• 07 Mayıs 2017, Pazar 11:58
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Prostat kanserinin önemi

Prostat kanserinde erken teşhis hayat kurtarır... 

Prostat kanseri, erken tanı yönünden hastalığa özgün tarama yöntemi bulunan (erken tanısı mümkün olan), hastalık erken tanı yöntemleri ile teşhis edildiği takdirde tedavi ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsendiği takdirde korunulabilmesi mümkün olabilen bir kanser türüdür. Uzun sürede gelişen ve oldukça “sessiz” davranan bir kanser türü olan prostat kanserinde erken tanı hayati önem arz etmektedir.

Prostat kanseri nedir?
Kanser hastalığı, birçok faktörün birlikte rol oynadığı, sinsi ve uzun sürede oluşan bir hastalıktır. Bilindiği üzere kanser hastalığı, organizmada bulunan tek bir hücrenin çeşitli dış faktörlerin etkisiyle mutasyona (gen yapısındaki kalıcı değişiklikler) uğrayarak, büyüme kontrolünü kaybetmesi ve koruyucu tamir mekanizmalarının işlev görememesi neticesinde oluşan bir hastalıktır. Hücreler aşırı derecede çoğalarak kitleler meydana getirmektedirler.

Kanser hastalığı, bütün organları tutabilen ve tüm organlardan köken alabilen tek bir hücrenin hastalığıdır. Ayrıca vücudun kendi enerji kaynaklarını tüketerek organizmaya zarar veren bir hastalıktır. Bu bilgiler ışığında prostat kanserini, prostat dokusunu oluşturan hücrelerin birçok faktörün etkisiyle kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Prostat kanserini ayrıca, erkek üreme sisteminin önemli bir üyesi olan prostat yapısında görülen kötü huylu değişiklikler şeklinde de tanımlayabiliriz.

Prostat’ın yapısı…

Prostat kanserinin köken aldığı doku ve organ olan prostat yapısı, aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yerleşmiş ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. Prostatın başlıca görevi, ejekülasyon (cinsel boşalma) sırasında spermin dışarıya atılması için gerekli olan akışkan sıvının ve enzimlerin 1/3’ünü salgılamaktır.                                               
Prostat kanserinin nedenleri nelerdir?

Daha önceki konularımızda da bahsettiğimiz gibi kanser hastalığının nedenleri ve hastalığın oluşmasında rol oynayan risk faktörlerinin neler olabileceğinin bilinmesi en ilgi çekici konuların başında gelmektedir. Bu bir gerçektir ki, kanser hastalığının nedenlerinin iyi bilinmesi hastalıktan korunmanın ilk ve ana temelidir. Bu nedenden dolayıdır ki, kanser konusunda araştırma yapan birçok bilim adamının üzerinde durduğu önemli konulardan birisi de, toplumlarda kanser hastalığına yakalanma olasılığını artıran “risk faktörlerinin neler olabileceği” konusudur.

Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanserinin de oluşumunda rol oynayan ve hastalığın meydana gelme olasılığını artıran tüm iç ve dış faktörler ‘risk faktörleri’ olarak tanımlanmaktadır. Prostat kanserinin oluşum riskini artıran risk faktörleri iki büyük grup altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki, ‘genetik risk faktörleri’, ikincisi ise ‘çevresel risk faktörleri’dir. Genetik risk faktörleri olarak tanımladığımız faktörler, atalarımızdan bizlere, bizlerden de gelecek nesillere aktardığımız kişiye özgün karakteristik özellikleri içeren ‘genetik mirasımız’ yani kalıtımsal özelliklerimizdir. Genetik risk faktörlerimizi değiştirme şansımız maalesef yoktur…

Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum ki bu ifadede, ailesinde kanser hastalığı görülen kişilerde mutlak surette kanser hastalığı gelişeceği anlamına gelmediği gibi, ailesinde kanser hastalığı olmayan kişilerde de kanser hastalığı gelişmeyecektir, anlamı da taşımamaktadır. Ailelerinde özellikle de 1. kuşak akrabalarında kanser hastalığı olan kişilerin, ailelerinde kanser hastalığı olmayan kişilere göre, hastalığa yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Genetik risk faktörlerinin kanser hastalığı oluşumundaki rolünün olduğu bildirilmektedir. Prostat kanseri konusunda yapılan çalışmalarda, baba ve erkek kardeşte prostat kanseri hikayesinin olması (özellikle 50 yaşın altında prostat kanseri tanısı almış olmak) durumunda kişide hastalık riskini artırdığı gösterilmiştir.
(Devam edecek)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık