• 28 Ağustos 2016, Pazar 14:21
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Radyolojik görüntüleme yöntemleri ve meme kanseri erken tanısındaki önemi

Değerli okurlarım, bugün sizlere meme kanserinin erken tanısında önemli bir yeri olan “radyolojik görüntüleme” yöntemlerinden ve hastalığın “erken tanı”sındaki öneminden bahsedeceğim.

Meme kanseri, erken tanısı mümkün olan ve erken tespit edilebildiği zaman tedavi şansı yüksek olan bir kanser türüdür. Bu nedenle meme kanserinde erken tanı büyük öneme haizdir. Bu konu üzerinde çalışan uluslararası saygın kuruluşlar meme kanseri için özel ve kişiye özgü tarama yöntemleri tariflemektedirler.

Meme kanserinin erken tanısında birlikte uygulanması gereken üç önemli yöntem bulunmaktadır. Meme kanserinin erken tanısında başvurulan ilk yöntem kadınların kolaylıkla evlerinde de uygulayabilecekleri “kendi kendine meme muayenesi”dir. Meme kanserinin erken tanısında başvurulan ikinci yöntem ise doktor kontrolünde yapılması gereken “klinik meme muayenesi”dir (Bu iki yöntemle ilgili detaylar daha önceki haftalarda verilmiştir). Meme kanserinin erken tanısında üçüncü önemli yöntem ise “radyolojik tanı yöntemleri”dir.

Günümüzde meme kanseri erken tanısında en sık kullanılan radyolojik yöntemler arasında mamografi, ultrasonografi ve tanıya yönelik yapılan diğer işlemler yer almaktadır. Radyolojik yöntemlerden ilki olan mamografi, meme hastalıklarının tanısında kullanılan en eski ve en güvenilir radyolojik tanı yöntemi olarak bilinmektedir. Mamografi, meme kanseri için Dünya Sağlık Örgütü’nün de kabul ettiği en etkin tarama yöntemidir. Yapılan çalışmalarda tarama amacıyla kullanılan mamografilerin hastalığı erken tespit edebilmesi nedeni ile meme kanseri mortalitesini (ölüm oranlarını) 1 / 3 oranında düşürdüğü bildirilmektedir. Günümüzde meme kanseri tarama yöntemleri içerisinde mamografi yöntemlerinin yeri tartışılmazdır. Mamografi, memedeki oluşumları henüz belirtileri ortaya çıkmadan ya da elle fark edilecek aşamaya gelmeden saptayabiliyor olması açısından önemlidir. Bunun yanında, mamografinin X ışınları ile çalışan bir teknoloji olması sebebi ile, en gelişmiş ve en az X ışını ile çalışılıyor olması dahi, bu yöntemin gereksiz durumlarda, doktor kontrolü dışında kullanılmamasının önemi büyüktür !..

Özellikle genç yaşlarda memelerin radyasyona daha duyarlı olması, meme kanserlerinin bu yaş grubunda nadir görülmesi, meme dokusunun yoğun oluşu nedeniyle mamografik yorumlarda sınırlayıcı faktör olmasından dolayı 35 yaşın altındaki bayanların öncelikle “ultrasonografi yöntemi” ile değerlendirilmesi önerilmektedir.

Ultrasonografi yöntemi, mamografi yöntemine yardımcı bir yöntem olarak, ultrasonik ses dalgaları kullanılarak uygulanan ve X ışını içermeyen bir görüntüleme yöntemidir. Özellikle genç bayanlarda ultrasonografi yöntemi, mamografi yöntemine göre daha çok bilgi verici olması açısından önemlidir. Ultrasonografi yönteminin en önemli kullanım amacı, özellikle klinik muayenede veya mamografide saptanan ve ele gelen kitlelerin iç yapıları hakkında bilgi verebilmesidir.

Değerli okurlarım, radyolojik yöntemlerin erken tanıdaki önemi yanında, gerekliliği olmadığı durumlarda ve doktor kontrolü olmadan sadece kendimizce vereceğimiz kararlarla yapılıyor olmasının sağlığımıza zarar verebileceğini unutmamalıyız… Bu nedenden dolayı, bu tür tetkiklerden sadece doktor kontrolünde, gerekliliği durumunda ve bilinçli bir şekilde faydalanmaya özen göstermeliyiz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık