• 08 Ocak 2017, Pazar 10:36
Uzm. Sos. NihalSALMAN

Uzm. Sos. Nihal SALMAN

Eşler arasında “ben” değil “biz” olabilmek

Bizim, ülkemizde yaptığımız araştırma, başka ülkelerde yapılan araştırmalarla benzer sonuçlar göstererek, çiftler arasındaki uyumun, çatışmayı azalttığını, çatışmanın az olduğu ilişkilerde ise aldatma eğiliminin de az olduğunu göstermiştir. Yani evliliklerde uyum az ise, çatışmanın çok olduğu, çatışmanın çok olduğu evliliklerde ise; aldatma eğiliminin çok olduğu görülmektedir.

Birbiri ile iyi anlaşan eşler arasında, tartışma ve kavgalar çok fazla yaşanmamaktadır. Eşler karar verecekleri konularda uyum içerisinde oldukları için, duygu ve düşüncelerinde birbirlerine saygılı olurlar ve birlikte güzel vakit geçirdikleri içinde birbirlerine karşı özverili, saygılı ve anlayışlı olurlar. “Ben” değil, “biz” olarak düşünüp; karar alırlar. Böyle olduğundan aralarında çatışma pek yaşanmaz. İyi anlaşırlar, uyumludurlar, başka insanlara duygusal ya da cinsel olarak ihtiyaç duymazlar. İşte bu her evlenenin beklediği, istediği bir durumken ne oluyor da gerek ülkemizde gerek başka ülkelerde bu tarz uyum içinde olan evlilikleri samanlıkta iğne ararmış gibi arıyor duruma geliyoruz? Aslında geçmişe nazaran gençler evlenirken daha çok düşünüyor; başkalarının ne beklediğindense, bireysel beklentilere daha çok öncelik verilmektedir. Günümüzde kişiler; eş seçerken, evlilik zamanlamasını yaparken ve evliliklerinin maddi, sosyal ve diğer yapısal düzeneklerini belirlerken, önceki nesillere kıyasla daha fazla planlama yapıyorlar.

Çiftler genellikle kendi anne babalarının düştükleri yanlışlara düşmeme, onların ve çevrelerinde gözlemledikleri diğer ilişkilerde olduğu gibi olumsuz ilişki kalıplarını edinmeme ya da tam tersi zaten oldukça beğendikleri bir ilişkinin belli niteliklerine sahip olmayı amaçlayabilirler.

Fakat bu incelikli hesaplara rağmen yine de çiftlerin evliliklerin ilk yıllarında baş etmekte zorlandıkları uyum zorlukları hissetmeleri ve gelecekteki birliktelikleri ile ilgili kaygı duyarlar. Çünkü evlilik durumu, birlikte yaşamanın ve ortak bazı aidiyetler edinmenin ötesinde bir çift olma durumudur. Yani artık “ben” değil “biz” olma durumu ile yaşamayı gerektirir. Biz olma bilinci aslında evlilikle kazanılan bir bilinç değil; daha bebeklikten kendi ailemizde öğrenmemiz gereken bir durum olmalıdır. Eğer kendi ailemizde “biz” bilincini öğrenmemişsek, benim ihtiyaçlarım, benim isteklerim annem, babam ve kardeşlerimden önce gelmişse, kendi evliliğimizde de “biz” olabilmeyi başaramıyoruz. Tek eşin bile bu bilinçte olmaması, evlilikte eşler arasında sorunların yaşanmasına “biz” bilincinin olmamasına yetmektedir. Çünkü “biz” olabilmek için iki kişi gerekir. Bir kişi ile “biz” olunmaz. Kök ailemiz dediğimiz, eşlerin kendi anne ve babalarının da “biz” olmaları bireylere “biz” olmayı öğretirken, tersi ise “ben” olmayı öğretmektedir

Evlilikte uyumu sağlamanın yolları

Uyum, iki tarafın ortak yerde buluşmasıdır. Uyum aslında özgürlüklerini kısıtlamadan “bir” olmaya başlamaktır. “Ben”i “Biz”e dönüştürün. Sağlıklı ve uyumlu evlilik için iki tarafın da “ben” duygusu yerine “biz” duygusunu kabullenmiş olmaları gerekmektedir.

•Biz diyemeyen kişide evliliğin ruhu oluşmamış demektir.

Eşler birbirlerinin “Şahsiyetine” değer vermelidir. Evlilikte karşı tarafın farklılığını peşinen kabullenmek gerekmektedir. Bire bir aynı olmak zorunda değilsiniz sadece farklılıklarda ortak noktaları bulabilmek önemlidir.

•Anne/babaya değer verme; Uyumlu evliliğin önemli sırlarından birisi de karşı tarafın anne-babasına verilen değer, iyilik ve kıymet göstermektir.

•Her konuda karşılıklı destek olun; Evlilikte iki tarafta kendi rolünü bilip ona göre davranmalı, birbirlerinin rolünü çalmamalıdır. Karşılıklı destek, şahsiyetlerin yıpranmaması açısından önemlidir, evliliği iyileştirir.

•Kaba ve kırıcı davranmayın; Evlilik iki kişinin birleştiği gövdesi kalın bir ağaç gibidir. Kaba ve kırıcı davranmak ağacın gövdesine vurulan balta darbeleridir, darbe aldıkça gövdenin zedelenmesi gibi evlilikte de kaba ve kırıcı davranmak evliliğin darbe alması demektir. Affedici olmak gerekmektedir.

•Kapris yapmama; Kapris asla fayda sağlamaz. Sadece karşınızdaki kişiyi ve sizi yorar. Aranızdaki saygıyı yok eder.

•Beraber vakit geçirme; Uzun yıllar süren uyumlu evliliklerin en önemli basamağı, beraber vakit geçirmek, karşılıklı iltifat ve onunla birlikte sosyal etkinliğe katılmaktır.

•Aile içi toplantılarına önem verme; Ailede daha sonra oluşabilecek sorunları önceden tespit edip, önlemek, önlem almak için önemlidir.

•Kararlar alınırken eşinizin de duygu ve düşüncelerine önem verin. Ev içi ve ev dışı hatta bireysel meslekle ilgili bile eşininiz onayını almaya özen gösterin.

•Her gün birlikte sohbet etmeye özen gösterin. İlişki canlı bir organizma gibidir. Hoş sohbetler, paylaşım, yani iletişim bu organizmanın besinidir. Nasıl ki bir canlı beslenmeden yaşayamaz; eşler arasındaki ilişki de beslenmeden yani iletişim kurulmadan yaşayamaz. İletişimi hoş sohbetlerle ve güzel paylaşımlarla süsleyin. Yani sağlıklı ve lezzetli besilerle besleyin. Eğer iletişimi eşimizi, aşağılayarak, kırarak, anlamayarak kurarsak zehir yedirdiğimiz bir canlı gibi sonuç verir. Yani ilişki ölür.

•Eşimize her zaman bizim için ne kadar değerli olduğunu söylemeli ve göstermeliyiz. Bunu eşimizin sevdiği şekilde yapmalıyız. Özel günlerde hediyeler alarak, onun yaptığı güzel ve önemli şeyleri takdir ederek, onu neden sevdiğimizi nedenleri ile birlikte ona anlatarak, göstererek, sevgimizi beslemeliyiz. Eşimize sevgimizi göstermek onu şımartmayacak, aksine onu bize daha çok bağlayacaktır. Çünkü insan sevildiği ve takdir gördüğü kişiden vazgeçemez. Yapılan araştırmalar, aldatma eğilimi gösteren kişilerin, eşlerinde göremedikleri sevgi ve ilgi için, başka bireylere yönlendiğini tespit etmişlerdir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık