardan farklı olmanın acısını yaşamamalıdır ve sadece eğitim kurumu değil, toplumsal bütün kaynaklar onun hizmetine sunulmalıdır. Toplumsal bilincimizin bu konudaki yetersizlikleri ile hep beraber mücadele ederek, bu çocukların ihtiyaç duyduğu öğrenme ortamını sınıfa taşımanın yollarını bulmalıyız.
Disleksi bir zekâ geriliği değil; bir öğrenme güçlüğüdür. Dünya dislektik olmalarına rağmen, sanat, edebiyat ve bilim alanlarında üstün başarıya sahip öncülerle doludur. Hepimize düşen, dislektik çocuklarımızı saha dışında bırakmayacak önlemleri bir an önce almaktır.
Milli Eğitim Bakanlığının disleksi sorunu yaşayan çocuklar için aldığı önlemler vardır. Çocuğunuzun bulunduğu okulda, eğitim hayatını kolaylaştıracak bu yaklaşımları bir an önce işler hale sokmak şarttır. Düşünün ki dislektik çocuğun oturduğu yerden, kullandığı kâğıda kadar, başarısını etkileyen pek çok etken vardır. Bunlar, sınıfta ve sınav sürecinde uygulanarak çocuğunuzun eğitim hayatı ile ilgili pek çok sorun kontrol altına alınabilir.
Bu konuda sistemi çalıştırarak, elbette.

***

İnsan sevdiği için her şeyi yapar mı?

İyi akşamlar Ayla abla, benim çıktığım bir erkek arkadaşım var. Beni sevdiğini söylüyor. Ben de seviyorum ama onun beni sevdiğine inanmıyorum, ne yapacağımı da bilmiyorum. Onunla telefonda konuşurken, annesiyle benim hakkımda konuşmasını istedim. Çok saçma ve çocuksu olduğunu söyledi bana. Bence insan sevdiği için her şeyi yapmaz mı? O yüzden beni sevdiğine inanmıyorum. Aklım çok karışık. Ne yapabilirim? Sizden yardım bekliyorum.
Rumuz: YALNIZ KALP

İnsan sevdiği için her şeyi yapmaz. Yapılabilirliğin sınırları vardır ve olmalıdır. Sevdiğin gencin sevgisine inanman için sürekli ispat beklemen, bu ilişkiyi beslemeyeceği gibi, uzun süreli olmasının da başlıca engeli olur. Özellikle bana ilettiğin annesi ile ilgili olan örnek oldukça yakışıksızdır. Bu, gizlice kapı dinlemek gibi bir davranıştır ve gizlilik, hoşuna gitmeyen sonuçları yaşamana neden olabilir.
Sen kendi duygularına bak. Onu seviyorsun ve duygusal bir arkadaşlık ilişkisi içindesiniz. Birbirinizi tanımaya çalışın ve arkadaşlığınızın ikinizi de hoşnut etmesine gayret edin. İkinizin birbirinizle ilgili duygularınızın gelişimini zamana bırakın ve lütfen ne kadar sevildiğini veya sevilmediğini sorgulamaktan da vazgeç. İlişkileri besleyen en önemli dinamik, tamamlanmışlık duygusudur. Şüphecilik ise, her zaman ilişkideki güvensizliği besler ve ilişkinin gelişmesine engel olur.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık