• 11 Eylül 2016, Pazar 9:47
Türem Delikurt TUNÇALP

Türem Delikurt TUNÇALP

Genetik danışmanlık

Sevgili okurlar, hatırlayacağınız gibi, daha önce köşemizde genetik danışmanlıktan söz etmeye başlamıştık. Sizden gelen e-mailler üzerine bu haftaki köşemizde tekrar bu konuya değineceğiz. Genetik danışmanlığa yönlendirilmiş bazı okuyucularımız, önceden bu sağlık hizmetinin ne olduğu hakkında tam bir bilgiye sahip olmamanın oldukça tedirgin edici olabileceğini vurguladılar. Bu konuda tamamıyla haklıdırlar. Genetik danışmanlığın ne olduğu ya da sunduğu hizmetlerle ilgili farkındalık ülkemizde de yeni yeni oluşmaya başlıyor. Bu aslında pek şaşırtıcı değil.

Her ne kadar da fikir olarak ‘Genetik danışmanlık’ ilk olarak 1940’lı yılların sonunda ortaya çıkmış olsa da, bir sağlık hizmeti olarak daha çok son 30 seneden beridir süratle gelişmektedir. Genetik danışmanlık, genetik hastalıklardan etkilenen veya etkilenme riskinde olan kişilerin ve ailelerin bakımında ve takibinde bir takımın parçası olarak rol almaktadır. Geçen bu 30 seneye rağmen genetik danışmanlık, bugün tıpta, diğer bazı branşlara göre halen ‘bebek’ diye sıfatlandırılacak kadar yeni sayılan bir sağlık hizmetidir. İşte bu yüzden genetik danışmanların en önemli görevlerinden birisi de, bu sağlık hizmetiyle ilgili farkındalığı artırmak ve özellikle hastaların ve ailelerin ihtiyaçları olan bu hizmete ulaşmalarına yardımcı olmaktır.  Bu nedenlerden dolayı bir genetik danışman olarak, bu haftaki köşemizde, bu sağlık hizmetini tekrar ele alarak biraz daha detaylı anlatmayı uygun buldum.

Genetik Danışmanlık nedir?

Her ne kadar da ‘genetik’ ve ‘danışman’ kelimelerinin ayrı ayrı ne anlam ifade ettiğini bilsek de, bu iki kelime bir araya geldiğinde tam olarak neyi tarif ediyor tahmin etmek veya anlamak kolay değil. Genetik Danışmanlık, kalıtsal/genetik bir hastalıktan etkilenen veya etkilenme riskinde olan bireylere ve ailelerine genetik bilgiyi basit bir dilde anlatan ve bunun yanı sıra psikososyal destek veren bir sağlık hizmetidir.

Vurgulanması önemli olan…

Genetik Danışmanlığın amacı size ne yapmanız veya ne yapmamanız gerektiğini söylemek değildir. Genetik Danışmanlığın amacı, sizin kendiniz (ve aileniz) için en doğru kararı verebilmeniz maksadıyla size en doğru bilgileri sunmak ve bu yolda sizlere elimizden geldiğince destek olmaktır.

Kimin genetik danışmanlığa ihtiyacı vardır?

Her bireyin ve ailenin içinde bulunduğu durum ve ihtiyaçları farklıdır. Dolayısıyla ‘genetik danışmanlık’ kişiye veya aileye özgü durumun ve ihtiyaçlarının doğrultusunda şekillendirilerek verilir.

Aşağıdakiler, genetik danışmanlık için yönlendirilme nedenlerine bir kaç örnektir:

- Ailede kalıtsal olduğu bilinen bir hastalık var ise, ve aile bireyleri bu hastalığın kendilerine veya çocuklarına aktarılma olasılığını öğrenmek isterse.

- Bir ailede bir ya da birden fazla aile bireyinde normalden farklı fiziki ya da davranış belirtileri veya ciddi bir rahatsızlık var ise,

- 35 yaşında ya da 35 yaşını geçmiş bir bayan hamile ise ya da hamile kalmayı planlıyorsa,

- Çocuk yapmayı planlayan çift akraba ise,

- Hamilelik sırasında gelişmekte olan bebekte bir problem tespit edilirse,

- Çocuk yapmayı planlayan çiftin kendi veya aile hikayesinde düşük veya ölü doğum vak’aları var ise.

Genetik danışmanlık hizmetini kim sunar?

Genetik Danışmanlık hizmetini sunan sağlık ekibi Klinik Genetisyen ve Genetik Danışmanlardan oluşabilir.

Tıbbi Genetisyen, genetik ve genetik hastalıklar üstüne uzmanlık eğitimi almış doktordur.

Genetik Danışmanlar, Genetik Danışmanlık üzerine yüksek lisans eğitimi almış sağlık görevlileridir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık