• 21 Ocak 2018, Pazar 16:53
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Kanser kayıt sistemi önemi

Her hastalıkta olduğu gibi sağlığımızı bozan her durum yaşam kalitemizi de bozmaktadır. Fakat hayatı tehdit eden hastalıklar kişilerin yaşama haklarını ellerinden alabilmektedirler. Hızlı ve sinsi ilerleyen kanser hastalığı da bu grupta yer alan bir hastalıktır. Tedavi şansı ancak erken tanındığı zaman mümkün olan kanser hastalığında kişilerin bilgili olması gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden yola çıkılacak olursa gelişmiş olan toplumlarda ölüme sebebiyet veren hastalıklarda birinci sırada kalp ve damar hastalıkları gelmekle birlikte ikinci sırada kanser hastalığı yer almaktadır. Kanser hastalığının kalp ve damar hastalıklarından önemli bir farkının ise zamanla yarışan, oldukça uzun tedavi sürecinin varlığı ve geçilen sürecin çok zahmetli olabilmesidir. Tüm ailenin hasta ile birlikte bu mücadeleye girdiğini dikkate alarak toplumlara ve kişilere maddi manevi yükünün büyüklüğünün altını çizmek isterim...

Kanser hastalığı ile mücadele kişilere olan yükü gibi tüm topluma da bir yük getirmektedir. Hayat kayıplarının önlenememesi manevi yanın derinliği toplumlarda onarılması güç yaralar açabilmektedir. Temelde kanser hastalığı kişinin hastalığı olmanın yanında toplumların da önemli bir sorunudur. Bu sebeple birçok toplumda sivil toplum örgütleri vücut bulmaktadır. Dayanışma yolları aranmaktadır. Birliktelik yaratılmaktadır.

Devletlere ise daha farklı yönlerden yük getirmektedir kanser hastalığı… Sağlık sistemlerinin kalitesini gösteren kanserden olan ölüm oranlarının azaltılması, kanser ile mücadelenin çağdaş durumlarda uygulanmasının sağlanması devletlere düşen görevlerdir. Fakat ciddi boyutta zor ve organizasyon isteyen konulardır.

Kanser hastalığı ile olan mücadele de sistematik bir yol izlenmesi gereklidir. Çağdaş ve sistematik olamayan tercihler hastanın yaşam şansını azaltmaktadır. Başarı oranını en fazla etkileyen bu mücadelenin çağdaş, sistematik ve kaliteli olmasıdır. Kanser hastalığını diğer hastalıklardan ayıran da bu yöndür.

Bu noktada, başarılı bir kanser mücadelesinde uygulanması gereken 4 ana temel basamağını ise şöyle sıralayabiliriz;

1. Kanser Kayıt Sistemi: Kanser hastalığının görülüş sıklığı ve yoğunluğunu bilimsel olarak kayıt altına alır. Ölüm oranları ile sistemin başarısını test eder. Sistemin aynası. Başarının ölçütü. Bir karne gibi düşünülebilir.

2. Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları: Sizler ile de şu anda yaptığımız gibi erken tanı bilincini kazandırılması ve hastalığın tanınmasına dönük işlemlerdir.

3. Erken Tanı ve Tarama Hizmetleri: Hastalığın erken tanınmasını sağlamak ve tedavi edilebilirlik şansını artırmak için yapılan işlemlerdir.

4. Mültidisipliner Tedavi: Çok yönlü tedavi hizmetinin sunulmasıdır.

Çağımızın vebası olarak tanımlanan “kanser” hastalığı, zamanla yarışan ve kişilerin yaşama haklarını ellerinden alabilen önemli bir sağlık sorunudur. Kanser hastalığı tek hücre hastalığıdır. İnsan organizmasındaki herhangi bir organ veya dokudan köken alabilir. Hastalığı oluşturan hücreler temelde vücut hücreleri olmakla birlikte bu hücreleri etkileyen çeşitli etkenler sonucunda hücrelerin ölümsüzleşip (immortal) aşırı üreyerek diğer organ ve dokuları iş göremez hale getirmeleri ile sonuçlanan, kendi vücudumuzun bir anlamda saatli bombası olarak nitelendirilebilecek bir hastalıktır. Kanser hastalığı, tek bir hücrenin kontrolsüz ve aşırı üreyerek kendine benzer hücrelerden bir ordu yapması ve tüm vücuda yayılabilmesidir. Kanser hastalığının temelinde bozulmuş çoğalma kapasitesi yatmaktadır.

Kanser hastalığının oluşumunda birçok neden suçlanmaktadır. Kanser hastalığı multifaktöriyel bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı, kanser hastalığı ile olan mücadelede başarıya ulaşabilmek için sistematik bir yol izlenmesi gerekmektedir. Çağdaş ve sistematik olamayan tercihler hastalığın tedavi edilebilirlilik şansını dolayısıyla, hastanın yaşam şansını azaltmaktadır. Hastalıkla mücadelede başarı oranını en fazla etkileyen bu mücadelenin çağdaş, sistematik ve kaliteli olmasıdır. Kanser hastalığını diğer hastalıklardan ayıran bu yönüdür.

Kanser hastalığıyla mücadelede dört önemli mücadele basamağı bulunmaktadır. Bu mücadele basamaklarından ilki “kanser epidemiyolojik haritası”nın oluşum temelini oluşturan “kanser kayıt sistemi”dir. Bu nedenden dolayı, tüm sağlık sektörünün kalitesi için vazgeçilmez olan kayıt sitemi ile elde edilen istatistikî verilerin hassas, güvenilir ve işlenebilir düzeyde olması gerekmektedir. Toplumların sağlık düzeyini gösteren, sağlık sektörünün kalitesini belirleyen, kayıt birimlerinin gücü olduğu tartışmasızdır. Kanser hastalığı ile mücadelede kayıtçılığın önemini ve vazgeçilmezliğini bir kez daha vurgulamak isterim. Ülkelerin kanser hastalığı ile mücadelede bir yol haritası, geceyi aydınlatan bir far ışığıdır ‘kanser kayıt sistemi’…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık