• 09 Nisan 2017, Pazar 11:01
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Kanser hastalığı ile mücadelede, “Kanser Kayıt Sistemi”nin önemi ve vazgeçilmezliği...

Her hastalıkta olduğu gibi sağlığımızı bozan her durum yaşam kalitemizi de bozmaktadır. Fakat hayatı tehdit eden hastalıklar kişilerin yaşama haklarını ellerinden alabilmektedirler. Hızlı ve sinsi ilerleyen kanser hastalığı da bu gruptaki önemli bir hastalıktır. Tedavi şansı ancak hastalık erken tanındığı zaman mümkün olan kanser hastalığında kişilerin bilgili olması gerekmektedir!...

Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli ve her yönlü mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kanser Araştırmaları Birimi, GLOBOCAN 2012 verilerine göre her yıl tüm dünyada 14.1 milyon kişinin yeni tanı aldığı ve 8.2 milyon kişinin de ölümüne sebep olduğu bir hastalık olan kanser hastalığı; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları her yönüyle etkilemektedir. Kanser hastalığından yaşamını kaybeden 8.2 milyon kişiden 4 milyon kişinin en sıklıkla 30-69 yaş arasındaki erişkinlerden oluştuğu bildirilmektedir. İnsan yaşamının en önemli üretken ve en verimli dönemi olarak bu dönemde önemli oranda yaşam kayıplarının önüne geçilmesinin ve önlenmesine yönelik kanserle mücadelede hastalıktan koruma, erken tanıma ve teşhise yönelik hizmetler önem kazanmaktadır. 2030 yılına gelindiğinde her geçen günde bu şekilde kanser artış hızının devam etmesi durumunda, gerek dünya nüfusunun artışına ve gerekse de dünya nüfusundaki yaşlanmaya bağlı olarak her yıl görülen yeni kanser vaka sayısının 21.7 milyona ulaşacağı, yani 2008 verilerine göre yeni vakalarda u artış olması beklenmektedir. Ayrıca, her yıl kanserden yaşamını kaybeden kişi sayısının ise 13.3 milyonu bulacağı öngörülüyor. Ne yazık ki, yapılan tahminler önümüzdeki yıllarda gelişecek olan yeni kanser tanılarının önemli bir bölümünün az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkacağını göstermektedir.

Bilimsel verilere baktığımız zaman kanser hastalığı, tüm dünyada giderek artış gösteren önemli bir halk sağlığı problemidir. 2011 yılından itibaren de tüm dünyada hastalıklardan olan ölümlerde birinci sırada kanser hastalığı yer almaktadır.

Bilgimize ulaşan güncel veriler ışığında günümüzde dünyada en sıklıkla görülen kanser türleri arasında sırasıyla, Akciğer kanseri (1.82 milyon) (13%), Meme kanseri (1.68 milyon) (11.9%), Kolorektal (Bağırsak) kanserleri (1.36 milyon) (9.7%), Prostat kanseri (1.11 milyon) (7.9%) ve Mide kanseri (951.594) (6.8%) yer almaktadır.  Ayrıca dünyada sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettiren 32.5 milyon insanın ise kanser hastalıyla mücadelelerini başarıyla tamamlamış olan kişilerden oluştuğu da ayrıca bildirilmiştir. Günümüz kanser verilerine baktığımız zaman, kanser hastalığına karşı artık evrensel ve bilimsel doğrular ışığında daha sistemli ve daha organize bir mücadeleye ihtiyaç duyulduğu muhakkaktır.

Günümüz kanser verilerine baktığımız zaman, kanser hastalığına karşı artık evrensel ve bilimsel doğrular ışığında daha sistemli ve daha organize bir mücadeleye ihtiyaç duyulduğu muhakkaktır.     

Kanser hastalığı ile mücadele kişilere olan yükü gibi tüm topluma da bir yük getirmektedir. Hayat kayıplarının önlenememesi manevi yanın derinliği toplumlarda onarılması güç yaralar açabilmektedir. Temelde kanser hastalığı kişinin hastalığı olmanın yanında toplumların da önemli bir sorunudur. Bu sebeple bir çok toplumda sivil toplum örgütleri vücut bulmaktadır. Dayanışma yolları aranmaktadır. Birliktelik yaratılmaktadır...

Devletlere ise daha farklı yönlerden yük getirmektedir kanser hastalığı… Sağlık sistemlerinin kalitesini gösteren kanserden olan ölüm oranlarının azaltılması, kanser ile mücadelenin çağdaş durumlarda uygulanmasının sağlanması devletlere düşen görevlerdir. Fakat ciddi boyutta zor ve organizasyon isteyen konulardır...

Kanser hastalığı ile olan mücadelede sistematik bir yol izlenmesi gereklidir. Çağdaş ve sistematik olamayan tercihler hastanın yaşam sansını azaltmaktadır. Başarı oranını en fazla etkileyen bu mücadelenin çağdaş, sistematik ve kaliteli olmasıdır. Kanser hastalığını diğer hastalıklardan ayıran da bu yöndür.

Bu noktada, başarılı bir kanser mücadelesinde uygulanması gereken 4 ana temel basamağın önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bunlar sırasıyla;

1. Kanser Kayıt Sistemi: Kanser hastalığının görülüş sıklığı ve yoğunluğunu bilimsel olarak kayıt altına alır. Ölüm oranları ile sistemin başarısını test eder. Sistemin aynası. Başarının ölçütü. Bir karne gibi düşünülebilir.

2. Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları: Sizler ile de şu anda yaptığımız gibi erken tanı bilincini kazandırılması ve hastalığın tanınmasına yönelik çalışmalardır.

3. Erken Tanı ve Tarama Hizmetleri: Hastalığın erken tanınmasını sağlamak ve tedavi edilebilirlik şansını artırmak için yapılan işlemlerdir.

4. Mültidisipliner Tedavi ve Palyatif Bakım Hizmetleri: Çok yönlü tedavi hizmetlerinin sunulmasıdır.

(Devam edecek)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık