• 22 Ocak 2017, Pazar 10:47
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

“Prostat kanseri”

Prostat kanseri, erkekler arasında en sık tanı konulan kanserler arasında yer almaktadır.

Her kanser türünde olduğu gibi, prostat kanseri de orta ve ileri yaş hastalığıdır. Prostat kanserinin 40 yaş öncesinde görülmesi oldukça nadir olup, görülme sıklığı genellikle 40 yaşından sonra artmaya başlamakla birlikte, 60-80 yaşları arasında en yüksek seviyeye ulaşmaktadır.

Prostat kanseri nedir?

Kanser hastalığı, birçok faktörün birlikte rol oynadığı, sinsi ve uzun sürede oluşan bir hastalıktır. Bilindiği üzere kanser hastalığı, organizmada bulunan tek bir hücrenin çeşitli dış faktörlerin etkisiyle mutasyona (gen yapısındaki kalıcı değişiklikler) uğrayarak, büyüme kontrolünü kaybetmesi ve koruyucu tamir mekanizmalarının işlev görememesi neticesinde oluşan bir hastalıktır. Hücreler aşırı derecede çoğalarak kitleler meydana getirmektedirler.  

Kanser hastalığı, bütün organları tutabilen ve tüm organlardan köken alabilen tek bir hücrenin hastalığıdır. Ayrıca vücudun kendi enerji kaynaklarını tüketerek organizmaya zarar veren bir hastalıktır. Bu bilgiler ışığında prostat kanserini, prostat dokusunu oluşturan hücrelerin birçok faktörün etkisiyle kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Prostat kanserini ayrıca, erkek üreme sisteminin önemli bir üyesi olan prostat yapısında görülen kötü huylu değişiklikler şeklinde de tanımlayabiliriz.

Prostat kanserinin nedenleri nelerdir?

Daha önceki konularımızda da bahsettiğimiz gibi kanser hastalığının nedenleri ve hastalığın oluşmasında rol oynayan risk faktörlerinin neler olabileceğinin bilinmesi en ilgi çekici konuların başında gelmektedir. Bu bir gerçektir ki, kanser hastalığının nedenlerinin iyi bilinmesi, hastalıktan korunmanın ilk ve ana temelidir. Bu nedenden dolayıdır ki, kanser konusunda araştırma yapan birçok bilim adamının üzerinde durduğu önemli konulardan birisi de, toplumlarda kanser hastalığına yakalanma olasılığını artıran “risk faktörlerinin neler olabileceği” konusudur.

Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanserinin de oluşumunda rol oynayan ve hastalığın meydana gelme olasılığını artıran tüm iç ve dış faktörler ‘risk faktörleri’ olarak tanımlanmaktadır. Prostat kanserinin oluşum riskini artıran risk faktörleri iki büyük grup altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki, ‘genetik risk faktörleri’, ikincisi ise ‘çevresel risk faktörleri’dir. Genetik risk faktörleri olarak tanımladığımız faktörler, atalarımızdan bizlere, bizlerden de gelecek nesillere aktardığımız kişiye özgün karakteristik özellikleri içeren ‘genetik mirasımız’ yani kalıtımsal özelliklerimizdir. Genetik risk faktörlerimizi değiştirme şansımız maalesef yoktur…

Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum ki bu ifadede, ailesinde kanser hastalığı görülen kişilerde mutlak süretle kanser hastalığı gelişeceği anlamına gelmediği gibi, ailesinde kanser hastalığı olmayan kişilerde de kanser hastalığı gelişmeyecektir, anlamı da taşımamaktadır. Ailelerinde özellikle de 1. kuşak akrabalarında kanser hastalığı olan kişilerin, ailelerinde kanser hastalığı olmayan kişilere göre, hastalığa yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Genetik risk faktörlerinin kanser hastalığı oluşumundaki rolünün olduğu bildirilmektedir. Prostat kanseri konusunda yapılan çalışmalarda, baba ve erkek kardeşte prostat kanseri hikayesinin olması (özellikle 50 yaşın altında prostat kanseri tanısı almış olmak) durumunda kişide hastalık riskini artırdığı gösterilmiştir. 

Prostat kanserinin ortaya çıkma olasılığını artıran diğer önemli risk faktörleri de korunulabilmesi mümkün olabilen “çevresel risk faktörleri”dir. Çevresel risk faktörleri içerisinde sağlıksız beslenme alışkanlıkları, kişiye özgü yaşam tarzları ve mesleksel faktörler nedeniyle çeşitli kimyasal kanserojen maddelere (özellikle ağır metaller) uzun süreli maruz kalma gibi faktörler yer almaktadır. Kanser hastalığının oluşumunda çevresel risk faktörlerinin


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık