• 09 Temmuz 2017, Pazar 12:42
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Cilt kanserinde farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının önemi

Değerli okurlarım, bu haftaki yazımda sizlere, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla görülen, korunulabilir ve erken tanınabilir kanser türü olan “cilt kanserinde farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının önemi”nden bahsedeceğim.
Kanser hastalığı, erken tanı ile sağlıklı yaşam şansı yüksek olan bir hastalıktır. Kanser hastalığı ile başarılı bir mücadelede dört önemli basamaktan birisi olan sürekli eğitim programlarıyla erken tanı bilincinin topluma ulaştırılabilmesinin desteklenmesi ve erken tanı bilincinin toplum bireylerine kazandırılması bu mücadelede en önemli basamağı oluşturmaktadır. Bu noktada, erken tanısı mümkün olabilen, erken tanındığı takdirde tedavi edilebilirlik ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan ve korunulabilmesi mümkün olan bir kanser türü olarak “cilt kanseri”nde farkındalık, bilinçlendirme eğitim çalışmaları çok önemli bir yer tutmaktadır.
Kanser hastalığı, yaşam biçimlerinin değiştirilmesi neticesi ile yüksek oranda oluşumu azaltılabilen bir hastalıktır. Bu nedenle, her konuda olduğu gibi kanser hastalığının da bireyler tarafından tanınıyor olması ile hastalıkla mücadelede başarıya ulaşılabilmesi arasında direkt ilişki vardır. Düşmanımızı tanımak, onunla doğru mücadele etmek anlamındadır. Bunun da temelinde sürekli bilinçlendirme eğitim çalışmaları yer almaktadır… Bu noktada sürekli eğitimlerin önemi tartışmasızdır…
Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, cilt kanserinde farkındalık çalışmalarının amacı, hastalığın belirti ve bulgularını öğretmenin yanı sıra hastalıktan kişilerin korunabilmesi için gerekli bilgileri sağlamaktır. Bu iki hedefli bir süreçtir. Kişilere özellikle sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırarak ve güneş ışınlarının zararlı etkileri konusunda önemli bilgileri aktararak özellikle korunma yöntemleri konusunda bilgilendirerek cilt kanserinin oluşum riskini azaltmak ve hastalığın ilk bulgularını veya diğer anlamı ile belirtilerini kişilere tanımlayarak bilinçlendirmektir.
Hepimizin de bildiği gibi kanser hastalığının oluşumuna zemin hazırlayan ve kişileri kanser hastalığı ile yüz yüze getirebilen belli başlı unsurlar vardır. Bizler bunları kanser oluşumunda yer alan unsurlar (risk faktörleri) olarak tanımlıyoruz. Kanser hastalığının oluşumunda suçlanan bu etkenlerden korunma veya bilinçli kullanımının ne denli önemli olduğu tartışmasızdır.
Toplum eğitimlerinin hastalıktan korunmada büyük faydası olduğu gibi hastalığın erken tanınmasında da etkisi tartışmasızdır. Özellikle cilt kanseri gibi toplumlarda sıklıkla görülen, erken tanısı ve erken tanındığı takdirde tedavi edilebilirlik şansı yüksek olan ve korunulabilir bir kanser hastalığı ile mücadelede, kişilerin düzenli olarak kendilerince yapacakları cilt muayenelerinin öneminin ne denli büyük olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bir kişinin cilt yapısındaki benlerde fark edebileceği önemli değişiklikler her zaman bir cilt kanseri olmadığı gibi, cilt uzmanına başvurulmasının öneminin bilincinde olunulması anlamlı olacaktır.
Kanserle ilgili farkındalık eğitim çalışmalarının bir diğer amacı da, özellikle çocukların ve genç nesillerin kanser hastalığı konusunda bilinçlendirilerek, güneş ışınları, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, sigara ve diğer kanser yapıcı maddeler ile mücadelenin yanı sıra erişkin kadın ve erkek bireylerin hastalığı daha iyi tanımaları, erken tanı hizmetlerinden bilinçli bir şekilde faydalanmaları ve koruyucu yöntemler konusunda bilinçlenmeleri hedeflenmektedir.
Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, cilt kanseri ve diğer önemli kanser türleri ile mücadelede farkındalık eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının önemi oldukça büyüktür. Yaşa göre, cinsiyete göre eğitimde vurgulanması gerekli öncelikler değişmektedir. Eğitimin amacından sapması kişilere korku vermesi istenen bir hedef değildir. Bilakis zarar verici olabilmektedir. Bu nedenden dolayı bu konuda eğitimli ve tecrübeli kişilerce bu hizmetin yürütülmesi gerekmektedir.
Değerli okurlarım, konuma son vermeden önce bir kez daha vurgulamakta yarar vardır ki, cilt kanseri korunulabilmesi, erken tanısı, tedavisi ve yaşam şansı yüksek olan korunulabilir bir kanser türüdür. Hastalığın oluşumunu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık