• 12 Kasım 2017, Pazar 14:05
Uzm. Mine ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Sağlıklı beslenmek önemli

Yaşadığımız yüzyılda, gerek hastalıklar hakkındaki bilgilerin giderek artması ve bu bilgilerin paylaşılması, gerekse de erken tanı bilincinin kazanılması, hastalık tanılarının gelişen teknolojik yöntemler ile daha da kolaylaşması, başta “kanser” hastalığı olmak üzere birçok hastalığın tedavisini mümkün kılabilmektedir.
Gelişen yeni bilgi ve teknolojiye bağlı olarak yeni tedavi yöntemlerinin gelişmesi, özellikle hastalıklardan korunabilme ve hastalıkların erken tanısına yönelik yöntemler konusundaki bilinçlendirme çalışmaları, hastalıkla mücadelede önemli bir adımı oluşturmaktadır. Bu nedenden dolayıdır ki, zamanla yarışan bir hastalık olan “kanser” hastalığıyla mücadelede de hastalığı yani düşmanımızı tanımak, nedenlerini bilmek ve buna göre gerekli korunma yöntemlerini uygulamak ve tarama programlarından bilinçli bir şekilde yararlanmak hastalıkla mücadelede büyük önem arz etmektedir.
Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, mide kanseri de sağlıklı bir yaşam tarzı benimsendiği takdirde korunulabilmesi mümkün olabilen, genellikle sinsi ilerleyen ve belirtilerini gösterdiğinde çoğunlukla ileri evrede tanısı konulabilen önemli bir kanser türüdür. Uzun sürede gelişen ve oldukça “sessiz” davranan mide kanserinde de hastalığın erken dönemde tespit edilmesi hayati önem arz etmektedir. Mide yapısını oluşturan hücrelerden köken alan mide kanserinde, hastalığın midede köken aldığı hücre tiplerine göre farklı isimler almaktadır. Bu türler arasında en sık görüleni “adenokarsinoma”dır. Mide kanseri, 40 yaş üzeri kişilerde ve özellikle erkeklerde, kadınlara oranla daha sıklıkla görülmektedir. Çocuklarda ve gençlerde ise ender görülen bir hastalıktır.
Mide kanseri oluşumunda birçok faktör suçlanmakta olup, bunlar içerisinde özellikle genetik özellikler, Helicobakter pylori, çevresel faktörler içerisinde yer alan sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi önemli risk faktörleri ve kanser gelişimini kolaylaştırıcı bazı öncü hastalıkların da rol oynayabileceği üzerinde kuvvetle durulmaktadır. Ayrıca, bazı meslek gruplarında çalışanlarda (Kömür madeni işçileri, kauçuk ve asbestle çalışanlarda, lastik ve petrokimya üretiminde çalışanlarda…) mide kanseri görülme sıklığının genel topluma göre daha yüksek olabileceği de bildirilmektedir. Bu faktörlerin dışında özellikle genç yaşta sigara ve diğer tütün mamülleri kullanımına başlayan kişilerde ve ağır içicilerde mide kanseri riskinin 2 kat artış gösterdiği de bildirilmektedir.
Kanser hastalığı, bütün organları tutabilen ve tüm organlardan köken alabilen tek bir hücrenin hastalığıdır. Ayrıca vücudun kendi enerji kaynaklarını tüketerek organizmaya zarar veren bir hastalıktır. Bu bilgiler ışığında mide kanserini, mide yapısını oluşturan hücrelerin birçok faktörün etkisiyle kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Farklı bir tanımlamayla mide kanserini, sindirim sisteminin önemli bir üyesi olan mide yapısında görülen kötü huylu değişiklikler şeklinde de tanımlayabiliriz.
Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinin oluşumunda da rol oynayan ve hastalığın meydana gelme olasılığını artıran tüm iç ve dış faktörler “risk faktörleri” olarak tanımlanmaktadır. Mide kanserinin oluşum riskini artıran risk faktörleri de iki büyük grup altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki, “genetik risk faktörleri”, ikincisi ise “çevresel risk faktörleri” olarak tanımlanmaktadır. Genetik risk faktörleri olarak tanımladığımız faktörler, atalarımızdan bizlere, bizlerden de gelecek nesillere aktardığımız kişiye özgün karakteristik özellikleri içeren “genetik mirasımız” yani “kalıtımsal özelliklerimiz” dir. Genetik risk faktörlerimizi değiştirme şansımız maalesef yoktur…
Mide kanserinin oluşumunda genetik faktörler dışında beslenme ile ilgili faktörler (nitratlar, tütsülenmiş veya dumanlanmış yiyecekler, yüksek derecede hızla pişirilmiş, yanmış gıdalar ve tuzlu gıdalar…), düşük sosyoekonomik düzey, çevre şartları, Helicobacter pylori enfeksiyonu, sigara ve alkol tüketimi, mide poliplerinin varlığı gibi önemli faktörler de bulunmaktadır. 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık