• 28 Ağustos 2016, Pazar 14:28
Vet. Hek. KeremGÜNEŞER

Vet. Hek. Kerem GÜNEŞER

Köpek ve kedilerde aşılama

Nasıl ki insanların bulaşıcı hastalıklardan korunmak için aşıları varsa dostlarımızı tehdit eden, türlerine özel hastalıkları ve bu hastalıklardan korunmak için aşıları vardır. İster iş yerinizi beklesin, ister evden hiç çıkmasın, isterseniz her yere sizinle gelsin kedi ve köpekler bu hastalıklara her an her yerde maruz kalabilirler. Ülkemizde aşılanmamış hayvan popülasyonu oldukça fazla olduğundan kedi ve köpeklerin ölümcül hastalıkları çevremizi sarmış durumda. Bazen gayet sağlıklı bir hayvan önemli bir hastalığın taşıyıcısı olabilirken, bazen gezdiğiniz parka hasta bir hayvan hastalık etkenlerini saçmış olabilir.

Yavru köpeklerde ve kedilerde aşılama hayati öneme sahiptir. Anneden yeni doğan kedi ve köpekler hastalıklara karşı oldukça hassas olup, aşılama işlemi hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

Yeni doğan kedi ve köpekler anne karnındayken, annenin daha önce geçirmiş olduğu hastalıklara karşı sahip olduğu bağışıklık materyallerini plasental yolla alırlar. Doğumdan sonraki dönemde anne sütü ile yine bağışıklık materyalleri yavruya geçer. Bu yüzden yeni doğan yavruların anne sütünü almaları, bağışıklığın oluşması açısından oldukça önemlidir. Anneden plasental yol (anne karnında) ve süt ile geçen bu bağışıklık elemanları yavruyu yaklaşık olarak 6 hafta süre ile korumaktadır. Bu yüzden aşılama programı genel olarak 42. günden itibaren başlamakta ve hekimin oluşturacağı plan çerçevesinde düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Oluşturulan aşılama programı oldukça önemli olup, bu programa hekim kontrolünde uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde gelişi güzel ve bilinçsizce yapılacak aşıların hiçbir faydası olmayacaktır.

Aşılama takvimi oluşturulmadan önce yavru kedi ve köpeklerin iç parazitler yönünden mücadeleye başlanması gerekmektedir. Bu aşıların oluşturacağı bağışıklığın daha etkili olmasını sağlayacaktır. Aşılama programlarının kalıplaşmış bir durumu yoktur. Veteriner hekim mevsime, bulaşıcı hastalıklara, Anne köpeğin durumuna, Yavrunun anne sütü alıp almamasına, çevre şartlarına göre uygun göreceği şekilde aşılama takvimi oluşturabilir. Burada önemli olan oluşturulan takvime uyulması ve bilinçli bir şekilde aşıların uygulanmasıdır.

Aşılar genel olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Yapılması zorunlu aşılar (karma aşı, bazı ülkelerde kuduz gibi) ve isteğe bağlı olarak uygulanan aşılar (öksürük aşısı, mantar aşısı vb gibi). Yapılması zorunlu aşılar dostumuzun sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Eğer bu aşılar uygulanmaz ise kedi veya köpeğiniz her an ölümcül hastalıklar açısından tehdit altında demektir. Bu aşıların koruma sağladığı hastalıklar, yüksek oranda bulaşıcılık ve ölümle sonuçlanan hastalıklardır. Dolayısı ile hem kendi dostunuzu hem de çevrede bulunan diğer hayvanları tehlikeye atmış olursunuz. İsteğe bağlı olarak uygulanan ikinci grup aşılar ise hekimin tavsiyesi ve hasta sahibinin isteğine bağlı olarak uygulanan aşılardır. Bunlar daha çok dostumuzun bulunduğu bölgede sık görülebilen veya kullanıldıkları göreve göre (avcılık gibi) karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı yapılan aşılardır. Örneğin ava giden veya toplu bir şekilde barındırılan hayvanların barınak hastalığı denilen (halk arasında öksürük aşısı) etkene karşı aşılanması gibi. Ülkemiz ada olduğu ve kuduz hastalığı yönünden ari bir durumda olduğu için kuduz aşısı uygulanmamaktadır. Sadece yurt dışına çıkacak olan hayvanlara isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Fakat kuduz hastalığının görüldüğü ülkelerde 3 aylık olan kedi ve köpeklere kuduz aşının yapılması zorunludur.

Kediler için de söz konusu durum aynidir. Karma aşıların yapılması zorunlu olup sağlıkları için oldukça önemlidir. Diğer aşılar ise hekim ve hasta sahibinin tavsiye ve ihtiyacına göre ayarlanmaktadır.

Uygulanan aşıların istenilen bağışıklığı oluşturabilmesi birçok faktöre bağlıdır. Bunların en başında ise aşının hekim tarafından gerekli muayenenin yapıldıktan sonra bilinçli bir şekilde uygulanması gelmektedir. Aksi takdirde aşı koruyucu değil öldürücü özelliğe sahip olabilir. İstenilen bağışıklığın oluşması için;
•Aşıların periyodik aralıklarla tekrar edilmesi
•Belirli bir programa göre bilinçli uygulanması
•Aşının taşınmasındaki Soğuk Zincir’in kesinlikle bozulmaması
•Hastanın iç parazit mücadelesinin yapılmış olması
•Stress yaratacak koşulları ve ortamın ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Dostumuz küçükken 2-3 hafta ara ile sık sık yapılan aşılardan sonra tamamlanan aşı takvimi, istenilen bağışıklığın oluşmasını sağlayacaktır. Daha sonra hekimin uygun göreceği aralıklarla 1-2 senede bir tekrar aşılar yapılarak oluşturulan bağışıklığın istenilen düzeyde tutulması sağlanacaktır. Sizin için değerli olan ve ailenizin bir parçası olan dostlarınızın aşılarını ihmal etmeyin ve mutlaka hekim kontrolünde, aşılarını düzenli olarak yaptırın. Aksi takdirde istenmeyen sonuçların ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık