• 30 Nisan 2017, Pazar 11:41
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

“Farkındayız... Kanseri yeneceğiz”...(2)

(geçtiğimiz haftadan devam)

 

Hepimizin de bildiği gibi kanser hastalığının oluşumuna zemin hazırlayan ve kişileri kanser hastalığı ile yüz yüze getirebilen belli başlı unsurlar vardır. Bizler bunları kanser oluşumunda yer alan unsurlar (risk faktörleri) olarak tanımlıyoruz.

 

Bunlar arasında en önemlileri;

4. Hareketsiz yaşam tarzı ve obezite:

Kanser hastalığının oluşumunda önemli risk faktörleri arasında hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının yol açtığı obezite’nin (şişmanlık) hastalık oluşumundaki rolleri konusunda toplum bireylerinin bilinçlendirilerek sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kazanılması ve hastalıktan korunulabilmesi açısından nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu önemle vurgulanmaktadır.

 

5. Teknolojik İmkanların Bilinçsiz Kullanımı:

Günümüzde, her yaş grubundan bireyin yoğunlukla kullandığı ve olumsuz etkileri konusuna pek dikkat edilmediği ve sağlığı her yönüyle olumsuz etkileyen teknolojik cihazların kullanımı ve genel sağlık üzerine olumsuz etkileri konusunda bilgilendirerek bilinçli kullanıcı olmaları konusunda toplum bireylerinde farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır.

6. Kimyasal Kanserojen Maddeler ve Virüsler:

Kimyasal kanserojen maddeler ve virüsler gibi bilinen ve korunulabilen risk faktörleri konusunda farkındalık yaratmak ve bu tür risk faktörlerinden korunabilmenin kanser hastalığı ve diğer sağlık problemlerinden korunabilmek adına ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır.
Kanser hastalığının oluşumunda suçlanan bu etkenlerden korunma veya bilinçli kullanımının ne denli önemli olduğu tartışmasızdır.
Toplum farkındalık eğitimlerinin hastalıktan korunmada büyük faydası olduğu gibi hastalığın erken tanınmasında da etkisi tartışmasızdır. Günümüz verilerine baktığımız zaman her 8-10 kadından birinin yaşamı boyunca meme kanseri ile mücadele etmek zorunda olduğunu düşünürsek, kişilerin kendi kendilerine yapacakları meme muayenesinin öneminin ne denli büyük olduğunu daha iyi anlarız. Bir bayanın memesinde fark edebileceği kitle lezyonunun her zaman bir kanser olmadığı gibi doktora başvurmasının öneminin bilincinde olması anlamlı olacaktır. Her ailesinde kanser vakası olan kişilerin kendileri de kanser olacak diye bir kesinlik olmamasına rağmen risk artışı sahibi olduklarını bilmeleri önemli olmaktadır. Kişiye özgün, yani ailevi ve kişisel risklerin dikkate alınarak şekillendirilen bir tarama programının anlamlı olduğunu, her isteyen ve istenilen veya gerekli gereksiz yapılan tetkiklerin onları sonuca götürmediği gibi alınabilecek radyoaktivitenin kişilere zararlı olabileceği gerçeğinin kişilere vurgulanması hedeflenmektedir.
Farkındalık eğitimlerinde, genç nesillerin bilinçlendirilmesi, sigara ve diğer kanser yapıcı maddeler ile mücadelenin yanı sıra erişkin kadın ve erkek bireylerin hastalığı daha iyi tanımaları, şikayetlerini geciktirmemeleri ve erken teşhis için ne yapmaları gerektiği konularında bilinçlendirmek ve farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.

Farkındalık eğitimleri kapsamında hedeflenen grupları şöyle sıralayabiliriz;

1. Genç nesillerin, kanser hastalığı konusunda genel bilgilendirilmesi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı ve obezite, teknolojik imkanların bilinçsiz kullanımı, güneş ışınları, sigara ve diğer tütün mamulleri ve alkol alışkanlığı gibi kanser ve bağımlılık yapıcı maddelere karşı korunmaya yönelik bilgilendirme ve sağlıklı yaşam alışkanlığının kazandırılması..
2. 20 yaş ve üstü bayanların, temelde erken tanısı mümkün olan ve kadınlar arasında sıklıkla görülen meme ve serviks kanseri ve diğer kanser türlerine karşı bilinçlendirmek, erken tanı bilincini yaratmak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak, obezite, sigara, diğer tütün mamulleri ve alkol ile mücadele etmek…
3. 40 yaş üstü baylar arasında sıklıkla görülen ve erken tanısı mümkün olan başta prostat kanseri, testis kanseri ve diğer kanser türlerine karşı erken tanı bilincinin kazandırılması, sigara, diğer tütün mamulleri ve alkol gibi alışkanlıkların kanser yapıcı etkisine dikkat çekilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması hedeflenmektedir.
Kanser hastalığı ile mücadelede farkındalık eğitimlerinin yeri büyüktür. Yaşa göre, cinsiyete göre eğitimde vurgulanması gerekli öncelikler değişmektedir. Eğitimin amacından sapması kişilere korku vermesi istenen bir hedef değildir. Bilakis zarar verici olabilmektedir. Bu nedenden dolayı bu konuda eğitimli ve tecrübeli kişilerce bu hizmetin yürütülmesi gerekmektedir.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık