• 13 Ağustos 2017, Pazar 11:21
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Mesane kanserinin belirtileri, korunma ve erken tanının önemi…

Değerli Okurlarım, bugünkü konumuzda mesane kanseri ile ilgili olarak bugüne kadar paylaşmış olduğumuz tüm bilgilerin bir özetini vererek konumuzu tamamlamak istiyorum.

İdrar torbasının yüzeysel veya derine inmiş kanserleri olarak tanımlanan “mesane kanser”leri, üriner sistemin (idrar yolları) kanserleri içerisinde sıklıkla görülen bir kanser türü olması açısından önem arz etmektedir. Erkekler ve kadınlar arasında sıklıkla görülen bir kanser türü olmasına rağmen, erkeklerde kadınlara oranla 3-4 kat daha sıklıkla görülmektedir. Mesane kanserinin 40 yaş öncesinde görülmesi oldukça nadir olup, görülme sıklığı genellikle 65 yaşından itibaren giderek artmaktadır. 

Mesane kanserinin köken aldığı mesane (idrar kesesi), idrar depolamakla görevli organımız olup, vücudun alt karın bölgesi orta hattında bulunmaktadır.

Mesane kanserinin oluşumunda rol oynayabilecek kesin nedenler bilinmemekle birlikte, hastalığın oluşumunu hazırlayıcı bazı faktörlerin rol oynayabileceği bildirilmektedir. Bu faktörler içerisinde, kalıtsal ve çevresel risk faktörleri yer almaktadır. Hastalığın oluşumunda rol oynayan faktörlerden kalıtsal özelliklerimizi değiştirme şansımız olmamakla birlikte, korunulabilmesi mümkün olabilen çevresel faktörleri iyi bilerek hareket etmeliyiz. Özellikle çevresel faktörler içerisinde yer alan, hastalığın oluşumuna sebebiyet vermesi açısından kuvvetle suçlanan ve genetik yapı üzerinde de kalıcı değişiklikler oluşturan bir faktör olarak “sigara” nın, hastalığı oluşturma riskini sigara içmeyenlere oranla 2-3 kat artırdığı bildirilmektedir. Sigaranın ne kadar süreden beridir içildiği ve günlük içilen sigara türü ve miktarıyla hastalığın oluşma riski arttığı gibi, aşırı sigara tüketimi halinde de hastalığın sigara içmeyenlere oranla 3-5 kat daha fazla görüldüğü de bildirilmiştir. Sigara tüketiminin, erkeklerde görülen mesane kanserlerinin H’inden, kadınlarda ise 2’sinden sorumlu olduğu da ayrıca bildirilmiştir. Sigara kullanımının bırakıldığında ise riskin 0-60 azaldığı da vurgulanmaktadır.

Sigara kullanımı ile doğrudan ilişkisi olduğu kanıtlanmış kanser türlerinden birisi olan “mesane kanseri” nin oluşumunda sigaranın rolünün “mesane kanser hücreleri” üzerinde yapılan çalışmalarla ortaya konulduğundan bahsetmiştim. Bu konuda yapılan çalışma sonuçlarına göre, sigaranın hücreler üzerinde sebep olduğu hasarın normal hücrelerin tüm faaliyetlerini belirleyen “DNA” içeriğini bozarak yaptığı tespit edilmiştir. Sigara dumanı, maruz kalınan süreyle orantılı olarak artan düzeyde DNA yapısındaki kalıcı hasarları meydana getirmekte, özellikle DNA tamir mekanizmaları ile düzeltilmesi mümkün olamayan bazı önemli ve kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanserinin de kendine özgü belirti ve bulguları bulunmaktadır. Hastalığın en tipik belirtisi idrarda kan veya idrar içerisinde küçük pıhtılı kan parçalarının bulunmasıdır. Hastalıkla ilgili bu en genel bulgular hastaların yaklaşık u’inde görülmektedir. Kanlı idrarın uzun süre devam etmesi neticesinde ise kansızlık ve buna bağlı genel durum bozukluğu (zayıflama, iştahsızlık, halsizlik, bulantı ve kusma gibi...) gelişebilmektedir. Bu belirtiler dışında ayrıca idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma şikayetleri de görülebilmektedir.

Mesane kanserinin oluşumunu engelleyebilecek ve dolayısıyla kişileri hastalıktan mutlak koruyabilecek bir yöntem henüz bilinmemekle birlikte, hastalığın erken tanındığı takdirde tedavisinin mümkün olabileceği unutulmamalıdır... Bu nedenden dolayı, normalde hiçbir şikayet olmasa dahi yılda bir kez uzman doktor tarafından detaylı muayene yapılması ve erken tanı hizmetlerinden bilinçli bir şekilde faydalanılması gerekmektedir.

Mesane kanserinin oluşumunda genetik yapı, yaş ve ırksal faktörleri değiştirme şansı maalesef mümkün değildir. Fakat hastalığın oluşumunda rol oynayan ve korunulabilmesi, değiştirilebilmesi mümkün olabilen risk faktörlerinden dikkat edildiği takdirde korunulabileceği iyice bilinmelidir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanserinden korunmada ve erken tespitinde de konu hakkında bilinçli olmak ve erken tanı hizmetlerinden bilinçli bir şekilde faydalanmak önem arz etmektedir. Bu konuda yapılması ve dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında öncelikle hastalığın önemli belirtilerinden olan idrar alışkanlıklarında gözlenen değişim ve idrarda kan görüldüğü takdirde şikayetleri dikkate alarak, geç kalınmadan konuyla ilgili doktora başvurulması ve verilen önerilere uyulması önem arz etmektedir. Bunun dışında ayrıca, hastalığın oluşumundaki rolü ispatlanmış olan sigara kullanımından uzak durulması ve sigara içilen ortamlarda bulunmamaya çalışılmalıdır. Mesleki olarak zararlı kimyasal maddelerle çalışılıyor ise çalışma koşullarında koruyucu yöntemlere başvurulması gerekmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 13 10 2 1 22 32
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 13 10 2 1 17 32
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 13 8 0 5 11 24
4 BAF ÜLKÜ YURDU 13 6 3 4 11 21
5 ÇETİNKAYA TSK 13 6 3 4 1 21
6 CİHANGİR GSK 13 6 3 4 -1 21
7 TÜRK OCAĞI LİMASOL 13 6 2 5 7 20
8 GÖNYELİ SK 13 6 2 5 4 20
9 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 13 6 2 5 -3 20
10 LEFKE TSK 13 5 4 4 0 19
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 13 3 4 6 -6 13
12 BİNATLI YSK 13 4 1 8 -9 13
13 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 13 2 7 4 -12 13
14 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 13 1 5 7 -16 8
15 GİRNE HALK EVİ 13 2 1 10 -10 7
16 ESENTEPE KKSK 13 2 1 10 -16 7
yukarı çık