• 13 Ağustos 2017, Pazar 11:22
Vet. Hek. KeremGÜNEŞER

Vet. Hek. Kerem GÜNEŞER

Veteriner ilaçları ve insan sağlığı

Veteriner hekimlikte kullanılan yaklaşık 500 çeşit ilaç bulunmaktadır. İnsan sağlığı denilince maalesef akla ilk olarak beşeri hekimlikte kullanılan ilaçlar gelmektedir. Oysaki hayvancılıkta kullanılan bu ilaçlar ve katkı maddeleri de insan sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Sadece bunlar değil insektisit ve pestistlerin kullanımı da gıdalarda kalıntı bırakarak insan sağlığını tehlikeye sokmaktadır.

Bu ilaçların kullanım sebepleri;

•Hayvan sağlığını ve refahını artırmak

•Verimliliği yükseltmek

•İhtiyaç duyulan gıda gereksinimini gidermek

•Daha kaliteli gıda ürünleri elde etmektir.

İlaçlar bilinçli ve doğru bir şekilde, bilirkişiler tarafından kullanıldığında ülke hayvancılığına ve ekonomisine katkısı vardır. Fakat tam aksine gelişi güzel kullanılan ilaçlar fayda yerine zarar sağlamaktadır. Bu ilaçların fayda-zarar ilişkisini kısa ve uzun vadede incelemek gerekir. Kısa vadede bilinçsizce kullanılan ilaçlar hayvancıya ekonomik olarak sağlayacağı zarar yanında sorunun çözülmemesine, zaman kayıbına,verimde azalmaya  ve ölümlere sebep olacaktır. Uzun vadede bakıldığı zaman ise yukarda ki etkenlere bağlı olarak daha sağlıksız hayvanlar, riskli gıda ürünleri, endüstriyel ürünlerin elde edilişinde daha yüksek maliyet oranları, ülke ve dünya ekonomisinde kayıplara, et ve et ürünleri, süt ürünleri, hayvansal ürünlerde maliyet artışı ve yüksek fiyatlara sebep olacaktır. Bunların yanında tüketicilerin sağlığını etkileyecek sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunu çok basit bir örnekle açıklamak gerekirse 5mg kas içi uygulanan penisilin bile arınma süresine dikkat edilmediği takdirde, 1 tank sütü bozabilmektedir. Böylece hem hayvancı kaybetmiş olur, hem de bu sütü tüketen insanlar bilmeden antibiyotik tüketmiş sayılacaktır. Bu şekilde düşük dozlarda ama sürekli alınan ilaçlar toplum sağlığında

•Antibiyotik dirençliliği

•Hormonal bozukluklar

•Üreme sistemi sorunları

•Kanser

•Alerjik reaksiyonlar

•Bağırsaklardaki faydalı bakteri popülasyonun bozulmasına bağlı sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Yukarıda saydıklarımız insan sağlığına direkt olan etkilerdir. Bunların dışında endüstriyel ürünlerin işlenmesi sırasında da bir takım sorunlar oluşabilmektedir. Örneğin kalıntı içeren bir sütten elde edilecek hellim, peynir vb. ürünlerde bozulacak ve kayıplar açığa çıkacaktır. Sucuk yapımında kullanılan kalıntılı etlerde sorunlar çıkacaktır. Bunlar hep ülke ekonomisine ve sonuçta bireylerin ekonomilerinde kayıp olarak etki gösterecektir.

Ülkemizde et ve süt ürünlerinin ne kadar yüksek fiyatlarda olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Özellikle et fiyatlarının yüksek oluşu üzerine birde yukarıda saydığımız sebeplerden kaynaklanan maliyet artılarını eklersek fiyatların yüksek kalması aşikârdır. Ekonomik zararın yanı sıra sağlık üzerinde oluşan zararlar da olayın bir başka boyutudur. Ülkemizde giderek artan kanser vakalarının insan beslenmesi ile çok yakından ilgisi vardır. Bilinçsiz ve denetimsiz bir şekilde kullanılan ilaçların insan sağlığı üzerine olan etkileri kendini uzun vadede maalesef bu şekilde göstermektedir. Hayvancılıkta kullanılan ilaçlar (anabolik maddeler, antibiyotikler, hormonlar), hayvan beslemede kullanılan yemlere uygulanan ilaçlar, kanatlı sektöründe kullanılan katkı maddeleri, GDolu ürünlerden elde edilen yemler(mısır) insan sağlığını uzun sürede olumsuz yönde etkilemektedir.

Tüm bunların önlenebilmesi için yapılması gerekenler bellidir. Bunları temel 0larak kısaca;

•Eğitim 

•Veteriner ilaçlarının denetlenmesi ve kontrol altında tutulması

•Etkili hukuksal düzenlemeler

•Piyasada ilaç kullanımının denetim altında tutulması

•Organik hayvansal ürün ve yem üretiminin sağlanması

•Veteriner hekimlerin etkin şekilde rol alması başlıkları altında toplayabiliriz.

Sonuç olarak tüm teknoloji ve bilim alanında olduğu gibi eğer ilaçlar, yem katkı maddeleri gibi ürünler, doğru bir şekilde ve etkin oldukları noktalarda kullanılmazsa sağlayacakları faydadan çok zararları olacaktır. Unutmayın “su bile zehirdir. Önemli olan dozudur”.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 13 10 2 1 22 32
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 13 10 2 1 17 32
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 13 8 0 5 11 24
4 BAF ÜLKÜ YURDU 13 6 3 4 11 21
5 ÇETİNKAYA TSK 13 6 3 4 1 21
6 CİHANGİR GSK 13 6 3 4 -1 21
7 TÜRK OCAĞI LİMASOL 13 6 2 5 7 20
8 GÖNYELİ SK 13 6 2 5 4 20
9 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 13 6 2 5 -3 20
10 LEFKE TSK 13 5 4 4 0 19
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 13 3 4 6 -6 13
12 BİNATLI YSK 13 4 1 8 -9 13
13 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 13 2 7 4 -12 13
14 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 13 1 5 7 -16 8
15 GİRNE HALK EVİ 13 2 1 10 -10 7
16 ESENTEPE KKSK 13 2 1 10 -16 7
yukarı çık