• 23 Nisan 2017, Pazar 11:49
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

“Farkındayız... Kanseri yeneceğiz”...

Kanser hastalığı beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli ve her yönlü mücadele gerektiren bir hastalıktır. Her yıl tüm dünyada 14.1 milyon kişinin yeni tanı aldığı ve 8,2 milyon kişinin de yaşam kaybına sebep olduğu bir hastalık olan kanser hastalığı; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ve sosyal statü ayırımı yapmaksızın tüm insanları her yönüyle etkilemektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi sağlığımızı bozan her durum yaşam kalitemizi de bozmaktadır. Kanser hastalığı gibi sinsi, hızlı ilerleyen ve hayatı tehdit eden hastalıklar erken dönemde teşhis edilmedikleri takdirde kişilerin yaşama haklarını ellerinden alabilmektedirler. Tedavi ve sağlıklı yaşam şansı ancak hastalık erken tanındığı zaman mümkün olabilen kanser hastalığında kişilerin bilgili olması gerekmektedir!...

Her konuda olduğu gibi kanser hastalığının da bireyler tarafından tanınıyor olması ile hastalıkla mücadelede başarıya ulaşılabilmesi arasında direkt ilişki vardır. Düşmanımızı tanımak, onunla doğru mücadele etmek anlamındadır. İnsan hayatını tehdit eden ve önemli bir sağlık problemi olan kanser hastalığında erken tanı ile tedavi sonucunda sağlıklı yaşam şansı yüksektir.

Kanser hastalığında farkındalık eğitim çalışmalarının amacı, hastalığın belirti ve bulgularını öğretmenin yanı sıra hastalıktan kişilerin korunabilmesi için gerekli bilgileri sağlamaktır. Bu iki hedefli bir süreçtir. Kişilere sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazandırarak kanser hastalığının oluşum riskini azaltmak ve kanser hastalıklarına karşı daha bilgili olabilmek için en sık görülen hastalık türlerinin ilk ve önemli bulgularını veya diğer anlamı ile belirtilerini kişilere tanımlayarak bilinçlendirmektir.

Hepimizin de bildiği gibi kanser hastalığının oluşumuna zemin hazırlayan ve kişileri kanser hastalığı ile yüz yüze getirebilen belli başlı unsurlar vardır. Bizler bunları kanser oluşumunda yer alan unsurlar (risk faktörleri) olarak tanımlıyoruz.

Bunlar arasında en önemlileri;

1. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları:

Yağlı ve kalori içeriği yüksek gıdaların tüketilmesi, gıdaların yakılarak yenilmesi, hazır gıdaların daha yoğunluklu olarak tercih edilmesi, sebze-meyveden ve liften fakir beslenme alışkanlıkları, kanser hastalığının oluşumunda 0 ile p aralığında bir oranda etki yaptığı bilinmektedir. Beslenmenin kanser oluşumundaki etkisinin önemi konunun en üst sıralarda incelenmesine sebebiyet vermektedir. Toplum farkındalık eğitimlerinde kanser hastalığından korunabilmek için kişilerin beslenme alışkanlıklarının bilinçlendirilerek değiştirilmesi hedeflenmektedir. Farkındalık eğitimleri ile kanser hastalığına zemin yaratabilecek sağlıksız beslenme alışkanlıklarından vazgeçilmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır.

2. Sigara ve diğer tütün mamulleri kullanım alışkanlığı:

Bilimsel olarak ispatlanmıştır ki her sigara içen 3 kişiden 1 inin kanser hastalığı nedeniyle hayatını yitirecektir. Bu önemli bir orandır. Üç sigara içicisi kişiden birinin kansere yakalanıp hayatını yitireceğini anlatır. Ayni zamanda sigara içiciliğinin başka hastalıkların da gelişmesinde etken olduğu bilinmektedir. Sadece sigara değil, diğer tütün mamullerinin (puro, pipo, nargile v.b. gibi...) kullanımı da kanser açısından önemli bir risk faktörüdür. Sadece kanser hastalığı açısından değil, genel sağlığın da çok ciddi anlamda etkilendiği önemli bir risk faktörü olarak sigara ve diğer tütün mamullerinin önemli zararları konusunda toplum bireylerinin bilinçlendirilerek hastalık kaynaklarından uzaklaştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca pasif içici konumunda olmanın da sağlığa olan zararları ve korunabilmek için nelerin yapılması gerektiği ile ilgili bilgi paylaşımları da sağlanmaktadır.

3. Güneş ışınları:

Güneş ışınlarının kanser yapıcı etkileri tüm dünyada olduğu gibi özellikle ülkemiz için de hayati önemdedir. Cilt kanseri sıklığı yüksek olan ülkemizde güneş ışınlarından bilinçli bir şekilde korunmanın önemi tartışmasızdır. Bu nedenle farkındalık çalışmalarında güneş ışınlarından bilinçli faydalanmanın önemi vurgulanarak, cilt kanserine karşı kişilerin kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır.

(Devam edecek)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık