• 01 Temmuz 2018, Pazar 11:04
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Güneş ışınlarına dikkat

Güneş ışınlarının dünyadaki tüm canlıların yaşamı için ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Dünyadaki yaşamın var olmasında önemli rolü olan güneş, dünyaya ulaştırdığı ışınları ile hem ısınmamızı sağlar ve hem de dünyamızı aydınlatır.

Güneş ışınlarının özellikle yaz aylarında sağlığımızı daha ciddi oranda etkilediği dikkate alınırsa, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmada daha dikkatli davranmamız gerektiğine inanmaktayım.

Yaşam için gerekliliği tartışmasız olan güneş ışınlarının bir kısmı gözle görülebilecek dalga boylarında iken, diğer bir kısmı ise gözün göremeyeceği dalga boylarındadırlar. Bu tür ışınlara “ultraviyole” ışınları denmektedir. Ultraviyole ışınları benzer karakteristik özelliklere sahip olsalar dahi, canlılar üzerindeki etkileri farklılıklar gösterebilmektedir. Güneş ışınları, ışık dalga boylarına göre UVA (320 ve 400 nm arasında), UVB (280 ve 320 nm arasında) ve UVC (UV-C 200 ve 280 nm arasında) olmak üzere üç gruba ayrılırlar.

Ultraviyole A ışınları, güneş ışınları içerisinde en yaygın olan ve sağlık üzerinde en az tehlikeli ışınlar olup, yeryüzüne ulaşan ancak ozon tabakasında süzülmeyen ışınlar arasında yer almaktadırlar. Bu nedenden dolayı güneş ışığı içerisinde UVB ışınlarına göre daha yoğun olarak bulunmaktadırlar. Ultraviyole A ışınlarının, bulutlardan ve camdan geçme özelliği vardır.

Ultraviyole B ışınları, güneş ışınları içerisinde oldukça tehlikeli olan ışınlardır. Bu ışınların büyük bir kısmı ozon tabakası tarafından tutularak dünyaya ulaşmaları engellenmektedir. Dünyaya ulaşan ultraviyole B ışınları, güneş yanıklarına ve ciltte kızarıklıklara sebep olmaktadırlar. Bu ışınlar özellikle derideki hücrelerde, bağ dokusunda ve deri damarlarında çeşitli önemli hasarlar meydana getirmektedirler. Güneş ışınlarının, özellikle öğlen saatlerinde dünyaya dik olarak ulaştığı saatlerde ve özellikle havada düşük miktarlarda filtre edildiklerinden dolayı sağlığa zararlı etkileri en üst noktaya ulaşır. Bu ışınlar camdan geçmez fakat sudan rahatlıkla geçebilirler. Bu nedenden dolayı, denizde yüzerken dahi önemli güneş yanıklarına sebep olurlar.

Ultraviyole C ışınları, sağlığı en fazla tehdit eden ışınlardır. Ozon tabakasında tutularak yeryüzüne ulaşmaları engellenmektedir. Fakat değerli okurlarım, geçmişte bizleri güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan zarar görmemiş ozon tabakası vardı. Fakat ne yazık ki bugün ozon tabakasının zarar görmesinden dolayı bizleri güneşin zararlı etkilerinden koruyucu özelliği giderek azalmaktadır. Bu gerçekten dolayı, insan sağlığında, özellikle kemik gelişiminde ve D vitamini yapımında önemli bir rolü olan güneş ışınlarından faydalanırken daha bilinçli ve daha dikkatli olmamız gerekmektedir!...

Dünyamız ve tüm canlıların yaşamı için gerekliliği tartışmasız olan güneş ışınlarının, insan sağlığı üzerinde hem faydalı ve hem de dikkat edilmediği takdirde zararlı etkilerinin olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Güneş ışınları, özellikle kemik gelişiminde önemli rol oynayan D-vitamininin yapımında kullanılan en önemli kaynaktır. D vitamini, özellikle gelişim çağında olan çocuklarda ve ileri yaş grubundaki kişilerde kemik gelişim ve erimelerinde rol oynayan önemli bir vitamindir. Sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olabilmek için vücudun D vitaminine olan ihtiyacı tartışmasızdır (Dışarıdan ilaç olarak gereğinden fazla miktarda alınan D vitamininin vücuda toksik etkisinin olduğu unutulmamalıdır!... ) Unutmamalıyız ki, güneş ışınları vücut tarafından yeterli oranda alınmadığı zaman, başta raşitizm olmak üzere daha birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Güneş ışığından günde 20-30 dakika faydalanmak vücut için gerekli olan D vitamininin üretiminde yeterli olabilmektedir.

Güneş ışınlarının insan psikolojisi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda, güneşli havayı çok kısa süreli yaşayan ülke insanlarında depresyon, depresyona bağlı intiharlar, mutsuzluk, uyuma isteği, çabuk sinirlenme ve tedirginlik gibi olumsuz ruhsal yapıya sahip oldukları gösterilmiştir.

Güneş ışınlarının, tüm biyolojik mekanizmaların gerçekleştirilmesi, hastalık kaynağı birçok mikroorganizmanın yok edilmesi, fotosentez olaylarının gerçekleştirilmesi gibi birçok yaşamsal olayda da önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Güneş ışınlarının sağlık üzerinde faydalı etkileri olduğu gibi, dikkat edilmediği zaman zararlı ve olumsuz etkileri de vardır. Atmosferden dünyamıza ulaşan güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu rol oynayan ozon tabakasının, endüstrileşmenin bir sonucu olarak tahrip edilmesi nedeniyle, güneşin zararlı ışınları insan sağlığını ve özellikle de cildimizi önemli derecede tehdit etmektedir.

Güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalınması sonucu derinin sıkılaştırıcı bağ dokusu etkileneceğinden, cildimizde erken dönem deri yaşlanması ve kırışıklıklar gibi önemli hasarlar meydana gelmektedir. Güneş ışınları, deriye rengini veren hücreleri de etkilemektedirler. Bu nedenle güneş ışınları, deride istenmeyen lekelerin oluşması, çillenme, derinin kalınlaşması ve hepsinden daha da önemlisi cilt kanseri riskinin artmasına sebep olmaktadırlar. Güneş ışınlarının sağlık üzerine diğer olumsuz bir etkisi de “bağışıklık sistemini” yani vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan sistemi zayıflatması ve güçsüz bırakmasıdır.

Güneşi bol olan ülkemizde güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunabilmek için çok daha bilinçli ve dikkatli olmalıyız. Unutmamalıyız ki, güneş ışınları, vücudumuz için sadece gerekli ve yeterli miktarda alındığı zaman faydalıdır.

Güneş ışınlarının insan sağlığı üzerindeki faydalı etkileri yanında dikkat edilmediği takdirde zararlı etkilerinin de olduğu bilinen bir gerçektir. Güneş ışınlarından faydalanırken, daha dikkatli ve daha bilinçli davranarak zararlı etkilerinden de korunmamız mümkün olabilmektedir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları sizlere sırasıyla vermek istiyorum.

1. Yaz aylarında güneş ışınlarının yeryüzüne en yoğun olarak ulaştığı saatler olan 10.00 ve 16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması, herhangi bir zorunlu nedenden dolayı bu saatlerde dışarıda olunulması gerekiyorsa gerekli koruyucu önlemlerin alınması,

2. Özellikle açık ten rengine sahip, mesleği gereği açık havada çalışmak zorunda kalan ve kısa sürede bronzlaşmak isteyen kişilerin yaz aylarında daha dikkatli olmaları ve güneş ışınlarının zararlı etkilerini azaltan koruyucu krem ve losyonları kullanmaları,

3. Yaz aylarında güneşten koruyucu, açık renk, ince ve bol giysiler giyilmesi,

4.Yaz aylarında geniş kenarlı, kulak, boyun ve omuzları örten şapkaların kullanılması,

5. Güneş ışınlarını süzebilen güneş gözlüklerinin kullanılması,

6. Yaz aylarında bulutlu havalarda dahi güneş ışınlarının


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 22 17 3 2 41 54
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 22 17 2 3 37 53
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 22 15 0 7 21 45
4 ÇETİNKAYA TSK 22 11 5 6 9 38
5 CİHANGİR GSK 22 11 4 7 4 37
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 22 11 4 7 2 37
7 LEFKE TSK 22 10 4 8 5 34
8 GÖNYELİ SK 22 10 3 9 4 33
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 22 9 4 9 6 31
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 22 8 4 10 -4 28
11 BAF ÜLKÜ YURDU 22 7 6 9 1 27
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 22 5 7 10 -24 22
13 BİNATLI YSK 22 5 3 14 -25 18
14 ESENTEPE KKSK 22 5 1 16 -24 16
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 22 3 6 13 -30 15
16 GİRNE HALK EVİ 22 3 2 17 -23 11
yukarı çık