• 06 Ağustos 2017, Pazar 13:05
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Mesane kanseri ve risk faktörleri

Kanser hastalığının nedenleri ve hastalığın oluşmasında rol oynayan risk faktörlerinin neler olabileceğinin bilinmesi, araştırmalar içerisinde en ilgi çekici konuların başında gelmektedir. Bu bir gerçektir ki, kanser hastalığının nedenlerinin iyi bilinmesi hastalıktan korunmanın ilk ve ana temelidir. Bu nedenlerden dolayıdır ki, kanser konusunda araştırma yapan birçok bilim adamının üzerinde durduğu önemli konulardan birisi de, toplumlarda kanser hastalığına yakalanma olasılığını artıran “risk faktörlerinin neler olabileceği” konusudur.
Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanserinin oluşumunda da rol oynayan ve hastalığın meydana gelme olasılığını artıran tüm iç ve dış faktörler ‘risk faktörleri’ olarak tanımlanmaktadır. Mesane kanserinin oluşum riskini artıran risk faktörleri iki büyük grup altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki, ‘genetik risk faktörleri’, ikincisi ise ‘çevresel risk faktörleri”dir. Genetik risk faktörleri olarak tanımladığımız faktörler, atalarımızdan bizlere, bizlerden de gelecek nesillere aktardığımız kişiye özgün karakteristik özellikleri içeren ‘genetik mirasımız’ yani kalıtımsal özelliklerimizdir. Genetik risk faktörlerimizi değiştirme şansımız maalesef yoktur… Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum ki bu ifadede, ailesinde kanser hastalığı görülen kişilerde mutlak surette kanser hastalığı gelişeceği anlamına gelmediği gibi, ailesinde kanser hastalığı olmayan kişilerde de kanser hastalığı gelişmeyecektir, anlamı da taşımamaktadır. Ailelerinde özellikle de 1. kuşak akrabalarında kanser hastalığı olan kişilerin, ailelerinde kanser hastalığı olmayan kişilere göre, hastalığa yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Genetik risk faktörlerinin kanser hastalığı oluşumundaki rolünün olduğu bildirilmektedir. Mesane kanserinin oluşumunda kalıtımın rolü konusunda yapılan çalışmalarda, kalıtımın yani genetik özelliklerin hastalığın oluşumunda rol oynayabileceği fakat bu ilişkinin net olarak gösterilebileceği yeterli epidemiyolojik çalışmaların olmadığı ifade edilmektedir.
Mesane kanserinin ortaya çıkma olasılığını artıran diğer önemli risk faktörleri de korunulabilmesi mümkün olabilen “çevresel risk faktörleri” dir. Bir sonraki haftada daha detaylı olarak inceleyeceğimiz çevresel risk faktörleri içerisinde özellikle hastalığın oluşumunda kuvvetle suçlanan “sigara kullanımı”, Cyclophosphamide, Phenacetin gibi bazı ilaçların gereğinden fazla ve uzun süreli kullanımı, pelvik bölgesine uygulanan radyasyon, mesanenin kronik irritasyonu ve enfeksiyonu, yaş, ırk, cinsiyet ve mesleksel faktörler nedeniyle çeşitli endüstriyel kimyasal kanserojen maddelere uzun süreli maruz kalma gibi faktörler yer almaktadır. Kanser hastalığının oluşumunda çevresel risk faktörlerinin


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık