• 28 Ocak 2018, Pazar 11:18
Uzm. Sos. NihalSALMAN

Uzm. Sos. Nihal SALMAN

İkinci evlilikler

Ülkemiz boşanma oranları olarak dünyada önde gelen ülkeler arasındadır. Boşanmaların bu kadar çok olması ise ikinci evliliklerin de fazla olmasına sebep olmaktadır. Çünkü boşanan çiftler yalnız kalmak için değil, yeni bir yuvada mutluluk beklentisi için boşanmaktadır çoğu kez…

Evlilik ortalama olarak tüm toplumlarda desteklenen ve sağlıklı olduğu kabul edilen bir sistemdir. Böyle olunca da insanlar sürekli evlenmeye teşvik edilmektedir. Evliliğini sürdüremeyenler ise boşandıktan sonra da tekrar evlenmeye çalışırlar.

Yapılan evliliğin ne kadar doğru olduğu, evlilik kurumuna değil, iki tarafın uyumuna ve paylaşımına bağlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü bilindiğin aksine evlilik iki küreği olan bir teknedir. Eğer eşiniz ile kürekleri çekemiyorsanız, tekneyi değil aranızdaki uyumsuzluğu ele almalısınız. Bu anlamda evlilik kurumunu eleştirenleri çok fazla görmekteyken, eleştirenlerin kendileri ile ilgili evlilik algılarında yetersizlik olduğunu da gördüğümü söylemeden geçemem.

Mesela evlilik aşkı öldürür mü?

Aslında evlilik aşkı öldürmez. Evliler, aşkı öldürür.  Sonuçta uzun yıllardır devam eden flörtlerde aşk diri mi sanki? Hayır. Ya da aşkı Evlilik öldürüyorsa, flört edenler neden ayrılıyor?. Aşk her şekilde ölür. Evli olsanız da olmasanız da siz, partneriniz veya her ikiniz aşkı öldürmeye yeterli bir güce sahipsiniz.

Yapılan evliliklerde zamanla aşk renk değiştirerek ve uyum ve paylaşıma bağlı olarak sevgiye dönüşür.  Aksi takdirde aşk biter ve sevgiye dönüşmezse duygusuz bir evlilik ya da ayrılık kaçınılmaz sonuçtur. Eğer aşk sevgiye dönüşürse zaten duygu kanalı sürekli aktif olacağı için evlilik sürekli beslenir.  Evliliği besleyen uyum ve sevgidir. Sevgiyi besleyen ise ilgidir.

Tam tersi durumlarda ise ayrılma kaçınılmaz olmaktadır. Uyumsuz bir çiftsiniz, sevgi bitmiş, sürekli gerginlik ve kavga var demektir. Ayrıca mantıken iki taraf da bitmesi gerektiğini düşünüyorsa geriye sadece mecburiyetler ve bağımlılıklar kalmıştır.

Evliliğin bitme sürecinde, kadın bitene kadar çabalar. Erkek ise bittikten sonra (kaybedeceğini anladığında) mücadeleye başlar. Ama kapılar kapanmışsa çabalar çoğu zaman sadece süreyi uzatır sonucu değiştirmez. Çünkü kolay kolay kimse birden boşanmak istemez. Yaşanmışlıklar ve yıllarca verilen çabalar, kişiyi/kişileri o noktaya getirmiştir. Dışarıdan algılandığı gibi son zamanlarda oluşan bir durum değildir.

Biten evliliklerden sonra ise bizim önerdiğimiz; aklı kalbi ve bedeni nadasa bırakmaktır.   6 aydan az olmak üzere 18 aya kadar bir nadas süresi gerekir.  Hem eski evliliğin otopsisini yapmak, hem kendini gözden geçirmek hem eski evlilikten kalan uzantılardan, gerginlikten güvensizlikten arınmak için bu süre mutlak gereklidir.

Eğer sağlıklı bir süreç geçirmişseniz, muhtemelen yeni ilişki için aceleci olmadan, eskisinin tersini aramadan, sadece bir niteliği yüceltmeden arayışa girersiniz. Mesela nadas yapmayan kişilerde: eski eşi öfkeli ise, yenisi için ilk şart “sakin olmalı” kuralıdır. Kişi sakinlik şartına o kadar odaklanır ki diğer özelliklerini gözden kaçırır. Sonrasında sakin olanla evlenir ama onun da mesela sorumsuz veya bencil yanından dolayı boşanabilir. Yani tek özelliğe odaklanmamalıyız. Ayrıca bir şeyin tersi de doğru insan değildir.

İkinci evliliklerde süreç, birinci evliliklere göre daha zordur. Neden?

•Uzantılar artmıştır  ( 1.evlilikten gelen çocuk, eski eş, boşanmış etiketi, eski eşin akrabaları,eski evlilikten kalan hatıralar veya eşyalar vs)

•Beklenti yüksektir. ( bu sefer kesinlikle hata yapmamalıyım, daha çok mutlu olmalıyım)

•Kanıtlama ve kendini temize çıkarma ( Eğer ikinci evliliğimde mutlu olursam, 1.evlilikte hataların ihalesi eski eşime kalır)

•Birinci evlilikten gelen çocukların yarattığı geniş ve karmaşık ilişki ağları

•Kıskançlık ( eski eşe, çocuğa eski evlilikten kalan arkadaş ve ilişkilere yönelik)

•Birinci evlilikten gelen eşe veya çocuğa karşı suçluluk duyguları. Ayrılan eşe  ve  çocuğuna suçluluk duygusu nedeniyle fazla zaman ayırma, boşanmamış gibi hissettirmeye çalışma

•Eski eş ve çocukla görüşme ve iletişimde sınır sorunu

•Birinci evlilikten gelen tahammülsüzlük ve yıpranmışlık

•Taraflardan birinin ilk evliliğin olmasının getirdiği her şeyi sıfırdan yaşama isteği

•Üvey anne/baba sorunu

•Üvey Ebeveyn ile yaşamak istemeyip evden kaçan çocuklar

•Yeni çocuk yapma.

•Taraflardan birinin ailesinin boşanmış eş adayını istememesi

•Nafaka ve varsa tazminat sorunu

İkinci evliliklerde eş seçimi tercihinin yanlış yapılması halinde sorunlar daha fazla yaşanır. Çünkü alt yapısındaki sorunlara bir de klasik uyum ve iletişim sorunları eklenirse ilişki daha fazla çıkmaza girer.  Artılar ise:  Tecrübenin verdiği bilinç ile sorunları önceden fark etme, sorun esnasında uzatmama, çözüm odaklı tartışma, daha iyi cinsellik, tecrübeli anne-babalık, birinci evlilik sonrası paylaşım sonunda elde edilen ekonomik kazanç vb gibi.

İkinci evliliklerde en önemli konu birinci evliliklerin katkılarıyla baş edebilme konusudur. Eğer eşler birbirilerini oldukları gibi kabul eder ve birbirlerine destek verirlerse ortalama 2 yıl gibi bir sürede sistem oturmaya başlar. Önemli olan süreci doğru planlamak ve sabırla doğru yöntemleri devam ettirmektir. Bu süreçte aile danışmanı desteği aksayan konularda devreye sokulmalıdır.

Öneriler

•İkinci evliliklerde, iki tarafın geçmiş evlilikleri, çocukları mutlak olarak baştan kabul edilmelidir.

•Eşler, birbirinin ebeveyn rolüne müdahale etmemelidir.

•Eşler birbirini  “ya ben ya çocuğun” seçeneğini dayatmamalıdır. Doğru olan her ikisinin olmalısıdır.

•Eşlerin eski eşleri ile ortak çocukları dışında paylaşımları olmamalıdır. (beraber yemek yeme, tatile gitme aynı evde kalma vs gibi)

•Eski eş ile arkadaş kalmaya çalışılmamalıdır. Başarılsaydı boşanma olmazdı.

•Eşler, birbirinin bir önceki evliliğinden olan çocuklarıyla yarışması ve değer kıyaslaması yapmaması gerekir.

•Önceki evliliğinden kalan eşya, kıyafet vb. şeyler, yeni evliliğe aktarılmamalıdır.

•Eşler, eski eşleri ile görüşürlerse bunu eşine söylemelidir.

•Her zaman şeffaf olunmalıdır.

Kaynak:  http://www.aileevlilikdanismani.com/


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık