• 25 Mart 2018, Pazar 11:49
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Prostat kanserinde nelere dikkat edilmeli

Geçtiğimiz hafta, prostat kanserinin tanımını ele alarak, yapısı ve nedenlerini sizlerle paylaştık. Bu günde prostat kanserinin belirtileri ve korunma yollarını anlatıyoruz.

Prostat kanserinin belirtileri nelerdir?

Kanser hastalığı, tüm vücudun bir hastalığı olup, köken aldığı doku ve organlara göre belirti ve bulguları farklılıklar göstermektedir. Bu bakımdan prostatın yapısını oluşturan hücrelerden köken alan prostat kanserinin belirtileri de diğer organ kanserlerine göre farklılıklar göstererek kendine özgü bazı özellikler taşımaktadır. Bu belirtiler arasında idrar yaparken zorlanma, gece idrara çıkma ve sık sık idrar yapma isteği, idrar akışının geçmişe göre yavaşlaması, idrarda kan görülmesi ve idrarın belli bir kısmı atıldıktan sonra dahi idrarın damla damla gelmesi, kişinin idrarını yaptıktan sonra idrar kesesinin tamamen boşalmamış olduğu hissine kapılması gibi şikayetler yer almaktadır. Şunu da bir kez daha belirtmekte yarar vardır ki, yukarıdaki belirtiler her zaman için prostat kanserinin kesin belirtileri olamayacağı gibi prostatla ilgili başka sağlık problemlerinin belirtileri de olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı, idrar yapma alışkanlıklarında normalin dışında gözlenen değişiklikler olduğu takdirde hiç gecikmeden bir Üroloji Uzmanına başvurulması sağlık açısından önem arz etmektedir.

Prostat bezi, erkeklerde idrar kesesinin altında bulunan bir bez olup, 40 yaşından itibaren büyümeye başlamaktadır. Erkeklerin birçoğunda prostat bezinin büyümesi bir problem yaratmazken, bazı erkeklerde prostat büyümesi idrar yoluna baskı yaptığı için idrar yaparken zorluk çekilmesi ile ilgili sıkıntılar yaratabilmektedir. Bu zorluklar dışında ayrıca gece idrara çıkma ve sık sık idrar yapma isteği, idrar akışının geçmişe göre yavaşlaması, idrar yapabilmek için zorlanma gerekliliği, idrarda kan görülmesi ve idrarın belli bir kısmı atıldıktan sonra bile halen daha idrarın damla damla gelmesi gibi şikayetler de yer almaktadır. Bu şikayetler dışında ayrıca, kişi idrarını yaptıktan sonra idrar kesesinin tamamen boşalmamış olduğu hissine kapılması gibi sıkıntılı durumlar da bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler birçok kişide prostat büyümesine bağlı olarak görülebilse de bu şikayetler bazen prostat kanserinin de önemli habercisi olabilmektedir. 

Prostat kanseri, genellikle çok yavaş geliştiği için erken dönemde ve yıllarca hiçbir belirti ve bulgu vermeyebilir. Buna bağlı olarak kişinin hiçbir şikayeti de olmayabilir. Bu nedenlerden dolayı, erken tanı hastalıkla mücadelede çok önemli bir yer tutmaktadır. Erken tanısı mümkün olabilen bir kanser türü olan ve erken dönemde hastalıkla ilgili herhangi bir belirti vermeyen prostat kanserini erken tespit edebilmek için özellikle 40 yaş ve üzeri erkeklerin tarama programlarına katılmaları ve düzenli olarak doktor kontrollerinden geçmeleri gerekmektedir.

Kanser hastalığı, erken tanı ve uygun tedavi ile yaşam şansı yüksek olan bir hastalıktır. Kanser hastalığı ile başarılı bir mücadelede dört önemli basamaktan birisini oluşturan "erken tanı ve tarama hizmetleri", erken tanısı mümkün olabilen kanser türleri yönünden sağlıklı bireylerin çeşitli muayene ve görüntüleme yöntemleriyle taramalarının yapılmasıdır. Kanser hastalığının tedavisindeki başarı, hastalığın erken tanınmasında gizlidir. Erken tanısı ve korunulabilmesi mümkün olabilen kanser türlerinden birisi olan "prostat kanseri", yavaş büyüyen ve bu nedenle karakteristik belirti ve bulguları genellikle çok geç dönemlerde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Bu nedenlerden dolayı diğer kanser türlerinde olduğu gibi “prostat kanseri”nde de “erken tanı” çok önemlidir. Prostat kanseri ile mücadelede ve tedavideki başarının anahtarı hastalığın erken tanınmasında gizlidir.

Prostat kanserinden nasıl korunmalıyız

Prostat kanserinin oluşumunu engelleyebilecek ve dolayısıyla erkekleri hastalıktan mutlak koruyabilecek bir yöntem henüz bilinmemekle birlikte, hastalığın erken tanısının ve erken tanındığı takdirde tedavisinin mümkün olabileceği unutulmamalıdır...

Normalde hiçbir şikayet olmasa dahi yılda bir kez uzman doktor tarafından detaylı prostat muayenesinin yapılması ve erken tanı hizmetlerinden bilinçli bir şekilde faydalanılması gerekmektedir.

Prostat kanserinin oluşumunda genetik yapı, yaş ve ırksal faktörleri değiştirme şansı maalesef mümkün değildir. Fakat, hastalığın oluşumunda rol oynayan ve korunulabilmesi, değiştirilebilmesi mümkün olabilen beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları gibi önemli risk faktörlerinden dikkat edildiği takdirde korunabilmesi mümkün olabilmektedir. Beslenme alışkanlıklarında daha dikkatli ve özenli olunarak, özellikle hayvansal yağ ve protein içeriği fazla olan besin gruplarından dikkatli ve sadece vücut için gerektiği ölçüde tüketilmesi, daha çok döneminde yetişen meyve, sebze ve antioksidant özelliği olan besin gruplarından günlük ve vücut için gerekli miktarlarda tüketilmeye özen gösterilmesi, ayrıca düzenli egzersiz yaparak normal vücut ağırlığının da korunulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık