• 04 Haziran 2017, Pazar 11:55
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Cilt Kanseri                                                                                                                                    

Değerli okurlarım, sıcakları daha yoğun olarak yaşamaya başladığımız ve güneş ışınlarının her türlü etkisinden daha fazla etkilendiğimiz bu günlerde, hepimizi yakından ilgilendirecek önemli bir konu olan “Cilt kanseri” konusu ile sizlerle yeniden birlikteyiz.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte güneş ışınları tüm albenisiyle bizleri etkilemeye devam ederken, güneşin zararlı etkileri konusunda daha dikkatli davranmamız gerektiğini unutmamamız gerekmektedir. Bu nedenle her konuda olduğu gibi güneşten sağlıklı bir şekilde yararlanabilmek ve zararlarından korunabilmek amacıyla "Çoğu zarar, azı karar" atasözünü bir kez daha hatırlatarak konuma başlamak istiyorum.

Atmosferde az miktarda bulunan ozon gazı, yeryüzündeki tüm canlı varlıkları güneşin öldürücü ultraviyole ışınlarına karşı koruyan bir kalkan görevi görmektedir. Ozon gazı, atmosferin üst katmanlarında bir tabaka oluşturarak güneşten gelen öldürücü ışınların filtre edilmesinde görev görmektedir. Bu sayede yeryüzüne ulaşabilen ışın miktarı canlı varlıklar için yararlı bir şekle dönüştürülebilmektedir. Ozon tabakasının birçok nedenlerle incelmesi veya delinmesi neticesinde ise bu önemli görevini yerine getirememekte, güneş ışınları tüm canlılar için önemli bir tehlike unsuru olabilmektedir. Yaşadığımız yüzyılda, sanayileşmenin ve teknolojinin getirdiği her türlü faydaların yanında özellikle bazı zararlı gaz atıkların ozon tabakası üzerindeki olumsuz etkileri sonucu güneşin zararlı dalga boyundaki ışınlarının süzülmesi gerçekleşememektedir.

Cilt kanseri ile birlikte ciltte erken yaşlanma, kırışıklıklar gibi birçok olumsuz gelişmenin kaynağı olduğu bilinen zararlı dalga boylarındaki ışınlardan korunulması görevi artık biz insanoğlu için kaçınılmaz olmuştur. İnsan vücudu üzerinde ve muhakkak ki ruhsal yapısında birçok olumlu etkiye sahip olduğu bilinen güneş ışınlarından bilinçli bir şekilde faydalanılamadığı takdirde zararlı etkileri ile karşılaşılacağı bilinen bir gerçektir. Özellikle ülkemiz coğrafi yapısı göz önüne alındığında yaz ayları itibarı ile güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalınma riski oldukça yüksektir....

Cilt kanseri özellikle ileri yaş hastalığı olmakla birlikte güneş ışınlarına direk maruz kalan baş, boyun, yüz cildi gibi bölgeleri tehdit etmektedir. Tek bir hücrenin aşırı üreme potansiyeli ile doğal sürecin dışında çoğalması neticesinde oluşan kanser hastalığı cildimizde de üç farklı şekilde görülmektedir. Cilt kanseri türleri, davranış ve karakter olarak birbirlerinden farklı olsalar dahi önemli bir sağlık problemini oluşturdukları muhakkaktır. Bazal hücreli karsinom, squamoz hücreli karsinom ve malign melanom olarak isimlendirilen üç ana grubu olan cilt kanserinin cildimizde iyileşmeyen yaralar, ben ve et benlerindeki şekil, simetri, renk ve büyüklük değişiklikleri ile ortaya çıkabileceği bilinmektedir. Bu üç tür içerisinde bazal hücreli cilt kanserinin yavaş seyirli olmasından dolayı kişiye zaman kazandırabileceği gibi, malign melanom türünün çok daha yayılma, hızlı ilerleme ve hayatı tehdit etme ihtimali taşıdığı da göz ardı edilmemelidir.

Güneş ışınlarının ülkemize dik geldiği özellikle yaz aylarında öğle saatleri sırasında güneşten korunulması halinde cilt kanserinin nedenleri arasında yer alan en önemli faktörden korunulmuş olunulacaktır. Cilt kanserlerinin diğer nedenleri arasında iyonize radyasyon, kronik travma, kimyasal karsinojenler, genetik faktörler, savunma sisteminin zayıflığı gibi etkenler yer almaktadır.

Güneş ışınlarının, dünyadaki tüm biyolojik olayların başlaması ve sürdürülebilmesi, iskelet yapısını oluşturan kemiklerin gelişimi için gerekli olan D vitamini sentezi, hastalık yapan mikroorganizmaların yok edilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, mutluluk hormonlarının harekete geçirilmesi ve insan psikolojisine olumlu etkileri yanında göz ardı edilemeyecek zararlarının da olduğu bilinen bir gerçektir.

Yaşadığımız yüzyılda, özellikle bazı zararlı gaz atıkların ozon tabakası üzerindeki olumsuz etkileri sonucu güneşin zararlı dalga boyundaki ışınlarının süzülmesi işlevinde olumsuz etkiler doğurduğu bilinen bir gerçektir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda cilt kanserlerinin her yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 oranında arttığı bildirilmektedir. Bu artışla ilgili başlıca nedenlerin başında ise atmosferdeki ozon tabakasının incelmesi neticesinde zararlı güneş ışınlarının yeryüzüne daha yoğunluklu olarak ulaşması ve bronzlaşmak amacıyla uzun süreli olarak ultraviyole ışınlarına maruz kalınılması, kanser hastalığı konusundaki bilinçlendirme çalışmaları ve erken tanı yöntemlerinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması gibi faktörler olduğu bildirilmektedir. 

Kanser hastalığı, birçok faktörün birlikte rol aldığı sinsi bir hastalıktır. Organizmada bulunan tek bir hücrenin çeşitli dış faktörlerin etkisiyle mutasyona (gen yapısındaki kalıcı değişiklikler) uğraması sonucu, büyüme kontrolünü ve koruyucu tamir mekanizmalarının fonksiyonlarını kaybetmesi neticesinde, hücrenin aşırı derecede çoğalma özelliğini kazanması ile hastalık meydana gelmektedir. Kanser hastalığı, vücudun kendi enerji kaynaklarını tüketerek organizmaya zarar veren, bütün organları tutabilen ve tüm organlardan köken alabilen tek bir hücrenin hastalığıdır. Bu bilgiler ışığında cilt kanserini, cilt yapısını oluşturan hücrelerin birçok faktörün etkisi ile kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde tanımlayabiliriz.
(devam edecek)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık