• 06 Ağustos 2018, Pazartesi 9:29
Sanem KOÇ

Sanem KOÇ

Ben çalıştım, kocam parayı gece kulüplerinde harcadı

Lefkoşa Türk Belediyesi Cinsiyet Eşitliği Birimi olarak şiddete (fiziksel, ekonomik, psikolojik, cinsel) uğrayan, eşitsizlik ve haksızlıklara maruz kalan çoğu kadın birçok kişiye çare olmaya çalışıyoruz. Kişileri bu konularda medya yoluyla bilgilendirmeyi hedeflediğimiz bu sayfada paylaştığımız tüm konular gerçek yani yaşanmıştır. Kişiler yaşadıkları şiddeti, hangi aşamalardan geçtiklerini ve sonucunda ne olduğunu bizlerle paylaşıyor. Biz de bu yaşanmışlıkları örnek alarak bu durumda olan veya olunması halinde kişilere izleyebilecekleri yolların neler olduğunu uzman gözüyle göstereceğiz.

***

Bir evlilikte, ekonomik şiddeti gözler önüne seren bu hikayedeki kadınımız, yıllar içerisinde neleri, nasıl kaybettiğini anlattı:

Bu yaşanmış hikayemizin başkahramanı bir kadın… Yazımızda gerçek isimleri değil, rumuz kullanacağımızdan kendisinden ‘Yağmur’ olarak bahsedeceğiz…

Çok sevdiği ancak ailesinin onay vermediği bir adamla evlenen Yağmur, yıllar içinde çok büyük kayıplar yaşamış.

Yağmur, evliliğinin birinci senesinin sonuna doğru sorunlar yaşamaya başladı. Eşinin sürekli borcu olduğunu, kendisiyle iletişiminin sözlü şiddete dayandığını anlatan Yağmur, içinde bulunduğu çıkmaza çözüm aradı. Borçların kaynağını araştırmaya karar verdiğinde acı gerçekle karşılaştı. “Kocam paramı(zı) gece kulüplerindeki kadınlara harcıyordu” diyen Yağmur, boşanma aşamasında ise kocasının özel zevkine harcadığı paraların ancak ispatlanabilir olanlarının kendisine ödenmesine karar verildiğini ancak kocasının bu parayı ödemediğini belirtti.

Gelin bu yaşanmış hikâyeyi Yağmur’dan dinleyelim:

Çocukluk arkadaşı

“Çocukluğum güzel geçti diyemem. Annem sevgisini ve ilgisini genelde erkek kardeşime verdiğinden, sevgiye hasret bir çocuk olarak büyüdüm. Bu nedenle; küçüklüğümden beri hep beni çok seven bir erkekle evleneceğimi hayal ederdim. Büyüdüm, üniversiteye gittim, bitirdikten kısa süre sonra Londra’ya gittim ve bir dönem orada çalıştım. Fakat kasvetli Londra havasında, Kıbrıs özlemine daha fazla dayanamadığımdan ülkeme geri döndüm.

Londra havası aynı zamanda insanı yalnız da hissettiriyor. Ülkeye döndüğümde iyi bir yerde işe başladım ve hayatı paylaşacak biriyle evlenmek için kendimi hazır hissediyordum. Bu sırada karşıma çocukluk arkadaşım çıktı. Kendisinin senelerdir bana özel ilgisi vardı. Ortaokul çağından itibaren bana olan sevgisini hep belli ederdi fakat bende ona karşı bir hissiyat yoktu.

Onunla hayata bakış açılarımız birbirinden çok farklıydı. Ben okuma arzusu olan, çalışan kendi parasını kazanan ve ayakları üzerinde başarıyla duran bir kadın olarak yaşamaya odaklanmıştım. O ise, üniversiteye gitme hevesi olmadığından, sürekli olarak okulu kıran, ders çalışmayan ve geleceğini düşünmeyen biriydi. Haliyle okuyamamış ve lise terk olarak hayata devam etmeyi tercih etmişti.

Evlilik çanları çalıyor

Karşılaşmamızın ardından, iletişim kurmaya devam ettik. Bana karşı sevgisinin, aşkının devam ettiğini ve evlenmek istediğini söylüyordu. Düşünsenize, senelerce hiç eksilmeden devam eden bir sevgiden bahsediyoruz. Açıkcası, o dönem gösterdiği ilgiden, tükenmeden devam eden aşkından çok etkilenmiştim. Bana olan bu güçlü sevgisinin her engeli aşabileceğine beni inandırmıştı. Artık ben de onunla evlenmek istiyordum.

Ailem ve çevremdeki insanlar, bu evliliğin kişisel farklılıklarımızdan dolayı çok sağlıklı olmayacağı konusunda beni ikna etmeye çalışıyorlardı. Fakat dillendirilen bu farklılıklar, bana karşı duyulan güçlü aşkın gölgesinde silik kalıyordu. Üstelik ailesi de beni çok seviyor ve evlenmemizi istiyordu. Çocukluğumdan beri tanıdığım insanlardı. Sonuç olarak eşime ve ailesine olan güvenim ağır bastı ve evlendik.

Değişim başladı...

İlk başta her şey sorunsuz ve güzeldi fakat birinci senenin sonuna doğru sorunlar baş göstermeye başladı. İşi nedeniyle bazen gece vardiyasına da kaldığı oluyordu. Bu durum birden sıklaşmaya başlamıştı. Nereye gittiğini sorduğumda ise kaçamak cevaplar veriyordu. Benimle ve evle ilgilenmiyor, parasal anlamda evle ilgili tüm sorumlulukları da benim üzerime yıkıyordu.

Sürekli olarak kredi kartımdan nakit avans çekiyordu fakat limiti yüksek olduğundan ilk başlarda fark edememiştim bu durumu. Nedenini sorduğumda ise bir şekilde ikna edici cevaplar veriyordu. Oturduğumuz ev, biz evlenmeden önce eşimin ailesi tarafından alınmış fakat daha taksit borçları bitmemişti. Gelirim eşiminkinden yüksek olduğu için bu taksitleri de ben ödüyordum.

Eşim, işini bahane göstererek ailemden borç para da almıştı. O dönem ona gözü kapalı güvendiğimden, bu paranın nedeni ile ilgili sorgulamamıştım. Günün sonunda bu para da nereye harcandığı belli olmadan buhar olup gitti. Anlayacağınız, eşim sürekli olarak paramı(zı) benimle ilgisi olmayan ve tam olarak nereye gittiği belli olmayacak şekilde harcıyor, yeni borçlar yaratıyordu. Bu durumlarla birlikte ekonomik anlamda üzerimde giderek ağırlaşan büyük bir yük oluşmaya başladı.

Bu borçların nereden kaynaklandığını, bana karşı davranışlarının neden değiştiğini sorduğumda ise sürekli kavga çıkarıyordu. Sorularıma bir türlü cevap alamıyordum. Yolunda olmayan bir şey vardı, hissediyordum, kötü bir alışkanlık, ciddi bir şey ama inanmak istemiyordum.

Takibin ardından gelen acı gerçek

İçinde bulunduğum bu çıkmaza bir çözüm bulamıyor, mutsuz ve huzursuz bir insan olarak günlerimi geçiriyordum. En sonunda bu borçların kaynağını kendim araştırmaya karar verdim ve onu bir gece takip ettim. Sonunda, acı gerçeği kendi gözlerimle gördüm. Kocam paramı(zı) gece kulüplerindeki kadınlara harcıyordu. Sonrasında her şey çorap söküğü gibi geldi.

Boşanma aşamasında; mahkemede kocam tarafından kendi özel zevkine harcadığı paraların ancak ispatlanabilir olanlarının bana ödenmesine karar verildi. Fakat kocam bu parayı da bana ödemedi. Üstelik ödemediği bu para için tekrar dava açmam gerekiyordu. Fakat bu sürece dayanacak psikolojik gücüm kalmadığından tekrar dava açmadım, çok yıpranmıştım.

O dönem, üzerinde hak iddia edemeyeceğim ev için ödediğim taksitler, kuruşuna dokunmadığım ailemden alınan borç ve kazandığım paraların kocam tarafından gece kulüplerinde yenilmesiyle hem madden, hem de manen çökmüş durumdaydım.

Sonuç olarak, kocam dediğim, ailem istememesine rağmen aşkına güvenip evlendiğim adam, para karşılığı seks yapan kadınlara gidiyordu. Ve kocamın bu amaçla edindiği borçlar hep bana kalmıştı. Bir başka deyişle, kocamın kerhane parasını ödemek zorunda kalmıştım. Bu çok gurur kırıcı ve travmatik bir süreçti benim için.

Bugün geriye dönüp baktığımda hiçkimseye gözü kapalı güvenmemek gerektiğini ve hayatımızın bizim kontrolümüz altında olması gerektiğini daha iyi anlıyorum. Benim mahkeme sürecim çok oldubittiye geldi.

O dönem, avukatım tarafından daha iyi yönlendirilebilir, mağdur taraf ben olduğumdan, haklarım daha iyi savunulabilirdi diye düşünüyorum. İnsan yasal haklarını da iyi bilmeli gerçekten, ki daha bilinçli ve kendine güvenli bir şekilde hareket edebilir böyle olunca”.

Öneri köşesi
Ekonomik şiddet yaşanması durumunda ne yapılmalı?

Avukat Cansu Nazlı, Yağmur rumuzuyla hikayesini paylaştığımız kadının yaşadıklarından yola çıkarak “ekonomik şiddet” durumunda hukuksal olarak neler yapılabileceğini anlattı.

Nazlı, “Yaşanılan bu durumda başvurulabilecek hukuk yollarını evlilik sırasında ve boşanma davası ikame edilirken olarak ikiye ayırabiliriz” dedi ve şu bilgileri verdi:

1-Evlilik sırasında:

-Mahkemenin Müdahale Ederek Mağduriyeti Giderici Emir Vermesi

Uygulamada pek başvurulmasa da, yasamızda öngörülen bu kuruma göre, taraflardan biri evlilik ile ilgili sorumluluklarını ihmal eder veya hal ve hareketleri ile öteki tarafa tehlike yaratır, maddi veya manevi zarar verirse, etkilenen taraf bir başvuru ile Mahkemenin bu duruma müdahale ederek mağduriyetini giderici bir emir vermesini isteyebilir. Böyle bir başvuru üzerine Mahkeme, kabahatli tarafın dikkatini çeker.

Bu tür davranışları yapan taraf sorumluluklarını ihmal etmeye devam eder veya hal ve hareketlerinde direnirse,  Mahkeme zarar gören tarafa uygun göreceği bir tazminat verilmesini emredebilir.

2-Boşanma davası ikame edilirken:

-Diğer Tarafın Borçlarının Paylaşıma Tabi Tutulmaması Talebi

Aile Yasamızca edinilmiş malların ortaklığı prensibi kabul edildiğinden boşanma hükmüyle gerçekleşecek mal paylaşımında da evlilik birliği içerisinde edinilen mallar ile beraber borçların da paylaştırılması söz konusudur. Ancak yasamıza göre evlilik sırasında edinilen ve dava tarihinde mevcut olan borçlar, bütünüyle bir tarafın kusuru sonucunda ve evlilik birliği maksatları dışında edinilmiş ise kusursuz taraf, mal paylaşımı esnasında bu şekilde edinilmiş borçların taraflar arasında paylaştırılmamasını veya kusurlu tarafın üzerinde bırakılmasını talep edebilir. Gece kulübünde harcanan paralar veya bu sebeple edinilen borçlar evlilik birliği maksatları dışında edinildiğinden karşı tarafın bu borçlarından bağışık tutulması talep edilebilir.

-Tazminat Talebi

Yasamıza göre Mahkeme, kabahatli tarafın, diğer tarafın kişiliğine, vücut bütünlüğüne, onuruna ve boşanma dolayısı ile zarar gören mevcut veya gelecekteki menfaatlerine verilen zarar ile evlilik süresince ev içinde harcanan emeğin değeri de dahil olmak üzere kabahatli tarafın diğer tarafa bir tazminat ödemesine hükmedebilir. Yaşanmış olayda olay da olduğu gibi; kadının onuruna zarar veren davranışlarda bulunduğu iddiasıyla Mahkemeden tazminat talebinde bulunulabilir.

-Mahkeme tarafından hükmedilen bir tazminat alacağı ödenmediği takdirde ayrı bir dava ikame etmeye gerek duyulmamaktadır. Tazminata hükmedilen alacağın ödenmesi için bir avukat aracılığı ile icraya başvurulması yeterli olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık