• 01 Nisan 2018, Pazar 11:34
Uzm. Sos. NihalSALMAN

Uzm. Sos. Nihal SALMAN

Boşanmak istemiyorsak doğru eş seçmeliyiz

Ülkemizde boşanma oranı son 10 yılda yüzde yüz artmıştır. Birçok Avrupa ülkesi ile de yüzde 70 boşanma oranı ile yarışabilecek durumdayız. Yani her gün birçok aile ve buna bağlı birçok çocuk boşanmış aile mağduru olmaktadır. Boşanma aslında kimsenin istemediği bir durumdur. Çünkü boşanma sonucu herkes mağdur olur. Bu mağduriyeti eşler, hem maddi olarak hem de manevi olarak yaşamaktadır. Büyük yıkımlar yaşatmasına rağmen hâlâ birçok aile boşanmanın eşiğindedir. Yapılan araştırmalar boşanma önlenme çareleri arasında doğru eş seçiminin büyük önem taşıdığını göstermiştir. Evlilik kararı ve eş seçimi, insan hayatındaki en önemli kavşak noktalarından biridir. Kişi, bu kararla, yaşam yolculuğunda kiminle yol alacağını, nasıl bir yaşam süreceğini ve kiminle çocuk sahibi olacağını seçmiş olmaktadır.

Evlilik ve eş seçimi gibi önemli bir karar söz konusu olduğunda "doğru kişi" kadar "doğru zaman" faktörü de önem teşkil etmektedir. Kişinin, gerek kişisel gerekse yaşamsal anlamda evliliğe hazır olması gerekir. Evlilik kararının ne anlama geldiğini idrak edebilecek ve evliliğin getirdiği sorumlulukları taşıyabilecek yaş ve olgunlukta olmak önemli unsurların belki de ilkidir. İstatistiklere göre, erken yaşlarda verilen evlilik kararının sağlıksız ve isabetsiz olma riski yüksek! 10’lu yaşlarında evlenen çiftler, 20’li ve 30’lu yaşlarda evlenen çiftlere göre yaklaşık 3 kat fazla boşanma riski taşıyor. Aynı zamanda, 21-25 yaşlarında evlenenlerde, 26-30 yaşlarında evlenenlere kıyasla 2 kat fazla boşanmaya rastlanmaktadır.

Yarım yarım birlikte "bir" etmek yerine, bir artı bir birlikte "iki" etmek gerek; yani önce "birey", sonra "çift" olmak gerek! Bir genç yetişkinin, sağlıklı bir biçimde bireyleşebilmesi ve ardından da sağlıklı bir birliktelik kurabilmesi için öncelikle kendi benliğini ve sınırlarını ailesinden ayrıştırarak tanımlayabilmesi ve kendi hayatının ve kararlarının maddi-manevi sorumluluğunu ve bilincini taşıyabilmesi gerekir.

Her ne kadar zıtlıklar birbirini çekici kılsa da, evlilik gibi uzun soluklu beraberliklerde benzerlikler ve yakınlıklar önem kazanıyor. Aşağı yukarı benzer değer yargıları ve hayat görüşleri taşıyan, benzer sosyo-kültürel geçmişlerden, benzer aile yapılarından gelen bireylerin bir araya gelerek gerçekleştirdikleri evliliklerin daha başarılı ve uyumlu olduğu gözlemleniyor.

Evlilik ve eş seçimi kararının aşamaları:

•Kendini tanıma

•Kendi beklentilerini, isteklerini, değerlerini, tolere edebileceği ve tolere edemeyeceği şeyleri net bir biçimde tanımlama

•Eş adayını yeterince tanıma

•Eşleşmenin uygunluğunu değerlendirme ve karar verme

Eş adayına karşı olumlu duygu ve düşünceler taşımak iki kişiyi bir araya getiren, yakınlaştıran ve bağlarını güçlendiren belki de en önemli unsurdur. Onu sevmek, beğenmek, özlemek, ona hayranlık duymak, saygı duymak; onun için endişelenmek, onu korumak, kollamak ve desteklemek istemek gibi duyguların ve düşüncelerin varlığı önemli olduğu kadar güzel ve değerli de. Güven, sadakat ve bağlılık bir diğer temel boyutu teşkil ediyor. Fiziksel çekim ve cinsel uyum ise yadsınamayacak kadar önemli bir başka faktördür. İletişim şekli, dil ve üslup, problem ve çatışmalarla baş etme tarzı dikkate alınması faydalı olabilecek anlamlı faktörlerin başında gelmektedir. Sosyo-kültürel altyapılarda, eğitim ve öğrenim düzeylerinde, dini ve siyasi görüşteki benzerlikler ve uyum kadar aile ve sosyal desteğin varlığı da son derece önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Ve ömür boyu birlikte olacağımız eşimizle, oturup sohbet edebilmeliyiz. Duygu, düşünce ve isteklerimizi paylaşamadığımız kişilerle evliliklerimiz ya da ilişkilerimiz sonlu ilişkilerdir. Evlilik kararı ve eş seçimine ilişkin yukarıda sözü edilen, bilimsel gözlem, araştırma ve istatistiklere dayanan bu faktörler ancak bilgilendirici ve rehberlik edici nitelikte olabilir... "İnsan" ve "hayat" söz konusu olduğu zaman tablo karmaşıktır!!! Çünkü insan hayatı matematikteki gibi 2 x 2= 4 gibi kesinlik teşkil etmez…

Doğru eşimizi ararken kendimizi tanımak çok önemli bir unsurdur. Eş seçiminde yapılan hataların başında kendimizi tanımadan gerçekleştirdiğimiz eş seçimi gelir. Bu durum daha sonra yaşayacağımız büyük hüsranlara gebedir. Birey kendini tanımaya şu sorulara cevap bulmayla başlayabilir:

•Ben nasıl bir kişiliğe sahibim?

•Neleri severim, neleri sevmem?

•Sevgimi nasıl gösteririm ve nasıl davranışlar sevildiğimi hissetmeme neden olur?

•Sorunlarla nasıl baş edebilirim?

•Hangi kişisel özellikte bir kişi ile uzun süre sohbet etmekten zevk alabilirim?

Eşler arasındaki uyumun en büyük göstergelerinden biri sohbet edebilmeleridir. Sohbet edebilmek benzer zevkleri, benzer hayat görüşlerini ve eşler arasındaki uyumun bir parçasıdır. Aralarında uyum olan eşler daha uzun birliktelikler yaşarlar.

Ülkemizde boşanmayı bir an önce önlenmek için çarelerin aranması gerekmektedir. Bu çareler aile eğitimleri, aile danışmanlığı hizmetleri ve özellikle gençlere doğru eş seçimi ile ilgili eğitimlerin verilmesi v.b’dir. Unutulmamalıdır ki eğitim kurumlarının aynı zamanda gizli eş seçme gibi özellikleri de bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz bilgi ve iletişim çağında aileyi korumak adına artık gençlerimize aile ve evlilik eğitimleri, doğru eş seçimi ve evli çiftlere de aile danışmanlığı hizmetleri verilmelidir.

Kaynak: Aile ile ilgili kaynaklardan yararlanılmıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık