• 30 Ekim 2016, Pazar 10:37
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

“Meme kanserinde, erken teşhis hayat kurtarır”...

Değerli okurlarım, meme kanserinin oluşumunu asla engelleyemeyiz. Fakat, düzenli olarak ve belli aralıklarla “kendi kendine meme muayenesi”, “hekim kontrolünde meme muayenesi” ve “erken tanı hizmetleri” ile hastalığı erken dönemde tespit edip tedavi şansını yakalayabiliriz. Bu nedenle bir kez daha belirtmek istiyorum ki, meme kanserinde erken tanı çok önemlidir!...

Ev ortamında ve kişinin kendisi tarafından rahatlıkla yapılabilecek bir uygulama olan kendi kendine meme muayenesi, ayna karşısında gözle değerlendirme, yatar pozisyonda elle değerlendirme ve ayakta elle değerlendirme olmak üzere üç farklı şekilde uygulanmaktadır. Doğru bir meme muayenesi için önerilen adımların tümünün doğru zamanda ve önerilen şekillerde uygulanması büyük önem arz etmektedir.

Ayna karşısında gözle değerlendirme, kendi kendine meme muayenesinin ilk adımını oluşturmaktadır. Ayna karşısında meme muayenesinde eller kalçalardayken, avuçlar önde sıkılmış pozisyondayken, kollar yanda serbest sallanır durumdayken, eller havadayken ve vücut öne eğilmiş durumdayken olmak üzere beş farklı pozisyonda yapılmaktadır. Ayna karşısında gözle değerlendirme, iyice aydınlatılmış bir odada, ayna karşısında yapılacak meme muayenesinde yukarıda belirtilen beş ayrı pozisyonda her iki memenin görsel olarak değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Ayna karşısında meme muayenesinin beş ayrı pozisyonda incelenmesinin amacı meme dokusunda yer alan kasların çeşitli pozisyonlarda farklı şekilde kasılması ile meme yapısında muhtemel kötü oluşumların gözle görülebilir pozisyona gelmesinin sağlanmasıdır.

Ayna karşısında gözle değerlendirme sırasında memelerde belirgin şişlik, meme cildinde renk değişiklikleri, kızarıklık, yüzeysel damarlarda önceden var olmayan belirginleşme hali, ciltte portakal kabuğu görüntüsü, meme ucunun içe doğru çekilmesi, tümüyle içe gömülmesi, meme başından akıntı gelip gelmediği gibi değişiklikler dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Yeri gelmişken önemli bir noktayı bir kez daha vurgulamak istiyorum ki bu belirtiler her zaman için memelerdeki normal dışı bir durumu göstermemekle birlikte, doktora başvurulmasını gerektiren önemli bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle sorumluluklarımız konusunda bilinçli bir şekilde davranmaya özen göstermeli ve gerekenler konusunda geç kalmamalıyız !..

Meme dokusunun “elle muayenesi”nde, memenin koltukaltından göğüs kemiğine ve göğüs kemiğinden memenin alt sınırına kadar tüm alanların dikkatlice hissedilerek muayenesi yapılmaktadır. Kendi kendine meme muayenesi, “elle değerlendirme” yöntemlerinde, meme dokusunda normalde var olan veya meme dokusunda normalde olmaması gereken bir yapının ayırımı ve bunun tespiti oldukça önem taşımaktadır.

Kendi kendine meme muayenesinde elle değerlendirme yöntemleri “yatar pozisyonda elle değerlendirme” ve “ayaktayken elle değerlendirme” olmak üzere iki şekilde de uygulanmaktadır.

Elle meme muayenesinde parmak uçlarını meme üzerinden kaldırmadan memenin tamamını ya daireler çizerek, ya yukarıdan aşağı-aşağıdan yukarı tarayarak ya da merkezden dışa tarayarak değerlendirmek gerekmektedir.

Elle meme muayenesinde muayeneyi yaparken parmakların sadece cilt üzerinde gezdirmek yeterli olmamaktadır. Her memede her taramayı toplam üç kez hafif, orta ve şiddetlice bastırarak tekrarlamak gerekmektedir.

Kendi kendine meme muayenesinde amaç normal meme dokusu arasında yer alan normal dışı yapıların saptanmasıdır. Kendi kendine meme muayenesine başlanılan ilk zamanlarda meme dokusunun tanınmasına yönelik tarama yapılmakla birlikte meme dokusunu iyice tanıdıktan sonra memedeki normal dışı yapıların tespitine yönelik tarama yapılması önerilmektedir.

Kendi kendine meme muayenesinde elle değerlendirme yöntemleri içerisinde “yatar pozisyonda elle değerlendirme” işlemi sırtüstü yatarak memenin taranması şeklinde yapılmaktadır. Taraması yapılmak istenen meme tarafındaki el başın altına gelecek şekilde yerleştirilerek ve omzun altına da bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirildikten sonra diğer elle meme muayenesi yapılmaktadır.

Yatar pozisyonda taraması yapılan memenin değerlendirilmesi tamamlandıktan sonra ayni işlemlerin diğer meme için de yapılması gerekmektedir.

Kendi kendine elle meme muayenesinin önemli basamaklarından biri olan yatar pozisyonda elle değerlendirme yöntemleri yanında meme dokusunun ayakta elle değerlendirilmesinin de önemi büyüktür.

Ayakta elle meme muayenesinde de, yatar pozisyonda elle değerlendirme yöntemlerindeki işlemler gibi önce sağ sonra da sol meme için tekrarlamak gerekmektedir.

Öncelikle unutulmaması gereken bir nokta vardır ki, meme yapısında ele gelen her kitle kanser değildir. Fakat, meme dokusunda fark edilen herhangi bir değişiklik ve ele gelen kitle tespit edildiği zaman hiç gecikmeden ve gereksiz yere panik olmadan mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Uygun zamanda ve belirtilen doğru uygulama şekillerinde uygulanan meme muayenesinde, meme dokusunda muhtemel normal dışı kitleleri saptama şansının daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. Kendi kendine meme muayenesindeki amacın, normal dışı bir olgu durumunda doktorumuza erken başvurmayı sağlamak olduğunu da unutmamalıyız...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık