• 19 Mart 2017, Pazar 10:19
Vet. Hek. MeryemHOCA

Vet. Hek. Meryem HOCA

Dikkat! Pire ve keneler ortaya çıkıyor

Bu haftaki yaşamımızın her anında bulunan evcil dostlarımızın en büyük sorunu olan kene ve pirelere değineceğim. Pire ve keneler hakkında bilgi verip hangi hastalıklara yol açtıklarından bahsedeceğim.

Pireler

Pire problemi hayvanlarda çok yaygındır. Pireler ev, bahçe ve park gibi ortamlarda bulunurlar ve hayvanınız buralardan kontamine olurlar. Sanıldığının aksine bir konaktan başka bir konağa geçiş gerçekleşmez. Bir pire uygun bir konak bulduğunda genellikle oraya yerleşme eğilimindedir.

Pireler hakkında birkaç gerçek

● Dünya üzerinde 3000 civarında pire türü mevcuttur ama kedi ve köpeklerde en çok görülenleri Ctenocephalides felis'tir

●Yetişkin keneler saatte 600 defa sıçrayabilirler. Her sıçrayış, insana göre kıyaslanırsa, bir insanın 50 katlı bina yüksekliğine sıçraması kadardır.

● Bir pire için rekor atlayış 33 cm’dir.

● Sadece 30 gün içinde 25 yetişkin dişi pire 250,000 pireye dönüşebilir.

Pirelerin yol açtığı problemler

Pireler dostunuzu hatta sizi ısırarak deride irritasyona sebep olabilir. Pireler dışkıları ve tükrükleri ile PAD (Pire Alerjik Dermatitis) adı verdiğimiz hastalığa sebep olurlar. İç parazitlere (tenyalar) ara konaklık yaparlar. Kedi-köpek yavrularına bulaştıklarında anemiye sebep olup gelişimi kötü yönde etkilerler. Ayrıca insanlarda da kan yoluyla bulaşan birçok hastalığa da sebep olmaktadırlar.

Dostumuz kaşınmaya başladıysa evinizde pire enfestasyonu olabilir ve bunun çözümü oldukça güçtür. Bu yüzden pet hayvanınıza düzenli olarak dış parazit ilaçlaması yaptırmalısınız. Eğer düzenli bir ilaçlama uygulamıyorsanız pet hayvanınız pire ısırıklarına ve biraz önce bahsettiğimiz hastalıklara maruz kalabilir.

Pire enfestasyonu nasıl tespit edilir?

Eğer çok yaygın bir pire istilası yoksa hayvanınızın üzerinde pire görmek oldukça zordur. Bu yüzden en iyi pire kontrol yolu pire dışkısının saptanmasıdır. Hayvanınızın tüylerini beyaz ıslak bir kağıt üzerinde tarayınız. Islak zemindeki kırmızı veya kahverengi lekeler (pire dışkısı) pire enfestasyonunun işaretidir. Eğer hayvanınız kaşınıyor ve pire dışkısı görmüyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz.

Pire enfestasyonundan kurtulmak için;

1. Dış parazit ilaçları düzenli olarak kullanıldığında hayvanınızdaki ergin pireleri, yumurtaları, larvaları öldürür ve yeni gelen pirelere karşı da hayvanınızı korur.

2. Pupa dönemindeki pirelere karşı etkili bir ürün yoktur. Bu yüzden pupaların yoğun olarak bulunduğu yerleri devamlı temizlemeli ve hatta yıkamalısınız. Böylelikle pupa formundan çıkıp hayvanınızın üzerine gelecek ve kullandığınız ilaçlar sayesinde öleceklerdir.

3. Hayvanınızın bu pupaların bulunduğu yerlerde özellikle gezmesine izin vererek buradaki pupa formlarına karşı da önlem almış olursunuz.

Ayrıca bu sayede pupalardan gelişecek pirelerin insanlara da zarar vermesinin önüne geçilir.

Keneler

Kene problemi köpekler için özellikle önem taşır. Kedilerde daha az rastlanır. Özellikle çalılık, otlak gibi yerlerde yani köpeklerinizin serbest dolaşmayı sevdiği yerlerde yaşar, kan emebilecekleri bir birey bulduklarında ağız organlarıyla deriyi delerek gömülürler. Keneler morfolojik olarak diğer eklembacaklılardan farklı olarak vücutları tek parçadan oluşur. Vücutlarının ön kısmında ağız organelleri bulunur.

Kenelerin 3 tip yaşam formu vardır. Bunlar larva nimf ve kan emmemiş ergin formdur. Konak hayvan vücudundan ayrı geçirdiği dönemlerde birçok çevre koşuluna dayanıklıdırlar. Ilımlı bölgelerde sonbahar ve ilkbaharda, ekvatoral iklimin hüküm sürdüğü yerlerde her mevsim, kurak bölgelerde ise yağışın görüldüğü

Keneler hakkında birkaç gerçek

● Dişi bir kene 3000 yumurta yumurtlayabilir.

● Yumurtalar dışında keneler yaşamlarının her evresinde kan emmeye ihtiyaç duyarlar.

● Bazı keneler kan emmeden bir seneden fazla yaşayabilir.

● Çok nadir bazı durumlarda kenelerin salgıladığı bazı toksinler felce neden olabilir

Kenelerin sebep olduğu sorunlar

-Hayvanınızın derisine yapıştıkları için genellikle deri irritasyonlarına , deri içine soktukları ağız organelleri yüzünden abse  ya da gronuloma oluşumuna sebep olurlar. Ayrıca kan emdikleri için yavrularda anemiye sebebiyet verirler.

Kenelerle bulaşan hastalıklar

Keneler hayat döngülerinin her döneminde kan emdikleri için bir dönem içinde kan emdikleri bireyden aldığı hastalıkları bir sonraki dönemde kan emdiği bireye naklederler. Tıp hekimliğinde ve veteriner hekimlikte yüzlerce hastalık keneler vasıtasıyla bireyler arası taşınmaktadır. Hastalıkları taşıyan vektör kene türlerinin yaşadığı bölgeler ve mevsimsel aktiviteleriyle hastalıkların yayılışı birbiriyle çok sıkı bağlantılıdır.

Kenelerle bulaşan başlıca hastalıklar şunlardır:

Lyme hastalığı (Borelliosis): Günümüzde yayılmaya başlayan bu hastalık, Borrellia burgdorferi bakterisi sebep olmaktadır. Hem insanları hem hayvanları etkiler. En belirgin semptomları aniden başlayan topallık, ateş, depresyon, eklem problemleri ve şiddetli ağrıdır.

Anaplasmosis: Genellikle ruminantlarda görülür. En belirgin ateş ve genel huzursuzlukla karakterize, seyrek rastladığımız bir hastalıktır.

Erlichiosis: Günümüzde yayılmaya başlamış olup, klinik belirtileri iştahsızlık, ateş, non-rejeneratif anemi ve tromboz (kan pıhtılaşmasının bozulması) olan ve Akdeniz ülkelerinde görülen bir hastalıktır.

Babesiosis: Bütün dünyada tropik ve subtropikl iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde yaygındır. Enfekte keneler sağlıklı konakçıdan kan emerken paraziti nakleder. Hastalığın şiddeti konakçının bağışıklık durumu ile yakından ilgilidir. En belirgin semptomları ateş, giderek artan durgunluk, anemi, sarılık (özellikle gözlerde ve mukozalarda), dalakta büyüme, kan işemedir.

Hepatozoonosis: Genel olarak kenelerle bulaşan hastalıklarla birlikte görülür. Hastalığın klinik belirtileri depresyon, ateş kilo kaybı halsizliktir.

Hayvanınızda devamlı kene kontrolü yapmalısınız. Eğer bir seyahat sonrasında ya da hayvanınızın üzerinde kene saptamanızdan sonra ateş, topallık, iştah kaybı, şiddetli ağrı, eklemlerde şişme, ilgisizlik, depresyon öksürük gibi klinik belirtilerden herhangi biri oluşursa derhal veteriner hekiminize bildiriniz. Bazı keneler tarafından bulaşan hastalıklarda bu belirtilerin görülmesi gecikebilir.

Kenelerden kurtulmak için;

1-Hayvanınızı ayda 1 kez mutlaka ilaçlayınız.

2-Park, bahçe, orman yürüyüşlerinden sonra mutlaka hayvanınızı kene yönünden muayene ediniz.

3-Keneler öldükten sonra genellikle konakçıdan düşer, eğer düşmezse veteriner hekiminizden yardım alınız.

Unutulmaması gereken en önemli nokta pireler ve keneler yalnızca yaz döneminde ortaya çıkmaz. Ülkemiz hava koşullarının diğer mevsimlerde de ılık olmasından dolayı pireler ve keneler her mevsim üremeye devam eder. Bu sebepten düzenli olarak pire ve kene için geliştirilen yeni nesil, etkili ağızdan verilen lezzetli tabletlerden ve damlaları kullanarak pire-kene yaşam döngüsünü bozmalıyız. Pire ve kene mücadelesi için lütfen veteriner hekiminize danışın.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık