• 22 Ekim 2017, Pazar 14:16
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Farkındalık eğitimlerinin önemi

Kanser hastalığı ile mücadelede, toplum farkındalık eğitimlerinin önemi büyüktür. Yaşa göre, cinsiyete göre eğitimde vurgulanması gerekli öncelikler değişmektedir. Eğitimin amacından sapması kişilere korku vermesi istenen bir hedef değildir. Bilakis zarar verici olabilmektedir.
Kanser hastalığı tek hücre hastalığıdır. İnsan organizmasındaki herhangi bir organ veya dokudan köken alabilir. Hastalığı oluşturan hücreler temelde vücut hücreleri olmakla birlikte bu hücreleri etkileyen çeşitli etkenler sonucunda hücrelerin ölümsüzleşip aşırı üreyerek diğer organ ve dokuları iş göremez hale getirmeleri ile sonuçlanan, kendi vücudumuzun bir anlamda saatli bombası olarak nitelendirilebilecek bir hastalıktır, kanser...
Zamanla yarışan, oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen, belirti ve bulgularını erken dönemlerde göstermeyen ve çağımızın vebası olarak da tanımlanan kanser hastalığıyla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi de “sistemli, organize, sürekli ve güncellenen bilgilerle desteklenen erken tanı hizmetleri ve tarama çalışmaları”dır. Özellikle insan yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eden bir hastalık olan “kanser hastalığı”nda erken tanı hizmetleri, hastalığın çok erken döneminde tespitini sağlayarak, kişilere tedavi edilebilirlik ve sağlıklı yaşam şansını kazandırmaktadır.
Kanser hastalığı, erken tanı ve uygun tedavi ile yaşam şansı yüksek olan bir hastalıktır. Kanser hastalığı ile başarılı bir mücadelede dört önemli basamaktan birisini oluşturan “erken tanı ve tarama hizmetleri”, kanser hastalığının erken tanınması ve tedavi şansının kişiye kazandırılması amacıyla, erken tanısı mümkün olan kanser türleri yönünden sağlıklı bireylerin çeşitli muayene ve görüntüleme yöntemleriyle taramalarının yapılması şeklinde tanımlanabilir.
Kanser hastalığının tedavisindeki başarı, hastalığın erken tanınmasında gizlidir. Erken tanısı konulamamış vakalarda tedavi şansı oldukça güçleşmektedir. Tedavi hizmetlerinden erken tanı almış bir kanser hastasının yüksek oranda fayda alıyor olması sebebiyle bu tür merkezlerin kurulması ve sürekli eğitim programlarıyla desteklenmesi ile erken tanı bilincinin toplum bireylerine kazandırılması bu mücadelede en önemli basamağı oluşturmaktadır.
Kanser yaşam biçimlerinin değiştirilmesi ile @ oranında oluşumu azaltılabilen bir hastalıktır. Kanser erken tanı ile daha başarılı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken tanı hizmetleri, tedavi süresini, tedavi maliyetlerini ve maddi-manevi kayıplara engel olabilen önemli bir hizmettir.
Örnek vermek gerekirse, gelişmiş ve nüfusları gereği tüm topluma ulaşabilen ülkeler meme kanseri gibi kadınlarda en sık görülen kanser hastalığından olan ölümleri yok denecek noktaya indirmişlerdir. Kişileri bilgilendirerek kanser oluşumunu engellemenin mücadelesini verirken, erken tanı ile de ölüm ihtimalini en aza indirebilmek ülkelerin gelişmişlikleri ile direkt ilişkilidir.
Kadınlar arasında sıklıkla görülen meme kanseri, erken tanısı, erken tanındığı takdirde tedavideki başarı ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan bir kanser türüdür. Meme kanseri erken tanısında üç önemli yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden özellikle “kendi kendine meme muayenesi”, “klinik meme muayenesi” ve hastalığın erken tanısına yönelik “radyolojik görüntüleme yöntemleri” (radyolojik tetkiklerle araştırma yöntemleri) büyük önem taşımaktadır.
Bugünkü konumuza son vermeden önce bir kez daha belirtmekte yarar vardır ki, meme kanseri, erken tanı ile tedavi edilebilirlik ve sağlıklı yaşam şansı mümkün olan bir hastalıktır. Bu nedenle, olgulara daha erken evrede tanı konulmasının sağlanması, toplumun ve sağlık personelinin hastalık hakkında farkındalığının artırılması amacı ile yapılan erken tanı ve tarama hizmetleri ancak çağdaş, kesintisiz ve bilimsel olduğu takdirde hastalığın tedavi edilebilirliliği oranını artıracaktır. Böylelikle hayat kayıpları ve sağlık harcamaları azalmaktadır. Burada temel unsur bilimsel, çağdaş, kesintisiz ve doğru erken tanı-tarama hizmetlerinin sunulması ve bayanların meme kanseri konusunda kesintisiz programlarla bilinçlendirilmesidir.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık