• 28 Ocak 2018, Pazar 11:17
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Meme kanseri ve risk faktörleri

Günümüzde, erken tanı hizmetlerinin sağlıklı şekilde uygulanması ve erken tanı konusunda kadınların bilinçlendirilmesi neticesinde meme kanserinden ölüm oranları oldukça azalmıştır. 

Meme kanserinin köken aldığı organ olan meme yapısı, vücudun ön tarafında göğüs bölümünün önünde, iki yanda simetrik duran ve epidermisten kaynaklanan organlardır. Erkeklerde olağan durumlarda yaşam boyunca gelişmeyen memeler, kadınlarda yaşamın farklı dönemlerinde büyüklük, biçim ve görev bakımından ayrılıklar gösterirler.

Kabaca koni şeklinde olan memelerin büyüklüğü ve biçimi, kadınların yaşlarına göre değişiklikler gösterir. Meme başının çevresinde “areola” denilen ve koyu pembe renkte olan yuvarlak bir bölge bulunur. Bu bölge içinde küçük kabarıklıklar vardır. Bu kabarcıklar aslında birer “Sebase bezi”dir. Bu bezlerden yağ koyuluğunda “sebum” denilen sıvı salgılanır.

Sebum, özellikle emzirme dönemlerinde meme başını mekanik etkilere karşı korumaktadır. Memede salgı yapan hücreler tarafından oluşturulan ve lobül adı verilen birimler vardır. Lobüllerin birleşmesiyle loblar oluşur. Meme, meme başı çevresinde yer alan 15-20 lobdan meydana gelir. Lobüller birbirlerine süt kanallarıyla bağlıdırlar ve süt kanalları da meme başına doğru birleşirler.

Meme, çeşitli hormonların etkisi altında gelişimini tamamlar. Bu hormonlardan bazıları, östrojen ve progesterondur. Salgılanan hormonların etkisiyle süt kanalları ve lobüller büyür ve gelişir.

Özetle söylemek gerekirse meme yapısı, süt salgılayan süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan süt kanallarından meydana gelmektedir.

Meme kanseri, lobülleri ya da süt kanallarını oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla gelişir. Meme yapısını oluşturan hücre gruplarından köken alan meme kanserini, meme dokusu içerisinde normalde olmayan ve olağan dışı yapıdaki kanser hücrelerinin var olması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde de tanımlayabiliriz. Süt kanallarından kaynaklanan kansere “duktal karsinom”,  lobüllerden kaynaklanan tipe ise “lobüler karsinom” denir.

Risk faktörleri

Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinin de oluşumunda rol oynayan ve hastalığın meydana gelme olasılığını artıran tüm iç ve dış faktörler “risk faktörleri” olarak tanımlanmaktadır. Günümüze kadar kadınlar arasında sıklıkla görülen meme kanserinin oluşumunu tetikleyebilecek risk faktörleri araştırılmış ve aydınlatılmaya çalışılmıştır.

Bu bağlamda meme kanserinin oluşumunu tetikleyen ve meme kanseri riskini artıran birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Risk faktörlerini iyi tanımlanmış ve iyi tanımlanmamış risk faktörleri olarak gruplayan ekoller olması yanında, meme kanseri oluşum riskini artıran faktörleri genetik, hormonal ve çevresel risk faktörleri olarak üç büyük grup altında inceleyen ekoller de mevcuttur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar arasında en sık görülen meme kanserinin, gerek erken tanısının mümkün olması gerekse de tedavi yöntemlerindeki gelişmeler ile diğer kanser türlerine göre sağlıklı yaşam şansı oldukça yüksektir.

Meme kanserinin oluşumunda bazı önemli risk faktörleri yer almaktadır.

Bu risk faktörleri içerisinde, cinsiyet (özellikle kadın olmak), yaş (50-70 yaş arası veya menapoz sonrası dönemde olmak), kişisel meme kanseri hikâyesi, ailevi meme kanseri hikâyesi (kan bağı yakını olanlarda meme kanseri tanısı almış kişi sayısı ve yakınlık derecesi önemli), şişmanlık (özellikle menapoz sonrası dönemde hızlı kilo alımı), erken adet görme (12 yaş öncesi), menapoza geç girme (55 yaş sonrası), sigara ve alkol kullanma alışkanlığı, genç yaşta iyonizan radyasyona maruz kalmak, polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi kanserojenlere maruz kalma, ileri yaş gebelikleri, menapoz veya menapoz sonrası dönemde kontrolsüz ve uzun süreli östrojen hormon tedavisi alma ve yağlı beslenme gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi faktörler yer almaktadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık