• 15 Ekim 2017, Pazar 10:44
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Meme kanserine karşı farkında ol, kendini koru

Değerli Okurlarım, “1-31 Ekim, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı”nın önemi dolayısıyla başlamış olduğumuz konumuza, bugün de “Meme kanseri farkındalık çalışmaları”nın mücadeledeki öneminden bahsederek konumuza kaldığımız yerden devam edeceğim.

Meme kanseri, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke kadınlarında en sıklıkla görülen bir kanser türü olup, 2012 GLOBOCAN verilere göre tüm dünyada yaklaşık 1.68 milyon yeni meme kanseri ve 552.000 hastalıktan ölümler bildirilmiştir. Dünyada kadınlar arasında görülen tüm kanserlerin 25% ini meme kanseri oluşturmaktadır. Hastalığın görülme sıklığı açısından bölgeler arasında yaklaşık 4 kat fark bulunmuştur. Asya ve Afrika da 27/100.000 iken Avrupa da bu oran 96/100.000 olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle, bayanlar arasında sıklıkla görülen meme kanserine karşı farkındalığı yaratmak ve bilinçlendirmek amacıyla her yıl ekim ayında çeşitli organizasyonlarla hastalık konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Ekim ayının tüm dünyada, Türkiye’de ve ülkemizde de “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” olarak değerlendirilmesi kapsamında, bayanlar konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilerek erken tanı konusunda bilinçlendirilmektedir. Bu nedenle ay boyunca çeşitli organizasyonlarla bayanlara yönelik bilinçlendirici ve farkındalık yaratıcı konferans ve seminerler dizisi düzenlenmektedir. 

Günümüzde birçok kanser türlerinden korunabilmek mümkün olup, birçok kanser türleri de erken tanı ile tedavi edilebilir hastalıklar arasına girmiştir. Bilindiği gibi erken tanı, kanserle savaşın en önemli basamağı olup bazı kanser türlerinde erken tanı uygulanabilir olup, tedavi imkanı sağlanabilmektedir.

Kanser türlerinden biri olan ve kadınlar arasında erkeklere göre çok sıklıkla rastlanan meme kanseri günümüzde erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilen ve hastalık erken tespit edildiği takdirde kişiye sağlıklı yaşam şansı kazandıran önemli bir kanser türüdür. Ancak, bütün gelişmelere rağmen kadınlar tarafından hastalığın çok iyi tanınmadığı yerlerde hastalık halen daha en çok korkulan kanser türlerinin başında gelmektedir. Özetle söylemek gerekirse meme kanseri, halen daha birçok bayanın korktuğu fakat erken teşhis edilebilir bir hastalıktır. Bu nedenle hastalıktan değil hastalıkta geç kalmaktan korkalım. Meme kanserinde erken tanının “Hayat Kurtarıcı” olduğunu unutmayalım...

Kadınlar arasında sıklıkla görülen kanser türlerinin başında meme kanseri gelmektedir. Günümüzde meme kanseri görülme sıklığı giderek artmaktadır. Geçmiş yıllara baktığımız zaman gelişmiş batı ülkelerinde 50 yıl öncesinde her 20 kadından birinde saptanan meme kanseri, artık günümüzde her 8 kadından birinde görülmektedir. Meme kanserinin kadınlarda sıklıkla görülmesi yanında kadınların meme kanseri konusunda bilinçlendirilmesi ve günümüz teknolojik gelişmelerine bağlı olarak teşhis ve tedavideki gelişmelerle, hastalığın çok erken dönemlerde tespit edilebilmesi ve tedavisinin mümkün olabilmesi nedeniyle sağlıklı yaşam şansının kişilere yeniden kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır.

Meme kanseri konusunda kadınların bilinçlendirilmesi ve hastalığın kadınlar tarafından tanınıyor olması ile hastalıkla mücadelede başarıya ulaşılabilmesi arasında direkt ilişki vardır. Düşmanımızı tanımak, onunla doğru mücadele etmek anlamındadır.

Günümüz verilerine baktığımız zaman her 8-10 kadından birinde meme kanseri görülmesi beklenmektedir. Her 100 bin bireylik toplumda her yıl 150 veya 200 kişinin yeni vaka olarak kanser hastalığı ile tanışacağı bilinmektedir.

Kanser hastalığıyla mücadelede, toplum eğitim ve bilinçlendirme eğitim çalışmalarının amacı, hastalığın belirti ve bulgularını öğretmenin yanı sıra hastalıktan kişilerin korunabilmesi için gerekli bilgileri sağlamaktır. Bu iki hedefli bir süreçtir. Kişilere sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazandırarak kanser hastalığının oluşum riskini azaltmak ve kanser hastalıklarına karşı daha bilgili olabilmek için en sık görülen hastalık türlerinin ilk bulgularını veya diğer anlamı ile belirtilerini kişilere tanımlayarak bilinçlendirmektir.

Toplum eğitimlerinin hastalıktan korunmada büyük faydası olduğu gibi hastalığın erken tanınmasında da etkisi tartışmasızdır. Her 8-10 kadından birinin meme kanseri ile mücadele etmek zorunda olduğunu düşünürsek, kişilerin kendi kendilerine yapacakları meme muayenesinin öneminin ne denli büyük olduğunu daha iyi anlarız. Bir kadının memesinde fark edebileceği kitle lezyonunun her zaman bir kanser olmadığı gibi doktora başvurmasının öneminin bilincinde olması anlamlı olacaktır.

Her ailesinde kanser vakası olan kişilerin kendileri de kanser olacak diye bir kesinlik olmamasına rağmen risk artışı sahibi olduklarını bilmeleri önemli olmaktadır. Kişiye özgün, yani ailevi ve kişisel risklerin dikkate alınarak şekillendirilen bir tarama programının anlamlı olduğunu, her isteyen ve istenilen veya gerekli gereksiz yapılan tetkiklerin onları sonuca götürmediği gibi alınabilecek radyoaktivitenin kişilere zararlı olabileceği gerçeğinin kişilere vurgulanması hedeflenmektedir.

(devam edecek)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık