• 26 Şubat 2017, Pazar 10:51
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

“Bağırsak Kanseri” ile mücadelede, erken teşhis önemli

Kanser hastalığı, erken tanı ve uygun tedavi ile yaşam şansı yüksek olan bir hastalıktır. Kanser hastalığı ile başarılı bir mücadelede dört önemli basamaktan birisini oluşturan “erken tanı ve tarama hizmetleri”, kanser hastalığının erken tanınması ve tedavi şansının kişiye kazandırılması amacıyla, erken tanısı mümkün olan kanser türleri yönünden sağlıklı bireylerin çeşitli muayene ve görüntüleme yöntemleriyle taramalarının yapılmasıdır. Kanser hastalığının tedavisindeki başarı, hastalığın erken tanınmasında gizlidir. Burada da hastalık konusunda bilinçlendirme çalışmalarının ve erken tanı hizmetlerinin sürekliliği önemli rol oynamaktadır.

Bağırsak Kanseri’nin dünyadaki boyutu...

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kanser Araştırmaları Birimi, GLOBOCAN 2012 verilerine göre dünyada her yıl 14.1 milyon yeni kanser vakası tespit edilmektedir. Yine ayni verilere baktığımız zaman 8.2 milyon kişinin de kanser nedeniyle gerçekleşen hastalıktan ölümler olarak bildirilmiştir. Kanser hastalığından yaşamını kaybeden 8.2 milyon kişiden 4 milyon kişinin en sıklıkla 30-69 yaş arasındaki erişkinlerden oluştuğu bildirilmektedir. İnsan yaşamının en önemli üretken ve en verimli dönemi olarak bu dönemde önemli oranda yaşam kayıplarının önüne geçilmesinin ve önlenmesine yönelik kanserle mücadelede hastalıktan koruma, erken tanıma ve teşhise yönelik hizmetler önem kazanmaktadır. 2030 yılına gelindiğinde sadece nüfus artışının etkisiyle her yıl görülen yeni kanser sayısının 21.7 milyona ulaşacağı, her yıl kanserden ölen kişi sayısının ise 13.3 milyonu bulacağı öngörülüyor. Günümüz verileriyle, dünyada en sıklıkla görülen kanser türleri arasında, Akciğer kanseri (1.82 milyon) (13%), Meme kanseri (1.68 milyon) (11.9%), Kolorektal (Bağırsak) kanserleri (1.36 milyon) (9.7%), Prostat kanseri (1.11 milyon) (7.9%) ve Mide kanseri (951.594) (6.8%) yer almaktadır.

Bağırsak kanseri…

Sindirim sisteminin son kısmını oluşturan kalın bağırsakta gelişen kanserler genel olarak “kolorektal kanserler” olarak adlandırılırlar. Tüm bağırsak yapısında sıklıkla görülen kanser türü genellikle kolorektal kanserlerdir.

Bağırsak kanserleri günümüzde organ kanserleri içerisinde sıklıkla görülen bir kanser türüdür. Her kanser türünde olduğu gibi, bağırsak kanseri de bir orta ve ileri yaş hastalığıdır. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artış gösteren bağırsak kanserlerinin en sıklıkla görüldüğü yaş aralığı 50-75 yaş olarak tespit edilmiştir.

Bağırsak kanseri nedir ve nasıl oluşur...

Kanser hastalığı, birçok faktörün birlikte rol aldığı sinsi bir hastalıktır. Kanser hastalığı, organizmada bulunan tek bir hücrenin çeşitli dış faktörlerin etkisiyle mutasyona (gen yapısındaki kalıcı değişiklikler) uğraması sonucu, büyüme kontrolünü ve koruyucu tamir mekanizmalarının fonksiyonlarını kaybetmesi neticesinde, hücrenin aşırı derecede çoğalma özelliğini kazanması ile meydana gelir. Kanser hastalığı, vücudun kendi enerji kaynaklarını tüketerek organizmaya zarar veren, bütün organları tutabilen ve tüm organlardan köken alabilen tek bir hücrenin hastalığıdır. Bu bilgiler ışığında bağırsak kanserini, bağırsak dokusunu oluşturan hücrelerin birçok faktörün etkisiyle kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde tanımlayabiliriz.

Tüm bağırsak yapısında en sıklıkla görülen kanser türü, kalın bağırsak yapısında gelişen kanserler olan “kolorektal kanser”lerdir. Özetle ifade etmek gerekirse kalın bağırsak (Kolorektal) kanseri, bağırsak kanserleri içerisinde en sıklıkla görülen türü oluşturmaktadır.

Sindirim sisteminin son kısmını oluşturan kalın bağırsak yapısında gelişen kanserler “kolorektal kanserler” olarak tanımlanmaktadır. Kanser hastalığı, kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde meydana geliyorsa hastalık “rektum kanseri” olarak, hastalık bağırsağın daha önceki bölümlerinde meydana geliyorsa “kolon kanseri” olarak tanımlanmaktadır. 

Günümüze kadar yapılan çalışmalarla kalın bağırsak kanserlerinin birçoğunun, bir polip (bağırsak iç yüzeyini örten tabakadan gelişen ve bağırsak içine doğru büyüyen kabartı veya şişlik) zemininden başladığı konusunda ortak bir görüş birliği bulunmaktadır.

Bağırsak içerisinde oluşan polip yapısını oluşturan hücrelerin zaman içerisinde birçok faktörün etkisiyle kontrolsüz çoğalmaları sonucu polip yapısında kanser hastalığı başlayabilmektedir. Hastalık oluşumunun ilk dönemlerinde sadece polip yapısında sınırlı kalan kanser hücreleri zaman ilerledikçe çoğalarak kanser kitlesini oluşturmakta ve kalın bağırsak duvarını işgal edebilmektedir. Kitleyi oluşturan ve kontrolsüz büyümeye devam eden kanser hücreleri ilerleyen dönemlerde bağırsak yapısında tıkanıklıklara sebep olabilmekte ve hastalık erken dönemde tespit edilemediği takdirde uzak doku ve organlara ulaşabilmektedirler.

(Devam edecek)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık