• 21 Mayıs 2017, Pazar 11:17
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Mide kanseri risk faktörleri, belirtileri ve korunma

Mide kanseri, genellikle sinsi ilerleyen ve belirtilerini gösterdiği zaman çoğunlukla ileri evrede tanısı konulabilen fakat sağlıklı bir yaşam tarzı benimsendiği takdirde korunulabilmesi mümkün olabilen önemli bir kanser türüdür.

40 yaş üzeri kişilerde ve özellikle erkeklerde, kadınlara oranla daha sıklıkla görülmektedir. Japonya, Finlandiya, İzlanda ve Şili, mide kanserinin en yaygın olarak görüldüğü yerlerdir.

Mide kanserinin köken aldığı organ olan mide, sindirim sisteminin önemli bir parçası olup, başlıca görevi, ağız yoluyla alınan gıdaları parçalayarak vücut için kullanılabilir hale getirmek ve kontrollü bir şekilde ince bağırsağa göndermektir. Diğer doku ve organ kanserlerinde olduğu gibi mide kanserini de mide yapısını oluşturan hücrelerin birçok faktörün etkisiyle kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde tanımlayabiliriz.

Daha önceki konularımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi kanser hastalığının nedenleri ve hastalığın oluşmasında rol oynayan risk faktörlerinin neler olabileceğinin bilinmesi, araştırmalar içerisinde en ilgi çekici konuların başında gelmektedir. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinin oluşumunda da rol oynayan ve hastalığın meydana gelme olasılığını artıran tüm iç ve dış faktörler “risk faktörleri” olarak tanımlanmaktadır. Mide kanserinin oluşum riskini artıran risk faktörleri de iki büyük grup altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki, “genetik risk faktörleri”, ikincisi ise “çevresel risk faktörleri” olarak tanımlanmaktadır. Bu faktörlerden önemli bir grubu oluşturan “genetik risk faktörleri” mizi değiştirme şansımız maalesef yoktur…

Mide kanserinin oluşumunda rol oynayan risk faktörleri içerisinde “beslenme alışkanlıkları ve biçimi” çok önemli rol oynamaktadır. Özellikle çok hızlı yemek yenilmesi, yemeğin ve diğer gıda maddelerinin çok sıcak

olarak tüketilmesi, gıdaların tüketimi sırasında fazla miktarda tuz kullanılması veya yiyeceklere tuz eklenilerek tüketilmesi, beslenme alışkanlıkları içerisinde sıklıkla tereyağı, kırmızı et ve işlenmiş et ürünlerinin tüketilmesi, duman ve is bulaşan yiyeceklerin tüketilmesi, taze sebze ve meyveden fakir, nişasta ve şekerden zengin beslenme alışkanlığı, gıdaların piştikten sonra uzun süre bekletilerek tüketilmesi şeklindeki alışkanlıklar mide kanseri oluşum riskini artıran önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Yiyeceklerin saklanma şekli ve pişirme yöntemleri de mide kanseri oluşum riskini artırma yönünde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenlerden dolayı konserve gıdaların, salamura veya tütsülenerek saklanan besinlerin tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle, et ürünlerinin salamurası yapılırken kullanılan nitrat ve nitrit tuzları, mide içerisinde güçlü kanser yapıcı maddelere dönüşebilmektedirler. Nemli ortamlarda saklanan gıda maddelerinde ve genellikle bayat gıdaların yapısında bulunan bakteri ve küf mantarlarının sıklıkla tüketilmesi neticesinde kanser yapıcı maddeler ortaya çıkabilmektedir. Fakat ne mutluluk vericidir ki, beslenme alışkanlıkları ve şekli ile ilgili faktörler, kişiler tarafından dikkat edildiği takdirde hastalıktan korunmada çok önemli rol oynamaktadır.

Mide kanserinin oluşumunda genetik faktörler ve beslenme ile ilgili faktörler (nitratlar, tütsülenmiş veya dumanlanmış yiyecekler, yüksek derecede tuzlu gıdalar…) dışında düşük sosyo-ekonomik düzey, çevre şartları, birinci derece akrabalarında mide kanseri hikayesi olanlar, Helicobacter pylori (midede irritasyon ve ülserlere sebep olan bir bakteri olup, mide kanseri gelişiminde de önemli bir etkendir.) enfeksiyonu (mide dokusunun helikobakter pilori bakterisiyle erken yaşlarda enfekte olması kanser gelişim riskini artırmaktadır.), sigara ve aşırı alkol tüketimi, mide poliplerinin varlığı gibi önemli faktörler de bulunmaktadır. 

Kanser hastalığı, tüm vücudun bir hastalığı olup, köken aldığı doku ve organa göre belirti ve bulguları farklılıklar göstermektedir. Bu bakımdan mide yapısını oluşturan hücrelerden köken alan mide kanserinin belirtileri de diğer organ kanserlerine göre farklılıklar göstererek kendine özgü bazı özellikler taşımaktadır. Bu

bağlamda mide kanserinin önemli belirtileri arasında iştahsızlık, erken doyma hissi, karında dolgunluk hissi (Karın üzerinde, mide bölgesinde ve onun etrafındaki bölgede rahatsızlık hissi, ağrı ve ağırlık hissi gibi…), yemeklerden sonra rahatsızlık hissi, yutmada güçlük, bulantı ve kusma, karın ağrısı, gaz şişkinliği, kusmukta kan bulunması, (sindirim sisteminde kanama veya gizli kanama), şiddetli ve istemsiz kilo kaybı, demir eksikliği ve genel sağlık durumunun bozulması şeklinde önemli belirti ve bulgular bulunmaktadır. Yeri gelmişken bir kez daha hatırlatmak istiyorum ki, her zaman için yukarıda yer alan belirtilerin görülmesi mide kanserinin önemli bir belirtisi olabileceği gibi, kanser dışında farklı bir rahatsızlığın da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenden dolayı, kendi yapımızda gelişen farklılıklarda özellikle nedenini açıklayamadığımız durumlarda bu konu ile ilgili uzman hekimlere başvurarak gerekli kontrolleri yaptırmamız gerekmektedir!...

Mide kanserine yönelik rutinde uygulanan erken tanı ve tarama testlerinin olmaması, hastalığın kendine has ve erken dönemde belirti ve bulgularının bulunmaması nedeniyle, çeşitli yakınmaları bulunan 40 yaş ve üzeri hastaların Gastroenteroloji Uzmanlarına başvurmaları ve gerekenler konusunda ivedilikle araştırmaların yapılması gerekmektedir. Her kanser türünde olduğu gibi, mide kanserinin de erken dönemde teşhisi, tedavi edilebilirlik ve sağlıklı yaşam şansının kişiye kazandırılabilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle, 40 yaş üzeri sağlıklı bireylerin de, ailelerinde mide kanseri tanısı almış yakınlarının olup olmaması durumuna göre Gastroenteroloji Uzmanlarıyla birlikte gerekli sıklıkta takiplerini yaptırmaları gerekmektedir!...

Daha önceki yazılarımızda da paylaştığımız gibi, mide kanserinin oluşumunda birçok faktör suçlanmaktadır. Bu faktörler içerisinde, hastalığın oluşumunda rol oynayan ve korunulabilmesi, değiştirilebilmesi mümkün olabilen beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları gibi risk faktörlerinden dikkat edildiği takdirde korunulabilmesi mümkün olabilmektedir. Beslenme alışkanlıklarına daha dikkatli davranarak, özellikle aşırı tuz kullanımından ve aşırı tuzlu, salamura ve tütsülenmiş gıdaların tüketiminden kaçınılması, döneminde yetişen sebze ve meyveden zengin beslenme alışkanlığının kazanılması, sigara ve alkolün kullanılmaması gerekmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık