• 25 Aralık 2016, Pazar 11:35
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Çocukluk çağı kanserlerinden, “lösemi (kan kanseri)”

Değerli okurlarım, aralık ayı itibariyle çocukluk çağı hastalıkları içerisinde çok hassas ve meşakkatli bir yol olan kanser hastalığını sizlerle paylaşmaya başlamıştık. Bugünkü konumda da sizlere, özellikle çocukluk çağı kanserlerinde en sıklıkla görülen kanser türü olan “lösemi” diğer bir ismi ile “kan kanseri” konusundaki bilgileri aktarmaya devam edeceğim.
Çocukluk yaş grubunda en sıklıkla görülen kanser türlerinin başında “kan kanseri” olarak da ifade edilebilen “lösemi” hastalığı yer almaktadır. Lösemi (kan kanseri), kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan önemli bir kanser türüdür. Lösemi’nin (Kan kanseri), sebebi tam olarak bilinmese de, bu hastalığa olumsuz etki yapan ve hastalığın oluşmasında rol oynayabilen faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler içerisinde bazı kromozomal hastalıklar, genetik yatkınlıklar, bazı viral enfeksiyonlar, yüksek doz radyasyona ve benzen türü kimyasal maddelere maruz kalmak gibi etkenler yer almaktadır. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda, gebelik sırasında sigara içen annelerin çocuklarında artmış lösemi sıklığı saptanmıştır.
Lösemiler çocukluk çağındaki kanser vakalarının 5-40’ını oluşturarak görülme sıklığı sıralamasında birinci sırada yer almaktadırlar. Lösemiler, akut ve kronik olmak üzere iki ana grup üzerinden sınıflandırılırlar. Akut lösemiler, bölünme hızları yüksek ve hızlı ilerleyebilen hastalıklardır. Hızla tedaviye başlanılması gereklidir. Bunun yanında tedaviye olan yanıtları da o oranda yüksektir. Kronik lösemiler ise yavaş seyirli ve tedavi yanıtları akut olanlara göre daha yavaştır. Daha sıklıkla ileri yaş hastalığı olarak bilinirler. Lösemiler arasında çocukluk yaş grubunda en sık görüleni akut başlayanlardır. 

Lösemi tipleri
•ALL (en sık)
•AML
•KML
•KLL (çocukluk yaş grubunda çok nadir)
•MDS
Akut lösemiler, hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanmıştır. Akut lösemilerde, kemik iliğinde olgunlaşmamış kan hücreleri hızlı bir şekilde üretilmekte ve sonuçta sağlıklı-normal kan hücrelerinden sayıca daha fazla hale gelmektedirler. Bu anormal hücreler diğer organlara da yayılarak, organları fonksiyonlarını yapamaz hale getirmek sureti ile hastalık belirtilerini ortaya çıkarırlar. Lösemilerde kontrolsüz ve aşırı üreyen hücreler kötü gidişten sorumlu ilken, MDS olarak tanımladığımız hastalıkta ise kontrolsüz ve aşırı üreme yanında hücrelerin üretim aşamalarında da sorun vardır. Tuhaf hücreler olarak niteleyebileceğimiz hücrelerin kontrolsüz ve aşırı üremeleri hastalığın temelini oluşturur. Ender bir hastalık grubu olmasına rağmen tedaviden yanıt beklentisi azdır. Diğer kanser türlerinde gözlenen belirtiler olduğu gibi löseminin de kendine özgü belirti ve bulguları da vardır.
   
Hastalığın önemli belirtileri… 
•Ateş (`)
•Solukluk, kansızlık (ALL, AML ve MDS)
•Kemik ağrısı, topallama ve yürüyememe
•Ciltte veya dişetinde kanamalar  (ALL ve AML)
•Halsizlik, yorgunluk, karın ağrısı
•İyileşmeyen yaralar
•Sebebi bilinmeyen kilo kaybı
•Boyunda, kasıkta veya vücudun herhangi bir yerinde kitle
Ayrıca, hastalığın yayıldığı organlara ait belirtiler içerisinde örneğin baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, görme

bozuklukları gibi şikâyetler de görülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, özellikle bu tür şikayetler gözlendiği takdirde hiç geç kalmadan Hematoloji veya Onkoloji Uzmanlarına başvurulmasıdır.
Çocukluk yaş grubu lösemisi (kan kanseri), hastalarda kansızlık, solukluk, kanama ve kemik ağrıları ile bulgu verebileceği gibi ender olarak ilk dönemlerinde bariz bulgu vermeden de seyredebilir.  Lösemi hastalığı zamanla yarışan bir hastalık olduğu düşünüldüğünde tanının erken konulmasındaki önem daha iyi anlaşılır.  Lösemi hücrelerinin üreme hızları diğer kanser türlerindeki hücrelerin üreme hızlarına göre çok daha hızlıdır. Bu saptama şöyle de ifade edilebilir. Lösemi hücreleri 12 saat içinde iki katına ulaşarak tümör yükünü saatler içinde katlayarak artırırlar. Bu da hastanın hayatını ciddi şekilde tehdit eder.
Değerli Okurlarım, bir sonraki haftada, “çocukluk çağında lenfoma hastalığı”ndan bahsederek konumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Gelecek hafta sizlerle yeniden buluşmak dileğiyle, sizlere sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir hafta geçirmenizi diliyorum.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık