• 13 Kasım 2016, Pazar 11:45
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

“Erken tanı hayat kurtarır”

(Geçen haftadan devam  )

Değerli Okurlarım, bugünkü konumda sizlere meme kanseri erken tanısında önemli uygulamalar olan klinik

meme muayenesinden ve radyolojik görüntüleme yöntemlerinden bahsetmeye devam edeceğim.

Radyolojik yöntemlerin erken tanıdaki önemi yanında, gerekliliği olmadığı durumlarda ve doktor kontrolü olmadan sadece kendimizce vereceğimiz kararlarla yapılıyor olmasının sağlığımıza zarar verebileceğini unutmamalıyız… Bu nedenden dolayı, bu tür tetkiklerden sadece doktor kontrolünde, gerekliliği durumunda ve bilinçli bir şekilde faydalanmaya özen göstermeliyiz…
Şekilde de görüldüğü gibi meme kanserinin erken tanısında en güvenilir yöntem olarak kabul gören “mamografi yöntemi”, meme dokusunu görüntülemek için en sık kullanılan özel bir meme röntgeni yöntemidir. Mamografi, klinik muayenede saptanamayacak kadar küçük kanser odaklarını gösterebilmektedir. Meme kanserinin bu evrede saptanabilmesi de tedavi şansını oldukça artırmaktadır. Mamografi yani meme dokusuna ait röntgen filminin çekilebilmesi için çok düşük dozlarda radyasyon verilmektedir. Şu anda kullanılan en son teknolojik yöntemler ile mamografi çekilirken her görüntü için memenin aldığı radyasyon ihmal edilebilir düzeydedir. Mamografi yönteminde, her bir memenin biri üstten diğeri yandan olmak üzere iki yönlü filmi çekilmektedir. Çekilen filmlerin daha net olması için memenin iki plaka arasında hafifçe sıkıştırılması gerekmektedir. Bu sıkıştırma bayanlara biraz rahatsızlık verse dahi sadece birkaç saniye sürmektedir. Elde edilecek görüntünün sağlıklı olabilmesi için uygun sıkıştırmanın yapılması gerekmektedir.

Daha önceki konularımızda da bahsettiğimiz gibi 35 yaş üstü bayanlarda, memelerin incelenmesinde mamografi tercih edilen ilk yöntemdir. Amerikan Kanser Birliği (ACS) önerilerinde mamografinin 40 yaşlarından itibaren çekilmeye başlanarak, mamografi yorum bulguları dikkate alınacak şekilde, düzenli yıllık kontroller ve ilgili uzman önerileri doğrultusunda her iki memenin radyolojik olarak takip edilmesinin gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, özellikle tarama yaşının, kişisel ve ailesel özelliklerin ve genetik yükün de dikkate alınarak “kişiye özel olarak” belirlenmesi de kuvvetle önerilmektedir!
Erken evre meme kanserlerinin % 50 kadarı sadece mamografi ile tespit edilebilmektedir. Gelişmiş ülkelerde düzenli olarak ve doktor kontrolünde yapılan tarama mamografileri sonucunda meme kanserlerinin daha erken dönemlerde saptanabilmesi nedeni ile ölüm oranlarının son yıllarda % 8.1 oranında azaldığı bildirilmektedir. 
Meme kanserinin erken tanısında kullanılan bir diğer yöntem ise ultrasonografi yöntemidir. Ultrasonografi yöntemi, genellikle memeyle ilgili şikayetleri olan özellikle 35 yaşından genç bayanlarda tercih edilen bir diğer görüntüleme yöntemidir. Tanı amaçlı meme ultrasonografisi, kolay uygulanan, ucuz ve radyasyon içermeyen bir radyolojik görüntüleme yöntemidir. Kistik lezyonların tanısında etkinliği % 95 in üzerindedir. Meme kanseri erken tanısında mamografi yöntemiyle birlikte kullanılan yardımcı bir yöntemdir.

Değerli okurlarım, radyolojik yöntemlerin erken tanıdaki önemi yanında, gerekliliği olmadığı ve doktor kontrolü olmadan uygulanabilecek yöntemler olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyorum... Özellikle mamografi tekniğinin X ışını temeline dayanması doktor kontrolü dışında kullanılmasının olası riskler taşıyabileceği unutulmamalıdır .
Değerli okurlarım, gelecek hafta sizlerle yeniden buluşmak dileğiyle, sizlere sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir hafta geçirmenizi diliyorum.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık