• 28 Mayıs 2017, Pazar 11:25
Psk. Ayla KAHRAMAN

Psk. Ayla KAHRAMAN

Palyaçonun gözyaşları

Ayla Hanım, hayatımı sorgulamama neden olan bir değişimin içindeyim. Şaşkınım ve kararsızım. Önerilerinize şiddetle ihtiyaç duymaktayım.
Yaklaşık üç senedir, çok yakın dostumun karısına bazı duygular duymaktayım. Ben bundan kaçmaya çalıştıkça, kendimi engellemeye çalıştıkça duygularımın yoğunluğu arttı ve şimdi dayanılması güç bir durumun içindeyim.
Karımı seviyorum. Ondan memnunum. Çok iyi bir aileyiz. Toplumda bir yerimiz ve saygınlığımız var. Her şeyimiz yolunda görünüyor. Ama ben bu duygularımın etkisinde bir yalanın içinde gibiyim. Duygularımdan haberi olmayan, bana bir aile dostu yakınlığından farklı bir şekilde asla yaklaşmayan bu kadın ne aklımdan ne de yüreğimden çıkmıyor. Hayat bana acı bir şaka yapıyor sanki. Bu kadar imkânsız, olmayacak bir sevdanın yükünü taşıyorum. Onu bir an görebilmek için yapmadığım şey yok. Duygularımı anlamaması için yaptığım maskaralıklar, palyaçonun gözyaşlarını saklıyor sadece.
Ne karıma, ne arkadaşıma ihanet etmeyi düşünemem. Ne de sevdiğim kadını zorda bırakırım. Neredeyse torun sahibi olacak yaştayız. Kendimi durdurmak için harcadığım çabayı bilseniz, bana acırdınız. Ben acıyorum en azından. Ömrüm boyunca hiç yaşamadığım duygular içindeyim. Sessiz aşkımın, saklamak zorunda olduğum sevdanın ağırlığını taşımaktan yoruldum. Ne yapayım? Ölümü diliyorum bazen. Ama anlatmak çok zor. Bu yaşımda hem kurtulmak istediğim, hem de zevk aldığım bir duygunun içindeyim. Bundan ne sevilenin haberi var ne de başka birinin. Onun anlamasından da çok korkuyorum. Böyle bir şeyi fark ettiği takdirde bana karşılık vermeyeceğinden eminim. Neden böyle hislere kapıldığımı ve bundan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum. Yıllardır duygularımla mücadele ediyorum. Kendimi engellemeye çalıştıkça daha çok batıyorum. Duygularım zıvanadan çıkıyor. Onu göreceğim anları beklerken buluyorum kendimi. Onu görmek, aynı havayı solumak kısa bir süre bile olsa acılarıma merhem oluyor.
Benim dramım budur, Ayla Hanım. Ne yapayım, nasıl kurtulayım bilmiyorum. Aslında kurtulmak da istemiyorum. Ama böyle de gitmez biliyorum. Umarım en yakın zamanda gazetede cevabınızı görürüm. Saygılarımla.
Rumuz: PALYAÇONUN GÖZYAŞLARI

Yaşadığınız duygusal çıkmazın sizi sürüklediği çatışmayı anlıyorum. Beklenmedik bir zamanda, aşka yakalandınız. Kendinizi engellemenizin, duygularınızı bastırmanızın bir faydası olmadı. Eski zaman sevdaları gibi, sessiz bir aşkı kendi içinizde tutabileceğinizi, etraftan saklayabileceğinizi ve hayatınızı böyle sürdürebileceğinizi düşündünüz.
Aşkın yaşı yok. Bedeninizin ve ruhunuzun ihtiyaç duydukları arasında aşk, sevgi önemli bir yer tutar. Bizler bu ihtiyacı yok farz edersek, görmezlikten gelirsek; değişik kılıklarda tekrar tekrar karşımıza çıkar. Bizi sarsar hatta yanıltır. Sizde olduğu gibi, yaşamınıza yönelik bir ihmalinizin kurbanı oluverirsiniz.
Karşılık görmediğiniz halde ve bütün reddedişinize rağmen gizlice büyüyen aşkınızın besin kaynağı sadece sizsiniz. Kendinize yönelik her ihmalinizin izini bu gizli aşkta bulabilirsiniz. Farkında mısınız, aşkınız herhangi bir beklenti taşımıyor. Vuslat arzusu yok. Acıyı kabulleniş hatta acıdan elde edilen mutluluk var. Bunlar aşkınızı gizlice besleyerek daha uzun yıllar büyütebileceğinize işaret ediyor olabilir.
Öncelikle, gerçek dünyadan soyutladığınız ve tek kişilik dünyanıza sığması giderek zorlaşan bu sevdayı tanımalısınız. Bu nasıl bir bağ? Karınıza duyduğunuzdan farkı ne? Neden? Nasıl oldu da sevilenden habersiz ama onu kaynak alarak büyütebildiniz?
En önemlisi, bu sevgi gerçek yaşamdaki neleri, ilişkilerinizin hangi boyutunu kamufle ediyor? Bu gizli aşkın verdiği acı sayesinde, hangi gerçeğin acılarından kaçıyorsunuz? Karınızı kaybetmekten neden korkuyorsunuz?
Sizden beklediğim, duygularınızdan kaçmanız veya yok farz etmeniz değil; duygularınızı anlamaya çabalamanızdır. Bir kısır döngüde kendinizi ve sizi seveni tüketiyor olabilirsiniz. Gerçekte yaşadığınız ilişkinizin sorunlarıyla yüzleşemediğiniz bir yerde duruyorsunuz. Gizli sevda sizi “acıyı zevk edinmeye” iterken; gerçek ilişkiniz an gelir, koruyucu zırhını yitirebilir.
Duygularınızdan korkmayınız. Onlar ihtiyaç duyduklarınızın, aradıklarınızın habercisidirler. Önce kendinize dürüst olunuz. Unutun veya aşkınızı dillendirin demiyorum. Kendinizi ve neden böyle hissettiğinizi anlayın. Gerekirse, bir psikologla beraber çalışın. Yaşamınızın anlamı, aileniz, sevdikleriniz… Her şeyi gözden geçiriniz. Sanırım o zaman cevabınızı bulabileceksiniz.
**

Karımdan ayrılsam mı?

Ayla Hanım, ben karımla anlaşamıyorum. İki yıldır evliyiz ve 10 aylık bir oğlumuz var. Benim gözüm dışarıda, ne yalan söyleyeyim. Karımı sevmiyorum. Onu sevsem, başka kadınlara bakmazdım değil mi? Sizce ne yapmalıyım? Ayrılayım mı? Çocuğum için katlanayım mı?
Rumuz: YOK

Aslında size sormak istediğim ilk soru, neden evlendiğiniz olmalıdır. Hadi bir nedenle kendinizi evli buldunuz. Neden hemen çocuk yaptınız?
Başka kadınlara bakmanızın, gözünüzü dışarılarda bırakmanızın evdeki kadına karşı sizi kör yapacağını unutmayınız. Evlilik sorumluluğunu aldınız. Bir kadınla aile kurdunuz. “napayım, gözüm dışarıda” demek; sizin bu aileye, haklarına ve sorumluluklarına uygun veya hazır olmadığınızı göstermektedir.
Gözünüzü dışarılara göndererek, eşinizi bir ergenin kız arkadaşı konumuna yerleştirerek kendinizi olgunlaştıramazsınız ve çocuğunuzu yetiştirme becerisine de sahip olamazsınız. Sorun sizsiniz ve sorumluluklarınızın ne olduğunu bile bilmiyorsunuz. Karınıza çocuğunuzun hatırı için katlanmaktan söz ederken, onu bir “eş, hayat arkadaşı” olarak algılamıyorsunuz. Evliliğin duygusal, sosyal boyutunu dikkate almıyorsunuz. Sanki bir evcilik oyunu içinde gibi davranıyorsunuz..
Küçük bir öneri: Yetersizliğinizi kabul edin ve eşinizden yardım isteyin. Sorunu çözmenin ilk yolu, evliliğin ve bir aile kurmanın ne demek olduğunu kavramanız ve buna kendinizi hazırlamanızdır. Bu konuda birbirinize yardım edin, gerekirse bir psikologa başvurun. Ondan sonra, karar vermeye çalışın.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık